Reklam

2013 yılı zabıt katipliği mülakat sınavına katılacak adaylara başarılar diliyoruz. Bir çok adayın aklında “Sözlü sınav mülakatta ne yapacağım?” sorusu olsa gerek. Adalet Bakanlığı’nda memur olma yolunda önünüzdeki son engel bu sınav ve bu sınavda en büyük düşmanınız klavye sınavında olduğu gibi heyecan olacak. Öncelikle şu fikri kafanızdan atmalısınız. “Bu sınavı mutlaka kazanmam lazım.” Eğer böyle bir psikoloji ile sınava girerseniz aşırı heyecanlanır bildiğiniz soruları dahi unutabilirsiniz. Bu mülakata bir iş görüşmesi olarak bakmalı, doğru taktik ve tekniklerle başarılı olmak için elinizden geleni yapmalısınız. Elden geleni yapmak ile anlatılan şey tüm soruları doğru cevaplamak değildir. Cevabını tam olarak bilmediğiniz veya cevabından emin olmadığınız bir soruya cevap vermeye çalışmak, “bilmiyorum efendim” cevabından daha iyi bir seçenek değildir.

Mülakat sınavını başarıyla tamamlamak, birçok parçanın doğru şekilde bir araya gelmesiyle mümkün olur. Parçaların nasıl doğru şekilde bir araya getirileceği konusunda bilgiler vereceğiz.

Mülakatta Nasıl Giyinilir ?

Bay ve Bayanlar için:

 • Bütün kıyafetleriniz temiz ve ütülenmiş olmalıdır.
 • Tercihen lacivert ya da gri,iki parçadan oluşan resmi bir takım elbise giyilmesi uygun olur.
 • Giydiğiniz takım elbise resmi bir gömlek ya da bulüzle tamamlanmalıdır.
 • Takım içerisine beyaz ya da pastel renkler tercih edilmelidir.
 • Temiz,yeni boyanmış resmi ayakkabılar giyilmelidir.
 • Saçların bakımlı ve temiz olmasına özen gösterilmelidir.
 • Aynı şekilde tırnakların temiz olmasına özen gösterilmelidir.
 • Çok az parfüm veya kolonya kullanımı tercih edilebilir.
 • Ceplerinizde ses çıkarabilecek anahtar, bozuk para vs. gibi şeylerin olmamasına dikkat edilmelidir.

Baylar için:

 • Taktığınız kravatın,kıyafetinizle uyumlu olmasına,dikkat çekici şekil ve renklerden oluşmamasına dikkat edilmelidir.İpek kravat takılması görüşmeci üzerinde olumlu izlenimler bırakabilir.
 • Siyah,bağcıklı ayakkabılar tercih edilmelidir.
 • Koyu renk çoraplar giyilmelidr.Siyah bu konuda en iyi tercihtir.
 • Kısa saç modelleri seçilmelidir.
 • Bıyık bir problem yaratmamakla birlikte, sakalsız olunmasına özen gösterilmelidir.
 • Küpe takılmamalıdır.
 • Rahatsızlık verecek şekilde ağır kokular kullanılmamalıdır.

Bayanlar için:

 • Her zaman bir ceketle tamamlanmış takım elbise ya da düz bir elbise giyilmelidir.
 • Yüksek topuklu ayakkabılar kesinlikle tercih edilmemelidir.
 • Ayakkabı seçimi yapılırken ucu açık ya da ipli ayakkabılar seçilmemelidir.
 • Eğer oje sürüyorsanız,temiz ve dikkat çekici olmamasına özen gösterilmelidir.
 • Bir çift abartısız küpe kullanılması idealdir.
 • Makyaj yapılmalı ama aşırı olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Rahatsızlık verecek şekilde ağır kokular kullanılmamalıdır.
MÜLAKAT SINAVI GÜNÜ:
İş görüşmesi yani mülakat için kıyafet sorununu çözdüğümüze göre mülakat sınavına hazırız. Mülakat günü başımıza beklenmedik olayların gelmesi, sürprizlerin yaşanması ihtimaline karşın sınav yerine yarım saat bir saat kadar erken gitmelisiniz. Çoğu zaman yoğunluktan aksaklıklardan dolayı mülakat tam saatinde gerçekleşmez. Normalden fazla bir süre beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu ihtimali de göz önünde bulundurarak her açıdan hazır bir şekilde gelmeye özen gösterin. Mülakata adaylar bazen karışık olarak bazen başvuru sırasına göre alınmaktadır. Çağrıldığınız zaman heyecan yapmadan sakin bir şekilde girin mülakat odasına ve kapıyı vurmayı unutmayın. İçeri girdiğinizde komisyon heyetinin karşısında ayakta beklersiniz veya oturmanız için bir sandalye konulmuş olabilir. Kesinlikle girince direk gidip o sandalyeye oturmayın. Ayakta bekleyin eğer oturun derlerse oturun. Yine içeri girerken önünüzün ilikli olmasına dikkat edin. Bunlar saygı göstergesidir.
MÜLAKATTA SORULACAK SORULAR:

“Kendinizi tanıtın” Sorusu:

Komisyon üyeleri genellikle mülakata bu soruyla başlarlar. Bu sorunun yardımıyla kendileri için en önemli olan “Neden sizi işe almalıyım?” sorusunun da cevabını öğrenme çalışırlar. Aşağıda bu soruya nasıl cevap vermeniz gerektiği hakkında birkaç ipucu vereceğiz. Unutmayın kısıtlı bir zamanımız var ve bu zamanı en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.

