e
sv
porno izle

Zabıt Katipliğinde Öncelik

370 Okunma — 10 Ocak 2011 17:27
avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Şu yazı canımı sıktı hepmi böyleydi ? Zabıt katipliği alımında öncelik adalet myö – adalet önlisans – hukuk okuyanlara verilecektir deniyor. Yani ben 100 bile alsam sözlüden o 80 le önüme geçicek…

ZABIT KATİBİ ALIMI (3.660 kişi)

KPSS’den 70 puan ve üzeri alan adaylarlar başvuru yapabilecektir.

Zabıt katipliği için önce uygulamalı sınav yapılacaktır. Uygulamalı sınavda; Meslek liselerinde okutulan daktilografi ders kitabından seçilip yazılı olarak verilen bir metinden daktilo veya bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız en az doksan kelime yazmak gerekmektedir. Yapılacak uygulamalı sınavda başarılı sayılabilmek için; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığı, yanlış yazılan kelime sayısı ile yazı içerisindeki kelime ve cümle tekrarları nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığı göz önünde bulundurulacaktır.

Uygulamalı sınada, üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan kelime yazamayan adaylar sözlü sınava alınmayacaklardır.

Uygulamalı sınav sonrasında sözlü sınav yapılacaktır. Uygulamalı sınavdan geçen her aday sözlü sınava alınacaktır. Zabıt kâtipliği, cezaevi kâtipliği ve daktilograf kadrolarına başvuru sırasında beş katı sınırlaması bulunmamaktadır.

Sözlü sınavda;
1) İlgilinin atanacağı kadronun gerektirdiği mesleki bilgi 40, (Genel hukuk bilgisi ve kalem mevzuatı konularından sorulacaktır)
2) Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi 20,
3) Genel kültür 20,
4) Bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği 20,
puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden yapılır.

Sözlü sınavda başarılı sayılabilmek için yüz tam puan üzerinden en az yetmiş puan almak gerekmektedir.

Nihai başarı listesi, adayların merkezi ve sözlü veya merkezi veya uygulamalı ve sözlü sınavda aldıkları puanların aritmetik ortalamasına göre en yüksek puandan başlayarak sıralanması suretiyle düzenlenir. Zabıt kâtibi ve cezaevi kâtibi kadrolarına atanacaklara ilişkin nihaî başarı listesi düzenlenirken; öncelikle hukuk fakültesi, adalet meslek yüksek okulu, yüksekokulların adalet programı ve adalet ön lisans programı mezunları en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere sıralanır. Diğer adaylar ise bu sıralamayı takiben kendi aralarında en yüksek puandan başlayarak sıralanır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.