20
Mar
Yazar: | Okunma: 37.324 | Cevap: 62
Reklam

Son yılların belki de en popüler mesleklerinden birisi de zabıt katipliğidir. Popülerliği maaşının yüksek olmasından değil alımlarının çok olmasından kaynaklanıyor.

Üniversitede okuduğu bölümden mezun olup KPSS’ye giren bir kişi alanı ile ilgili yeterli puanı alamazsa aklına ilk gelen zabıt katipliği sınavı  Özel sektörde çalışmaktansa devlet güvencesi ile çalışmak insanlara daha cazip geliyor. Bu yüzden bizde size nasıl zabıt katibi olabileceğinizle alakalı bir rehber hazırladık. Memur alımı 2017 yılında daha da fazla olacak.

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor ki bu mesleğe girmek sanıldığı kadar kolay değil. Çünkü üç yönlü bir eleme sizi bekliyor: KPSS, yetenek ve mülakat

Zabıt katipliğine başvuru yapabilmek için MEB onaylı bir bilgisayar sertifikasına sahip olmanız gerekiyor. Eğer liselerin ilgili bölümlerinden mezunsanız bu belgeye gerek kalmıyor.

İlk etapta katip olabilmek için KPSS puanınızın en az 70 olması gerekmektedir. Ama bunun kritik bir puan olduğunu unutmayın. 70 puan size sadece başvuru yapma hakkı tanır. Puanınız ne kadar yüksekse şansınız o kadar artar. Çünkü alımlarda ihtiyaç sayısının 20 katı kadar kişi mülakata çağrılıyor. Örneğin 10 kişi alınacaksa 200 kişi mülakata çağrılır. Puan sıralamasında o 200’ün içinde olmak için puanınızın yüksek olması gerekmektedir.

KPSS ile sıralamaya girdiniz işiniz bitmedi. Şimdi sırada klavye sınavı var. Sonuçta atanırsanız katip olarak hayatınız klavye ile geçecek. Klavye sınavında sizden istenen 3 dakikada 90 doğru sözcük yazmanızdır. Bu noktada bir 10 parmak klavye kursuna gitmeniz akıllıca olacaktır. Buradan da alınacak kişi sayısının 3 katı sözlü mülakata çağrılır. Yani 10 kişi alınacaksa 30 kişi mülakata alınır.

Zabıt Katipliği mülakat soruları daha sonra ele alacağımız bir konu. Mülakat artık işe girmeniz için atacağınız son ve en önemli adımdır. Burada genel kültür, tarih, mesleki bilgiler vb. konulardan soru çıkabileceği gibi komisyon herhangi bir konuda da sizi konuşturabilir. Mülakatta sadece bilgi değil diksiyon, duruş, jest ve mimiklerinde önemli olduğu unutulmamalıdır.

Mülakatı da başarılı bir şekilde geçerseniz bu noktadan sonra artık sizin yapabileceğiniz bir şey kalmamış demektir. Artık memur olabilmeniz için tek engel güvenlik soruşturmasıdır. Yetkililer tarafından yapılacak güvenlik soruşturmasında bir sıkıntınız çıkmazsa artık siz de bir zabıt katibi oldunuz ve devletin emin kollarına kendinizi attınız demektir.

Bu yazı için 62 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Duyurular
Bu yazı için 62 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. Yoruldukkk dedi ki:

  Tatmin etmiyor bu başlıklar editorr

 2. CEVAP LÜTFEN dedi ki:

  Yakın tarihde alım olmayacak mı EDİTÖR.İlla ki bir yorumunuz vardır.Yine 2017 YILININ SONUMU OLUR Kİ!!!!

 3. arzu dedi ki:

  ilan cıktı cte

 4. nalan yuksel dedi ki:

  ilan çıkacak çıkacakda ne zaman çıkacak 😀 bari çıkacaksada en az 4 bin alım yapsınlar.:D

 5. adana dedi ki:

  ialn çıktı amk ilannnn ikm ilanı çıktı editör.. ayakta uyuma

 6. arzu dedi ki:

  editör uyumaa ilan çıktı en son senin haberin oluyo

 7. ASYA dedi ki:

  arkadaşlar cte ilanını kazandık mesela ama gitmezsek yani evrakları teslim etmezsek ve diğer alımı bekleyip adliyelerin alımını ona girip kazanırsak ve gidersek hiç sorun olmuyor değilmi

 8. İlan Çıktı dedi ki:

  İlan çıktı admin 317 cte katip alımı

 9. katip dedi ki:

  çalışmalara devam edin, benim çalıştığım adliye dahil ülkenin dört bir tarafında açık var, 4000 ikm ve 300 küsür cik için ilana çıkıldı. bundan sonra benim tahminim 3-4 bin kadar katip alınacağı yönünde.. ocak ayında ilanı bekliyorum… şubatı bulmaz diye tahmin ediyorum.

