20
Mar
Yazar: | Okunma: 35.476 | Cevap: 62
Reklam

Son yılların belki de en popüler mesleklerinden birisi de zabıt katipliğidir. Popülerliği maaşının yüksek olmasından değil alımlarının çok olmasından kaynaklanıyor.

Üniversitede okuduğu bölümden mezun olup KPSS’ye giren bir kişi alanı ile ilgili yeterli puanı alamazsa aklına ilk gelen zabıt katipliği sınavı  Özel sektörde çalışmaktansa devlet güvencesi ile çalışmak insanlara daha cazip geliyor. Bu yüzden bizde size nasıl zabıt katibi olabileceğinizle alakalı bir rehber hazırladık. Memur alımı 2017 yılında daha da fazla olacak.

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor ki bu mesleğe girmek sanıldığı kadar kolay değil. Çünkü üç yönlü bir eleme sizi bekliyor: KPSS, yetenek ve mülakat

Zabıt katipliğine başvuru yapabilmek için MEB onaylı bir bilgisayar sertifikasına sahip olmanız gerekiyor. Eğer liselerin ilgili bölümlerinden mezunsanız bu belgeye gerek kalmıyor.

İlk etapta katip olabilmek için KPSS puanınızın en az 70 olması gerekmektedir. Ama bunun kritik bir puan olduğunu unutmayın. 70 puan size sadece başvuru yapma hakkı tanır. Puanınız ne kadar yüksekse şansınız o kadar artar. Çünkü alımlarda ihtiyaç sayısının 20 katı kadar kişi mülakata çağrılıyor. Örneğin 10 kişi alınacaksa 200 kişi mülakata çağrılır. Puan sıralamasında o 200’ün içinde olmak için puanınızın yüksek olması gerekmektedir.

KPSS ile sıralamaya girdiniz işiniz bitmedi. Şimdi sırada klavye sınavı var. Sonuçta atanırsanız katip olarak hayatınız klavye ile geçecek. Klavye sınavında sizden istenen 3 dakikada 90 doğru sözcük yazmanızdır. Bu noktada bir 10 parmak klavye kursuna gitmeniz akıllıca olacaktır. Buradan da alınacak kişi sayısının 3 katı sözlü mülakata çağrılır. Yani 10 kişi alınacaksa 30 kişi mülakata alınır.

Zabıt Katipliği mülakat soruları daha sonra ele alacağımız bir konu. Mülakat artık işe girmeniz için atacağınız son ve en önemli adımdır. Burada genel kültür, tarih, mesleki bilgiler vb. konulardan soru çıkabileceği gibi komisyon herhangi bir konuda da sizi konuşturabilir. Mülakatta sadece bilgi değil diksiyon, duruş, jest ve mimiklerinde önemli olduğu unutulmamalıdır.

Mülakatı da başarılı bir şekilde geçerseniz bu noktadan sonra artık sizin yapabileceğiniz bir şey kalmamış demektir. Artık memur olabilmeniz için tek engel güvenlik soruşturmasıdır. Yetkililer tarafından yapılacak güvenlik soruşturmasında bir sıkıntınız çıkmazsa artık siz de bir zabıt katibi oldunuz ve devletin emin kollarına kendinizi attınız demektir.

Bu yazı için 62 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Duyurular
Bu yazı için 62 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. Safiye diyor ki:

  kral diyorki:

  gamze diyorki:

  Zabit katibi alimi ne Zalman

  Şubat ayında bir alım daha yapılacak

  Ne alimi

 2. Safiye diyor ki:

  Sözleşmeli kâtip alımı nasıl oluyor bilen var mi

 3. gamze diyor ki:

  Subatta cikmaz gibi ay bitiyo umarim mart olur

 4. alpgazi1 diyor ki:

  Safiye diyorki:

  Sözleşmeli kâtip alımı nasıl oluyor bilen var mi

  Kadrolu katip alımından bı farkı yok aynı sekılde oluyor.