1. Kişisel ve Eğitime İlişkin Bilgiler:
Öncelikle kişisel bilgilerinizi ve eğitiminize ilişkin bilgileri aktarmalısınız. Evlilik durumu, çocuk sahibi olup olmadığınız, yaşadığınız yer, eğitim mezuniyet bilgisi, varsa uzman olduğunuz konular bildiğiniz programlama dilleri gibi. Daha önce yapmış olduğunuz işler, iş tecrübeleri. Daha önce ki iş tecrübelerinizi aktarmanız aday olduğunuz işi de yapabileceğiniz konusunda komisyonda fikir oluşturacaktır. Özellikle bilgisayar konusunda ki bilgi ve tecrübeleriniz komisyon açısından önem arz edecektir.

KATİPLİK MÜLAKATI PUAN DAĞILIMI:

a) İlgilinin atanacağı kadronun gerektirdiği mesleki bilgi (40 puan)
b) Atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi (20 puan)
c) Genel kültür (20 puan)
d) Bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği (20 puan)

A, b ve c seçeneklerinde belirtilen bölümlerden sorulacak sorular bilgiye dayalı olacaktır. D yani bir konuyu kavrama ve ifade etme yeteneğine verilecek puan ise konuşma şekli, soruyu doğru anlama, cevap verme şekli yani kendinizi ifade etmenize göre belirlenecektir.

MÜLAKATTA ÜSLUP, DURUŞ:

Mülakat odasına ilk girişinizde hafif bir gülümseme ile odaya girebilir ve kolay gelsin veya merhabalar efendim diyebilirsiniz. Sus pus korkak endişeli bir görüntü vermeyin. Ne aşırı rahat olun ne de çok fazla kendinizi kasın. Konuşma boyunca iyi bir göz teması kurmaya özen gösterin. Kendinizden emin cevaplar verin. Yani bir soruyu bilmiyorsanız emin değilseniz dahi kendinizden emin bir şekilde bilmediğinizi belirtin. Sorulan sorulara kısa ve net cevaplar vermeye özen gösterin ayrıca kafanızı sallayarak ve ara sıra ona doğru eğilerek, komisyonun söyledikleriyle ilgilendiğinizi gösterin. Olumsuz temelli sorulara olumlu yanıtlar verin.

Bildiğiniz gibi bazen “bu sorunun cevabını soranlar biliyor mu acaba?” denilebilecek sorular sorulmaktadır adaylara. Bu soruların amacı çoğu zaman kişinin tepkisini ölçmektir. Nihayetinde Adalet Bakanlığı çalışanları görevleri icabı her türlü durum ve olaylarla karşılaşabilmektedir. O yüzden aşırı tepkiler vermemelisiniz. Bilmediğiniz soruları uzatarak cevaplamaya çalışmayın, acaba diyerek soru cevabını sallamayın. O komisyon üyeleriyle çalışacaksınız ve onların size güvenmesi gerekiyor. İlginç bir soruyla karşılaşırsanız ve cevabını bilmiyorsanız vereceğiniz en doğru cevap “bilmiyorum efendim” olacaktır.Mülakat boyunca o iş için istekli olduğunuzu gösterin. Komisyon üyeleri olumlu tavırları kesinlikle hatırlarında tutarlar. Soruları cevaplamadan önce gerekirse bir müddet bekleyin ve o şekilde cevap verin acele etmeyin. Soruları yanıtlamadan önce soru soran komisyon üyesinin sorusunun tamamını dikkatle dinlemeye özen gösterin. Vücut dilinizi ve ses tonunuzu, sizinle görüşme yapan kişi arasında etkileşim sağlamak için kullanın. Cevaplarınız somut ve nicelikli bilgiler içersin.

Cevabı olmayan düşünme becerisini ölçmeye yönelik sorulan sorular:

Adalet Bakanlığı personeli olmak için sözlü sınava katıldıysanız, çözümsel düşünme kabiliyetinizi ölçen bir soruyla karşılaşma olasılığınız oldukça yüksektir. Bu sorular kulağa saçma gelmekle birlikte zorunlu olarak “doğru” yanıtı aranmamalıdır, tersine sağ duyu, yaratıcılık ve sorun çözme becerilerini görmek için sorulmaktadır. Cevabı bilmiyor veya vereceğiniz mantıklı bir cevap yoksa bilmiyorum diyebilirsiniz.

