20
Mar
Yazar: | Okunma: 34.901 | Cevap: 62
Reklam

Son yılların belki de en popüler mesleklerinden birisi de zabıt katipliğidir. Popülerliği maaşının yüksek olmasından değil alımlarının çok olmasından kaynaklanıyor.

Üniversitede okuduğu bölümden mezun olup KPSS’ye giren bir kişi alanı ile ilgili yeterli puanı alamazsa aklına ilk gelen zabıt katipliği sınavı  Özel sektörde çalışmaktansa devlet güvencesi ile çalışmak insanlara daha cazip geliyor. Bu yüzden bizde size nasıl zabıt katibi olabileceğinizle alakalı bir rehber hazırladık. Memur alımı 2017 yılında daha da fazla olacak.

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor ki bu mesleğe girmek sanıldığı kadar kolay değil. Çünkü üç yönlü bir eleme sizi bekliyor: KPSS, yetenek ve mülakat

Zabıt katipliğine başvuru yapabilmek için MEB onaylı bir bilgisayar sertifikasına sahip olmanız gerekiyor. Eğer liselerin ilgili bölümlerinden mezunsanız bu belgeye gerek kalmıyor.

İlk etapta katip olabilmek için KPSS puanınızın en az 70 olması gerekmektedir. Ama bunun kritik bir puan olduğunu unutmayın. 70 puan size sadece başvuru yapma hakkı tanır. Puanınız ne kadar yüksekse şansınız o kadar artar. Çünkü alımlarda ihtiyaç sayısının 20 katı kadar kişi mülakata çağrılıyor. Örneğin 10 kişi alınacaksa 200 kişi mülakata çağrılır. Puan sıralamasında o 200’ün içinde olmak için puanınızın yüksek olması gerekmektedir.

KPSS ile sıralamaya girdiniz işiniz bitmedi. Şimdi sırada klavye sınavı var. Sonuçta atanırsanız katip olarak hayatınız klavye ile geçecek. Klavye sınavında sizden istenen 3 dakikada 90 doğru sözcük yazmanızdır. Bu noktada bir 10 parmak klavye kursuna gitmeniz akıllıca olacaktır. Buradan da alınacak kişi sayısının 3 katı sözlü mülakata çağrılır. Yani 10 kişi alınacaksa 30 kişi mülakata alınır.

Zabıt Katipliği mülakat soruları daha sonra ele alacağımız bir konu. Mülakat artık işe girmeniz için atacağınız son ve en önemli adımdır. Burada genel kültür, tarih, mesleki bilgiler vb. konulardan soru çıkabileceği gibi komisyon herhangi bir konuda da sizi konuşturabilir. Mülakatta sadece bilgi değil diksiyon, duruş, jest ve mimiklerinde önemli olduğu unutulmamalıdır.

Mülakatı da başarılı bir şekilde geçerseniz bu noktadan sonra artık sizin yapabileceğiniz bir şey kalmamış demektir. Artık memur olabilmeniz için tek engel güvenlik soruşturmasıdır. Yetkililer tarafından yapılacak güvenlik soruşturmasında bir sıkıntınız çıkmazsa artık siz de bir zabıt katibi oldunuz ve devletin emin kollarına kendinizi attınız demektir.


Dikkat: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları saklıdır. Yazıların tamamen veya kısmen kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. İhlal eden siteler ve yöneticileri hakkında Ankara C. Başsavcılığında yasal takip başlatılmaktadır.


Bu yazı için 62 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Duyurular
Bu yazı için 62 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. Safiye says:

  kral diyorki:

  gamze diyorki:

  Zabit katibi alimi ne Zalman

  Şubat ayında bir alım daha yapılacak

  Ne alimi

 2. Safiye says:

  Sözleşmeli kâtip alımı nasıl oluyor bilen var mi

 3. gamze says:

  Subatta cikmaz gibi ay bitiyo umarim mart olur

 4. alpgazi1 says:

  Safiye diyorki:

  Sözleşmeli kâtip alımı nasıl oluyor bilen var mi

  Kadrolu katip alımından bı farkı yok aynı sekılde oluyor.

