e
sv
porno izle

Tekel İşçilerinin Durumu

301 Okunma — 16 Aralık 2009 16:47
avatar

Editör

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

TEKELTekel işçilerinin eylemi ikinci gününde Ak Parti Genel Merkezi yakınında ve Abdi İpekçi Parkı’nda sürdü.

Geceyi Atatürk Spor Salonu’nda geçiren eylemcilerin bir bölümü sabah saatlerinde Abdi İpekçi Parkı’na yürüdü. Burada pankart ve dövizler açan eylemciler çeşitli sloganlar attı. Parktaki heykele Türk Bayrağı asan eylemciler Kürtçe şarkılar eşliğinde halaylar çekti.

Bu arada, Genel Maden-İş Sendikası’nın, Tek Gıda-İş’in eylemine destek vermek için Türkiye genelinde iş yavaşlatacağı anons edildi.
Parktaki gruptakilerden bir bölümünün Ak Parti Genel Merkezi’ne yürümek istemesi üzerine eylemciler arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

Polis de grubun Ak Parti Genel Merkezi’ne yürümesine izin vermedi. Çevik kuvvet ekipleri parkın çıkışlarını kapattı. Polis otobüslerinden yapılan anonslarda da eylemcilerin çevik kuvvetin oluşturduğu barikatı zorlamamaları istendi.

Eylemcilerin uyarıyı dikkate almamaları üzerine polis, eylemin yasa dışı olduğunu, müdahalede bulunulacağı uyarısı yaptı. Ancak eylemcilerin geri çekilmemesi üzerine, biber gazı ile müdahale edildi. Polis amirleri Ak Parti’deki grubun Abdi İpekçi Parkı’na doğru yürüyüşe geçtiğini anons ederek, “eylemcilerin provokasyona gelmemesini” istedi. Biber gazından çok sayıda eylemci etkilendi.

AŞTİ ve Türk Metal-Sen binalarının etrafında geceyi geçiren diğer eylemcilerin arasından bir grup da sabah saatlerinde Ak Parti Genel Merkezi yakınındaki bir alışveriş merkezinin arkasında bekleyen diğer gruba katıldı.

Buradaki grup hükümet ve özelleştirme aleyhine sloganlar atarak protestolarına devam ediyor.

Bu arada çevik kuvvet ekipleri Ak Parti Genel Merkezi çevresinde ve eylemci grubun bulunduğu alanda takviye güçlerle önlem aldı.

15 TEKEL İŞÇİSİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
Bazı siyasi parti ve sendika temsilcilerinin Abdi İpekçi Parkı’ndaki TEKEL işçilerinin eylemine destek ziyaretleri sürüyor. Eylemcilerden 15’i açlık grevine başladı.

Parka gelen DSP Genel Başkanı Masum Türker, burada yaptığı konuşmada, işçilerin davasının takipçisi olduklarını söyledi.

Dün eylemcilerden birinin bileğini kesmek istemesine de değinen Türker, ”Geçtiğimiz seçimlerde AKP’ye oy veren olabilir. Dün aranızdan bir arkadaşımız ‘ben pişman oldum oy veren bileğimi kesiyorum’ deyip bileğini kesti. Siz bileğinizi kesmeyin, onların biletini kesin. Size sahip çıkacaklara yol açın. Sizin bileğinize herkesin ihtiyacı var. Sizin bileğiniz olmazsa bu ülkede üretim olmaz” diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Bayram Meral de uzun yıllar meydanlarda işçilerle birlikte olduğunu belirterek, işçileri ciddiye almayan siyasilerin bugün ortada olmadıklarını söyledi.

Güvenlik görevlilerinin müdahalesini de eleştiren Meral, bir emniyet müdürünün, başkomiserin, komiserin rütbesinin alınması durumunda ne yapacağını sordu. Meral, işçilerin hak kaybına karşı mücadele verdiklerini belirtti.

Bazı CHP ve DSP’li milletvekilleri ile İşçi Partisi yöneticileri ve bazı sendika temsilcileri de TEKEL işçilerinin eylemine destek ziyaretinde bulundu.

Bu arada, eylemcilere Çimse-İş tarafından kumanya dağıtıldı. Eylemcilerden 15’i açlık grevine başlarken bazı eylemciler de ısınmak için ateş yaktı.uru

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.