Reklam

Adalet Bakanlığı Personel Alımı başvuruları 23 Ocak 2012 itibariyle başladı. Zabıt katipliği için son başvuru tarihi ise 3 Şubat 2012. Adliyelere 3380 sözleşmeli ve 665 kadrolu olmak üzere toplam 4045 zabıt katibi alımı yapılacak. Başvuru işlemleri, başvurada istenilen belgeler, zabıt katipliği için gerekli şartlar, komisyonlara yapılan başvuru sayıları gibi konularda bu başlık altından bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER :

a) Başvuru formu (İndirmek İçin Tıklayın),

b) Öğrenim belgesi (aslı veya komisyon başkanlığınca ya da ilgili öğretim kurumunca onaylı örneği),

c) KPSS-2010 sınav sonuç belgesi (aslı veya bilgisayar çıktısı ya da komisyon başkanlığınca onaylı örneği),

d) Bilgisayar veya daktilografi dersini başarıyla tamamladığını gösteren sertifika ya da yukarıda belirtilen okullardan mezun olduğuna dair belge,

e) Adayların eşlerinin iş durumlarına ilişkin dilekçe şeklinde beyan,

f) Sözlü sınava katılmaya hak kazananlar ayrıca, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliğinin 12 nci maddesine uygun olarak doldurulacak Arşiv Araştırması Formunu ibraz etmek zorundadırlar (Adalet komisyonlarından temin edilecektir).

g) 2 ADET FOTOĞRAF

I) Genel Şartlar:

a) Türk vatandaşı olmak,

b) İlk defa atanacaklar için yapılacak sınavın son başvuru günü olan 03/02/2012 tarihinde 657 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak ve merkezî sınav (KPSS-2010) tarihi itibariyle 35 yaşını bitirmemiş olmak,

c) Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

d) 657 sayılı Kanunun değişik 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkûm olmamak,

e) 657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,

f) Kamu haklarından mahrum olmamak,

g) Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak.

Adalet komisyonlarınca yapılacak uygulamalı sınav ve sözlü sınava, 2010 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarında (KPSS-2010), lisans mezunları için KPSSP3, önlisans mezunları için KPSSP93, ortaöğretim mezunları için KPSSP94 puan türünden 70 ve daha yukarı puan alanlar başvurabilecektir. Başvuruda bulunacakların Adalet Bakanlığı Memur Sınav – Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 5 ve 6 ncı maddelerinde yazılı olan aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir.

II) Özel Şartlar:

a) Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak. (Bu maddede sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlardan daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)

b) Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, en son başvuru tarihi itibariyle Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak. (Örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarıyla tamamladığını resmi olarak belgeleyenlerden daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)

c) Meslek liselerinde okutulan ve Bakanlıkça tüm komisyonlara gönderilmiş olan daktilografi ders kitabından seçilip yazılı olarak verilen bir metinden daktilo veya bilgisayar ile (ilgilinin tercihine göre F ya da Q klavye kullanılabilecektir) üç dakikada yanlışsız, vuruş hesabı yapılmadan en az doksan kelime yazmak. (Bu şartın varlığı ilgili adalet komisyonlarınca yapılacak uygulama ile tespit edilecek olup, vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan kelime yazamayan adaylar sözlü sınava alınmayacaklardır.)

Adayların uygulama sınavında yanlışsız olarak en az doksan kelime yazıp yazamadıkları tespit edilirken; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığı, yanlış yazılan kelime sayısı ile yazı içerisindeki kelime ve cümle tekrarları nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığı, göz önünde bulundurulacaktır.

3) Başvuru yeri ve şekli:

Başvuruların sınavın yapılacağı adalet komisyonu başkanlıklarına veya buralara gönderilmek üzere mahallî Cumhuriyet başsavcılıklarına yapılması gerekmektedir. Mahallî Cumhuriyet başsavcılıklarına yapılan başvurulara ilişkin evrak, masrafı ilgilisinden alınmak suretiyle aynı gün acele posta servisi (APS) ile ilgili adalet komisyonu başkanlığına gönderilecektir. Posta ile veya diğer iletişim araçlarıyla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. (Sınav başvuruları adalet komisyonu bazında yapılacaktır. Ancak, atanmaya hak kazanan adaylar adalet komisyonlarınca Ek–1/A ve Ek–1/B listede gösterilen merkez ya da mülhakat adliyelerinden birinde görevlendirilebileceklerdir.)