 5. çaresiz diyor ki:

  ne zamandır ilanı bekliyoruz dört binin üstünde alım olur inşallah bekliyoruz lütfen artık

 6. Gaye.. diyor ki:

  arkadaşlar mülhakat ne zamanmış

 7. AYŞECİK diyor ki:

  ARKADAŞLAR BURSA ADLİYESİ 2016 ZABIT KATİPLİĞİ SINAVINI İMLALI MI YAPTI İÇİNİZDE SINAVA GİREN YA DA DUYAN VAR MI?
  VE İCRA KATİPLİĞİ SINAVI DA NASIL YAPILDI İMLALI MIYDI?

 8. ayşe kaya diyor ki:

  zabıt katipliği sınavları imlalı mı oluyor?

 9. ..... diyor ki:

  2016 ‘nin başlığını kopyala yapıştır yapıp siteyi güncel tutmak neyin kafası editör hayırdır ? Yorumlara bak taaa 2016 senesi tarihe bakmasak ilan çıktı yorumları okuyoz

 10. Bahar diyor ki:

  Başvurular bitti mi kaçırdım mı başvuruları

 11. emre diyor ki:

  benım bılgısayar sertıfıkam yok ama lısede bilgisayar dersi gördüm onu belgelesem kabul edilirmi

 12. kirazlı diyor ki:

  EDİTOR NE YAPSIN İLAN ÇIKMAYINCA ESKİ BAŞLIKLARI KOYUYOR SUREKLİ

 13. KÜBRA diyor ki:

  YENİ BİR BAŞLIK ATIN LÜTFEN ….. NE ZAMAN ÇIKACAK BU İLAN YA ÇATLADIK VALLAHA…… ŞİMDİ DE REFERANDUM AYAĞINA İLAN ÇIKMAZ MAYIS GELDİ BU SENE OLMAZSA GERÇEKTEN SON ŞANSIMIZI KAÇIRACAĞIZ 1981 DOĞUMLUYUM SENEYE GİREMEYECEĞİM YA ….. ÇIKSIN ARTIK BU İLANNNNNNNNN…………..

 14. SormaGitsin diyor ki:

  KÜBRA diyorki:

  YENİ BİR BAŞLIK ATIN LÜTFEN ….. NE ZAMAN ÇIKACAK BU İLAN YA ÇATLADIK VALLAHA…… ŞİMDİ DE REFERANDUM AYAĞINA İLAN ÇIKMAZ MAYIS GELDİ BU SENE OLMAZSA GERÇEKTEN SON ŞANSIMIZI KAÇIRACAĞIZ 1981 DOĞUMLUYUM SENEYE GİREMEYECEĞİM YA ….. ÇIKSIN ARTIK BU İLANNNNNNNNN…………..

  Seçimden sonra çıkacağını düşünüyorum. Personeller haziran ayında göreve başlayacak. İlan çıkması yakındır.

 15. AYŞE diyor ki:

  arkadaşlar üniversite mezunları bu sene başvuru yapabiliyor mu? tek yıllarda düz memurluğa başvuru yapamıyoruz diye duydum. bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim. Allaha emanet

 16. meralank diyor ki:

  Rehbere gerek yok amca dayi hallediyo bu isleri. Gerisini kurum ne olursan ol gel diyerek sonuclandiriyor

 17. katiplik diyor ki:

  acaba alım olacak mı?

 18. walker diyor ki:

  Arkadaşlar ben adalet okuyorum şuan 2.sınıf bu sene bitecek sertifika bilgisayarmı yoksa on parmak mı isteniyor katiplikte ve okuyorum şuan başvuru yapabilirmiyim bitirmem mi gerekiyor yoksa .

 19. çaresiz diyor ki:

  ne zaman çıkacak ilan referandumdan sonra diye bekliyoruz umutlarımız boşa çıkmasın

 20. Ayse diyor ki:

  Tıbbi sekreterlik bölümünden mezunum f klavye derse aldım. Tekrardan sertifika almama gerek var mi?