e
sv
porno izle

Katip Adaylarına + 150 Kelime Yazmak İçin Uyguladıklarım

1510 Okunma — 12 Ağustos 2011 03:22
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Öncelikle geçtiğimiz zabıt katibi alımlarında katip olan herkese görevlerinde başarılar diliyorum, katip adaylarına da önümüzdeki alımlarda hayırlısı ise Allah gönlünden geçeni nasib etsin.  7 Ocak 2011’de üniversite final sınavlarımı tamamlayıp bölümümden mezun olduğum günün ertesi gün klavye sınavına hazırlanmaya başladım. Anlaşılacağı üzere 1 aydan az zamanım vardı ve bilgisayarlarla aram hiç yoktu.

Bazı kırtasiye ve daha önce sınava giren arkadaşlarda bulunan KLAVYE SINAVLARINDA ÇIKAN DAKTİLO METİNLERİ‘ni temin ettim. Yaklaşık 70-75 farklı metin vardı.

Çevremdeki çoğu kişi tarafından tavsiye edilmese de ben piyango sayılabilecek bir sistem uyguladım; 75 metin arasından kelime sayıları +100 üzerinde olan 15 tane metini seçtim ve diğerlerini bir daha bakmamak üzere eledim ve kaldırdım. (NOT: Çoğu aday tüm metinleri yazarak çalışır).

Çalışacağım metinlerin 90. 100. 120. 140. 150. kelimelerinin altlarını KIRMIZI KALEM ile çizdim ve 90. kelimeye geldiğimde göz ucuyla kronometrede kaç saniyeye ulaştığıma bakıyordum.

Belki çoğu arkadaşımız 3 dakika sonunda kaç kelime yazdığına bakıyordur ama ben 90 kelimeye ulaştığımdaki saniyemi geliştirmeye çalıştım. Ters mantık da olsa her zaman ne kadar hızlı başladığıma önem verdim. Bu hızlı yazmamda ekstra motivasyon sağladı.

Her öğle, akşam ve gece olmak üzere 1’er saat net çalışmayla; sınavda evet 3 DAKİKA’da kaç kelime yazacağımıza bakılıyor ama ben 5 DAKİKA tutarak çalıştım.

Nihayetinde Cezaevi Katiplik ve Adliye Katiplik sınavlarına girdim ve klavye sınavında o çalıştığım 15 metin arasında olan metinler çıktı karşıma. Cezaevi Katiplik 169 Kelime, Adliye Katiplik 153 Kelime yazdım. Adliyeyi seçtim ve Haziran’da göreve başladım.

Seçtiğim 15 metine çalışmamın avantajını klavye sınavında farkında olmadan metini ezberlemiş olduğumda gördüm ve 5 Dakika çalışmamın avantajını 3 Dakikada parmaklarım hiç yorulmayarak gördüm.

Bu uygulamalar şahsi tercihlerimdi, sınava girecek arkadaşlar açısından bunun bir garantisi olmadığını belirtir, hiç bir sorumluluğu kabul etmeyerek başarılar dilerim 🙂

Bilgi Kirliliğini önlemek amacıyla da Bordro’da yazan net maaşı yazıyorum !

Sözleşmeli Zabıt Katibi/ Ön Lisans Mezunu/ Bekar =>

1345 TL Maaş + 22 TL Maaş Farkı + 166 TL Ek Mesai = Min. 1533 TL Maaş alırsınız. ( Keşif, Otopsi, Haciz vs… hariç)

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.