Online Mülakat Sınavı Yapmak İçin Tıklayın

Tüm Adalet Bakanlığı Personeli Adaylarına Başarılar Dileriz. “Katipler.Net Editörleri”

Bu yazı için 115 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Mülakat  Etiketler: , , , , , , ,
Bu yazı için 115 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. Ayhan ŞAHİN diyor ki:

  Arkadaşlar torpil,dayı vs vs bunu onlarca kişi söyledi ve söylemeye devam edecek çünkü bunlar dönmüyor değil dönüyor evet ama size şöyle söyleyim örneğin İzmir’de 91 kişi alınacak ama bunun en fazla 10-15 tanesi torpildir büyük şehirde olduğu için o da. Geri kalan 71 kişilik(tahminen) yere girmek için inanın ve Allah’a dua edin.
  He torpil meselesine gelince bunu yapanlara kul hakkınızı haram edin yeter Allah onun rızkını kesecektir elbet birgün sizin şüpheniz olmasın.
  ve unutmayın
  İnanmak başarmanın tamamıdır.

  Q klavye 5-6 parmak İzmir
  Q / Kağıttan / İmlalı / Trampa = 147/1

 2. ibrahim ay diyor ki:

  en zoru da takım elbiseye alışmak :)

 3. syt diyor ki:

  aynen :D ibrahim ay diyorki:

  en zoru da takım elbiseye alışmak

 4. mağara adamı diyor ki:

  Allah sabredenlerle beraberdir. Sabır, dua ve namaz ile yardım isteyin.

 5. MustafaGumussoy diyor ki:

  Uygulama sınavında olduğu gibi mülakatlardada en etkili silah sakinliğimiz. İnşallah herkes sakinliğini korur ve her soruya mantıklı cevaplar vererek başarılı olur. Herkese şimdiden kolaylıklar diliyorum.

 6. Bora diyor ki:

  Sınava tüm katip adayı arkadaşlara başarılar. Allah kolaylık versin. İnşallah hak edenler kazanır.

 7. kadriye diyor ki:

  ibrahim ay diyorki:

  en zoru da takım elbiseye alışmak

  Takim elbise mi giyilcek hep gorev yaparken?

 8. kadriye diyor ki:

  Başörtülü giricem ben mukakata bi sorun olur mu arkadaşlar? Adalet mezunuyum adliyedeki memur sansimin % 99 oldugunu soyledi ama yine de basortumden dolayi elenmekten korkuyorum:( sizin fikriniz nedir?

 9. mesut diyor ki:

  kadriye diyorki:

  Başörtülü giricem ben mukakata bi sorun olur mu arkadaşlar? Adalet mezunuyum adliyedeki memur sansimin % 99 oldugunu soyledi ama yine de basortumden dolayi elenmekten korkuyorum:( sizin fikriniz nedir?

  kesinlikle bi şey olmaz rahat olun
  ve daha güzel olur aslı

 10. ozan10 diyor ki:

  bu takım elbise giymek zorunlu mu ? geçen sene sincan adliyesi mülakatı nasıldı bilen var mı?

 11. emre diyor ki:

  siyah takım gri gömlek abes mi kaçar acaba?

 12. asibey diyor ki:

  komisyondan komisyona değişir ancak karşına başörtüsüne takıntılı bir komisyon üyesi vs çıkarsa zora girebilir girme ihtimalin işe girsende açmak zorunda kalacaksın malesef

  kadriye diyorki:

  Başörtülü giricem ben mukakata bi sorun olur mu arkadaşlar? Adalet mezunuyum adliyedeki memur sansimin % 99 oldugunu soyledi ama yine de basortumden dolayi elenmekten korkuyorum:( sizin fikriniz nedir?

 13. yasemin123 diyor ki:

  soruları bilemezsek nasıl bir izlenim olur acaba ::(

 14. Muhammed Ali UĞUR diyor ki:

  Mardin Adliyesi 68 Sıra..ALLAH Hepimizin Yar ve Yardımcısı Olsun İnşallah..

 15. ahmett03 diyor ki:

  asibey diyorki:

  komisyondan komisyona değişir ancak karşına başörtüsüne takıntılı bir komisyon üyesi vs çıkarsa zora girebilir girme ihtimalin işe girsende açmak zorunda kalacaksın malesef

  kadriye diyorki:

  Başörtülü giricem ben mukakata bi sorun olur mu arkadaşlar? Adalet mezunuyum adliyedeki memur sansimin % 99 oldugunu soyledi ama yine de basortumden dolayi elenmekten korkuyorum:( sizin fikriniz nedir?

  bencede komisyondan komisyona değişir hatta afyonda başörtülü sınava almadılar ki kaldı sözlü sınav daha da önemli kılık kıyafet.

 16. katipimi diyor ki:

  korkuyorum :( bu 3. ve son olsun artık inşallah…

 17. kbra diyor ki:

  ya ben okuyorum hala 4 yıllık son sınıftayım bunu söylemeliyim komisyona sizce

 18. katipimi diyor ki:

  ne okuyosun üniversite mi kpss ne olarak girdin. Söyle yani farkeden bişi olmaz ki

 19. gyttt diyor ki:

  kotla giderim kimse de bi şey diyemez

 20. gyttt diyor ki:

  sakın sakın sakın azımıza ettiler mübaşirlikte söyledik sakın söleme

  kbra diyorki:

  ya ben okuyorum hala 4 yıllık son sınıftayım bunu söylemeliyim komisyona sizce

1 2 3 6