Adaylar yalnızca bir adalet komisyonunun yapacağı sınava müracaat edebileceklerdir.

Bu nedenle; birden fazla komisyona başvurulması durumunda başvurular geçersiz sayılacak, bu şekilde sınava girenler kazanmış olsalar dahi atamaları yapılmayacaktır.

Bazı adalet komisyonları tarafından kadrolu ve sözleşmeli zabıt kâtibi alınacağından, adaylar aynı adalet komisyonu tarafından yapılacak hem kadrolu hem de sözleşmeli zabıt kâtipliği sınavına başvurabileceklerdir.

Sözleşmeli zabıt kâtibi olarak görev yapan adaylar yalnızca kadrolu zabıt kâtipliği sınavına (başvuru şartlarını taşımaları kaydıyla, KPSS-2010 ve diğer şartlar) başvurabileceklerdir. 

5) Sınav yeri: İlgili adalet komisyonları olup, sınav giriş belgeleri adalet komisyonu başkanlıklarından alınacaktır.

6) Uygulama sınav tarihi ve saati: Kadrolu zabıt katipliği için 18 Şubat 2012 Cumartesi günü saat 09:00’da, sözleşmeli zabıt katipliği için 19 Şubat 2012 Pazar günü saat 09:00’da adayların daktilo veya bilgisayar ile vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan kelime yazıp yazamadıklarının tespiti için uygulama sınavı yapılacaktır. Belirtilen günde uygulama sınavının bitirilememesi halinde takip eden günlerde sınava devam edilecektir.

7) Sözlü sınav tarihi ve saati: Kadrolu zabıt katipliği için 25 Şubat 2012 Cumartesi günü saat 09:00’da, sözleşmeli zabıt katipliği için 26 Şubat 2012 Pazar günü saat 09:00’da, Yönetmeliğin 14 üncü maddesine göre adaylar sözlü sınava alınacaklardır. Belirtilen günde sözlü sınavın bitirilememesi halinde takip eden günlerde sınava devam edilecektir.

Bu yazı için 868 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Katip Alımları  Etiketler: , , , , ,
Bu yazı için 868 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. sınav avcısı dedi ki:

  başvurular başladı zaman çabuk geçiyor arkadaşlar başvuru yapan ve yapacak arkadaşlar hangi komisyona müracaat ediyorsunuz

 2. Tolga.ceM dedi ki:

  Ben yarın ya da çarşamba Antalya ya başvuru yapıcam.

 3. koray dedi ki:

  başvuru işlemi uzun bir işlem mi evraklar hazırsa hemen yapılabiliryormu

 4. mms dedi ki:

  editör ben ocakta lisans mezunu oldum en son mezun olduğum okulu ne yapcam lisemi lisans mi. ayrıca lise diploması ilemi başvurcam?

 5. teknisyennnn dedi ki:

  arkadaşlar doldurulmuş örnek ek 5 formu var mı???

 6. şeb-i yelda dedi ki:

  editörr bişey somak istiyorum ben balıkesir in bir beldesinde ikamet ediyorum fakat sınava izmir de gireceğim.başvuru için şahsen izmir e gitmek yerine evrakları posta yoluyla göndermeyi düşünüyorum ama evrak gönderimin de ” mahali cumhuriyet başsavcılığı” demişsiniz. balıkesir burhaniye adliyesi bu konuda yetkilimidir? evrakları oraya kontrol ettirip izmir adliyesine aps ile gönderebilir miyim yoksa bunun için balıkesir merkez adliye ye mi gitmem gerekiyor ????

 7. Editör Editör dedi ki:

  şeb-i yelda diyorki:

  editörr bişey somak istiyorum ben balıkesir in bir beldesinde ikamet ediyorum fakat sınava izmir de gireceğim.başvuru için şahsen izmir e gitmek yerine evrakları posta yoluyla göndermeyi düşünüyorum ama evrak gönderimin de ” mahali cumhuriyet başsavcılığı” demişsiniz. balıkesir burhaniye adliyesi bu konuda yetkilimidir? evrakları oraya kontrol ettirip izmir adliyesine aps ile gönderebilir miyim yoksa bunun için balıkesir merkez adliye ye mi gitmem gerekiyor ????