 10. sefaozen dedi ki:

  İlan Çıktı diyorki:

  İlan çıktı admin 317 cte katip alımı

  hocam ilan ne ilanı acaba alım ilanı mı açıklandı

 11. mertt dedi ki:

  Arkadaşlar aynı anda hem katiplik hem de ikm için başvuru yapılıyor muydu? bilgilendirirseniz memnun olurum

 12. ksk1nq dedi ki:

  sefaozen diyorki:

  İlan Çıktı diyorki:

  İlan çıktı admin 317 cte katip alımı

  hocam ilan ne ilanı acaba alım ilanı mı açıklandı

  hocam hangi illere kacar tane alındıgına nereden bakabilirim acaba yardımcı olurmusunuz . ?

 13. Sinem dedi ki:

  Arkadaşlar ben Bakırköye başvurmayı düşünüyorum ama istanbulda yaşamıyorum belgelerimi illaki Bakırköye mi teslim etmem gerek yoksa bulunduğum ile teslim etme şansım var mı

 14. Ekremtuba dedi ki:

  Lütfen bana başvuru tam olarak nasıl yapılıyor biri söylesin ben hataydayim izmirde girmek istiyorum orayami evrakları goturecem bide aynı anda hem katiplige hemde infaz korumaya basvurabiliyormuyum evrakları eksiksiz toparlamak için nerden bilgi alabilirim lutfennn bilen arkadaslar yardimci olsun…

 15. mhmt dedi ki:

  Arkadaşım kpss sonuç belgeni, diploma fotokopini, 2 tane vesikalık fotoğraf, birde bilgisayar dersi aldığına dair bir belge ya da bilgisayar kursuna gittiysel sertifika götür, bazı adliyeler kimlik fotokopisi de isteyebiliyorlar sen yine de onu da yanında götür. Hatay adliyesine bu belgeleri teslim edip onlar postaneye verirler ya da sen de postaneye götürebilirsin o adliyeye kalmış birşey. Senin adliyede bir de başvuru formu doldurman gerekiyor. Bu söylediklerim katiplik içindi. İkm için ise yine başvuru formu dolduruyorsun ve dilekçe yazıp gönderiyorsun. İkm için de 2 tane fotoğraf, diploma fotokopisi, kpss sonuç belgesi. ikmye de katipliğe aynı anda başvuruda bulunabilirsin.

 16. ece dedi ki:

  arkadaşlar katiplik maaşları hakkında bilgisi olan var mı bilgilendirir misiniz?

 17. meltemkir dedi ki:

  katip diyorki:

  çalışmalara devam edin, benim çalıştığım adliye dahil ülkenin dört bir tarafında açık var, 4000 ikm ve 300 küsür cik için ilana çıkıldı. bundan sonra benim tahminim 3-4 bin kadar katip alınacağı yönünde.. ocak ayında ilanı bekliyorum… şubatı bulmaz diye tahmin ediyorum.

  benim bilgisayar sertifikam yok şimdi kursa yazılıp 2ay içerisinde alsam sıkıntı olur mu ? lütfen cevaplar mısınız ? 🙁

 18. ersen dedi ki:

  Sinem diyorki:

  Arkadaşlar ben Bakırköye başvurmayı düşünüyorum ama istanbulda yaşamıyorum belgelerimi illaki Bakırköye mi teslim etmem gerek yoksa bulunduğum ile teslim etme şansım var mı

  bulunduğun ile başvuru yapıyorsun onlar kargo ile nereye başvuru yapıyorsan oraya gönderiyorlar.

 19. 2014katip dedi ki:

  sözleşmeli ve kadrolu zabıt katiplerinin maaşı hakkında bilgi verebilirmisiniz lisans için.

 20. Muhammet dedi ki:

  Üniversitede gördüğüm bilgi ve teknolojileri dersi veya autocad dersi , sertifika yerine geçer mi ? Bilen var mı ?