20
Mar
Yazar: | Okunma: 34.887 | Cevap: 62
Reklam

Son yılların belki de en popüler mesleklerinden birisi de zabıt katipliğidir. Popülerliği maaşının yüksek olmasından değil alımlarının çok olmasından kaynaklanıyor.

Üniversitede okuduğu bölümden mezun olup KPSS’ye giren bir kişi alanı ile ilgili yeterli puanı alamazsa aklına ilk gelen zabıt katipliği sınavı  Özel sektörde çalışmaktansa devlet güvencesi ile çalışmak insanlara daha cazip geliyor. Bu yüzden bizde size nasıl zabıt katibi olabileceğinizle alakalı bir rehber hazırladık. Memur alımı 2017 yılında daha da fazla olacak.

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor ki bu mesleğe girmek sanıldığı kadar kolay değil. Çünkü üç yönlü bir eleme sizi bekliyor: KPSS, yetenek ve mülakat

Zabıt katipliğine başvuru yapabilmek için MEB onaylı bir bilgisayar sertifikasına sahip olmanız gerekiyor. Eğer liselerin ilgili bölümlerinden mezunsanız bu belgeye gerek kalmıyor.

İlk etapta katip olabilmek için KPSS puanınızın en az 70 olması gerekmektedir. Ama bunun kritik bir puan olduğunu unutmayın. 70 puan size sadece başvuru yapma hakkı tanır. Puanınız ne kadar yüksekse şansınız o kadar artar. Çünkü alımlarda ihtiyaç sayısının 20 katı kadar kişi mülakata çağrılıyor. Örneğin 10 kişi alınacaksa 200 kişi mülakata çağrılır. Puan sıralamasında o 200’ün içinde olmak için puanınızın yüksek olması gerekmektedir.

KPSS ile sıralamaya girdiniz işiniz bitmedi. Şimdi sırada klavye sınavı var. Sonuçta atanırsanız katip olarak hayatınız klavye ile geçecek. Klavye sınavında sizden istenen 3 dakikada 90 doğru sözcük yazmanızdır. Bu noktada bir 10 parmak klavye kursuna gitmeniz akıllıca olacaktır. Buradan da alınacak kişi sayısının 3 katı sözlü mülakata çağrılır. Yani 10 kişi alınacaksa 30 kişi mülakata alınır.

Zabıt Katipliği mülakat soruları daha sonra ele alacağımız bir konu. Mülakat artık işe girmeniz için atacağınız son ve en önemli adımdır. Burada genel kültür, tarih, mesleki bilgiler vb. konulardan soru çıkabileceği gibi komisyon herhangi bir konuda da sizi konuşturabilir. Mülakatta sadece bilgi değil diksiyon, duruş, jest ve mimiklerinde önemli olduğu unutulmamalıdır.

Mülakatı da başarılı bir şekilde geçerseniz bu noktadan sonra artık sizin yapabileceğiniz bir şey kalmamış demektir. Artık memur olabilmeniz için tek engel güvenlik soruşturmasıdır. Yetkililer tarafından yapılacak güvenlik soruşturmasında bir sıkıntınız çıkmazsa artık siz de bir zabıt katibi oldunuz ve devletin emin kollarına kendinizi attınız demektir.


Dikkat: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları saklıdır. Yazıların tamamen veya kısmen kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. İhlal eden siteler ve yöneticileri hakkında Ankara C. Başsavcılığında yasal takip başlatılmaktadır.


Bu yazı için 62 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Duyurular
Bu yazı için 62 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. Oğuzhan says:

  2017 den itibaen bütün kamu kurumları F klavyeye geçecek deniyor Mülakatlar artık sadece F klavye üzerinden mi olcak

 2. Polat says:

  Sinem diyorki:

  Arkadaşlar ben Bakırköye başvurmayı düşünüyorum ama istanbulda yaşamıyorum belgelerimi illaki Bakırköye mi teslim etmem gerek yoksa bulunduğum ile teslim etme şansım var mı

  Bulunduğun il yada ilçedeki adliyeye evraklarla gidip kayıt yaptırdıktan sonra istediğin adliyeye aps yapıyorsun

 3. Ieeeh says:

  Lisans mezunları icın bilgisayar sertifikasi gerekiyr mu yoksa unvde aldigi bilgisyar dersi yeterli mi

 4. Dolly says:

  Author Totally fair point, Tyler. Part of the problem is that we hit a plateau of buy-in from the obvious local businesses, and we now have to go into enterprise mode to pry surveys out of people we don’t know about or who aren’t as interested in paainciprtitg. But we’ll work on it.

 5. Frt says:

  Sözleşmeli zabıt katibiyim 1.5 yıldır çalışıyorum sözleşmeli ceza infaz kurumu katipligine başvurmak istiyorum acaba başvurabilirmiyim lütfen yardımcı olun

 6. Rafael says:

  Sizin adaletinize tüküreyim lisan kpss ili lise kpss niye ber tutiyiyor

 7. Adalet Lise + Ünv Mağduru says:

  ADMİN BUNLARI GEÇELİM.. TORPİL NASIL BULUNUR BUNLARIN BAŞLIĞINI YAPALIM.. UMUDUM TÜKENDİ ARTIK HAKSIZLIKLARDAN..

 8. Sündüs Özay says:

  Hem icra katipliği hemde zabıt katipliği icin ayni komisyona başvurabiliyor muyuz?

 9. Funda says:

  Arkadaşlar.icra katipliği açıklandı zabıt katipliği de yakında açıklanır mı?Tahmini olan

 10. rukiyye says:

  Zabıt katibi alımı olacaktır mı.3 4 bin civarında bilen var mı arkadaşlar.

 11. rukiyye says:

  İcra ve çte çok az alım yapıyor. Benim puanım 74????????????

 12. rukiyye says:

  En çok merak ettiğim yüklü zabıt katibi alımı olacak mı

 13. gamze says:

  Zabit katibi alimi ne Zalman

 14. kral says:

  gamze diyorki:

  Zabit katibi alimi ne Zalman

  Şubat ayında bir alım daha yapılacak

 15. Duygu says:

  Biri cvplayabilirmi kesinlikle su yayinlanan metinlerden secip soruolar degilmi ?

 16. gamze says:

  Şubatta ilan olur insallah icra puanlari çok yuksekdi

 17. serap says:

  arkadaşlar kulağımda %31 engelim var diğer hastalıklarımla beraber bu oran %41 oluyor zabit katibi olursam atamam iptal edilir mi
  lütfen yardımcı olun

 18. Kübra says:

  Kadrolu ile sözleşmeli arasındaki fark nedir? Veya sözleşmeli olark başladıktan sonra mı kadroluya geçebiliyoruz?

 19. Safiye says:

  2017 yılında başka kâtip alımı olacak mı haberi olan var mı

 20. Safiye says:

  Ha bnm kpss düşük ama bir umut