  Yorumu beğenenler:0

  Direk kendiniz yollayamıyorsunuz tüm adliyeler aracılığı ile gönderebilirsiniz.

 8. Editör Editör dedi ki:

  mms diyorki:

  editör ben ocakta lisans mezunu oldum en son mezun olduğum okulu ne yapcam lisemi lisans mi. ayrıca lise diploması ilemi başvurcam?

  Yorumu beğenenler:0

  Normalde en son mezun olunan okulunkini alıyorlar ama bazen komisyonlar sen lise mezunu olarak kpss ye girmişsin lise diploması getir diyebiliyor. Başvuracağınız komisyondan telefonla bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır.

 9. Editör Editör dedi ki:

  koray diyorki:

  başvuru işlemi uzun bir işlem mi evraklar hazırsa hemen yapılabiliryormu

  Yorumu beğenenler:0

  Çok sıra yoksa 10 15 dk. işlemi var.

 10. sınav avcısı dedi ki:

  koray diyorki:

  başvuru işlemi uzun bir işlem mi evraklar hazırsa hemen yapılabiliryormu
  evraklar hazırsa yaparsın çok sıra yoksa yani son güne bırakmamanı öneririm son günler çok sıra olur beklemek zorunda kalırsın
  Yorumu beğenenler:0

 11. mustafaali dedi ki:

  erken başvuru yapmak ya da geç başvuru yapmak klavye sınavında etkili olur mu?
  Yani erken başvuranlar önce mi sınav olacak geç başvuran sonra mı? öyleyse son gün başvuru yapmak daha mı mantıklı nedir ne değildir bilen söylesin

 12. teknisyen dedi ki:

  arkadaşlar doldurulmuş örnek ek 5 formu var mı…

 13. şeb-i yelda dedi ki:

  editör birşey daha sormak istiyorum evrakları adliye aracılığıyla gönderdik diyelim sınav giriş belgemi nasıl alıcam ? birde listede sabıka kaydı yazmıyor ama isteniyormu sabıka kaydı da ? ve fotoraf sadece arşiv formuna mı yapıtrılıcak onun haricinde fotoraf lazım mı ?

 14. katibe aday adayı dedi ki:

  sabıka kaydı ve fotoğraf istenmiyor mu?

 15. katibe aday adayı dedi ki:

  ayrıca kadrolu ya da sözleşmeli fark etmiyor değil mi aps de? yani ikisini de postayla gönderebiliyor muyuz?

 16. imy dedi ki:

  koray diyorki:

  başvuru işlemi uzun bir işlem mi evraklar hazırsa hemen yapılabiliryormu
  Yorumu beğenenler:0

  evet evrakların hazırsa on dakika bile sürmez

 17. imy dedi ki:

  mustafaali diyorki:

  erken başvuru yapmak ya da geç başvuru yapmak klavye sınavında etkili olur mu?
  Yani erken başvuranlar önce mi sınav olacak geç başvuran sonra mı? öyleyse son gün başvuru yapmak daha mı mantıklı nedir ne değildir bilen söylesin
  Yorumu beğenenler:0

  Bu tamamen şans ya önce f klavyeyi alıyorlar ya q klavyeyi ya lisetenin başındn alıyorlar ya da sonundan belli olmuyor yani

 18. taner dedi ki:

  evet koray hemen yapılıyor hatta ilk günler sıra olmadığı için işlerin ortalama 2 dk. sürüyor
  koray diyorki:

  başvuru işlemi uzun bir işlem mi evraklar hazırsa hemen yapılabiliryormu

  Yorumu beğenenler:0

 19. Tolga.ceM dedi ki:

  Editör bir soruda benden.

  Güvenlik arşiv formunda. Hakkında bilgi verecek kişiler diye birbşey var. Doldurulması zorunlumu bunun.

 20. Emre dedi ki:

  arkadaşlar ankara adliyesine başvuruya giderken yanınızda kimlik fotokopisi ve 2 tane de fotoğraf götürün ayrıyeten sınav giriş kartının üstüne yapıştırıyorlar