 5. çaresiz says:

  ne zamandır ilanı bekliyoruz dört binin üstünde alım olur inşallah bekliyoruz lütfen artık

 6. Gaye.. says:

  arkadaşlar mülhakat ne zamanmış

 7. AYŞECİK says:

  ARKADAŞLAR BURSA ADLİYESİ 2016 ZABIT KATİPLİĞİ SINAVINI İMLALI MI YAPTI İÇİNİZDE SINAVA GİREN YA DA DUYAN VAR MI?
  VE İCRA KATİPLİĞİ SINAVI DA NASIL YAPILDI İMLALI MIYDI?

 8. ayşe kaya says:

  zabıt katipliği sınavları imlalı mı oluyor?

 9. ..... says:

  2016 ‘nin başlığını kopyala yapıştır yapıp siteyi güncel tutmak neyin kafası editör hayırdır ? Yorumlara bak taaa 2016 senesi tarihe bakmasak ilan çıktı yorumları okuyoz

 10. Bahar says:

  Başvurular bitti mi kaçırdım mı başvuruları

 11. emre says:

  benım bılgısayar sertıfıkam yok ama lısede bilgisayar dersi gördüm onu belgelesem kabul edilirmi

 12. kirazlı says:

  EDİTOR NE YAPSIN İLAN ÇIKMAYINCA ESKİ BAŞLIKLARI KOYUYOR SUREKLİ

 13. KÜBRA says:

  YENİ BİR BAŞLIK ATIN LÜTFEN ….. NE ZAMAN ÇIKACAK BU İLAN YA ÇATLADIK VALLAHA…… ŞİMDİ DE REFERANDUM AYAĞINA İLAN ÇIKMAZ MAYIS GELDİ BU SENE OLMAZSA GERÇEKTEN SON ŞANSIMIZI KAÇIRACAĞIZ 1981 DOĞUMLUYUM SENEYE GİREMEYECEĞİM YA ….. ÇIKSIN ARTIK BU İLANNNNNNNNN…………..

 14. SormaGitsin says:

  KÜBRA diyorki:

  YENİ BİR BAŞLIK ATIN LÜTFEN ….. NE ZAMAN ÇIKACAK BU İLAN YA ÇATLADIK VALLAHA…… ŞİMDİ DE REFERANDUM AYAĞINA İLAN ÇIKMAZ MAYIS GELDİ BU SENE OLMAZSA GERÇEKTEN SON ŞANSIMIZI KAÇIRACAĞIZ 1981 DOĞUMLUYUM SENEYE GİREMEYECEĞİM YA ….. ÇIKSIN ARTIK BU İLANNNNNNNNN…………..

  Seçimden sonra çıkacağını düşünüyorum. Personeller haziran ayında göreve başlayacak. İlan çıkması yakındır.

 15. AYŞE says:

  arkadaşlar üniversite mezunları bu sene başvuru yapabiliyor mu? tek yıllarda düz memurluğa başvuru yapamıyoruz diye duydum. bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim. Allaha emanet

 16. meralank says:

  Rehbere gerek yok amca dayi hallediyo bu isleri. Gerisini kurum ne olursan ol gel diyerek sonuclandiriyor

 17. katiplik says:

  acaba alım olacak mı?

 18. walker says:

  Arkadaşlar ben adalet okuyorum şuan 2.sınıf bu sene bitecek sertifika bilgisayarmı yoksa on parmak mı isteniyor katiplikte ve okuyorum şuan başvuru yapabilirmiyim bitirmem mi gerekiyor yoksa .

 19. çaresiz says:

  ne zaman çıkacak ilan referandumdan sonra diye bekliyoruz umutlarımız boşa çıkmasın

 20. Ayse says:

  Tıbbi sekreterlik bölümünden mezunum f klavye derse aldım. Tekrardan sertifika almama gerek var mi?