Reklam

Yargıtay Başkanlığında açık bulunan 60 zabıt katibi kadrosuna, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca, yapılacak uygulama sınavı ve mülakat sınavı sonucuna göre (Lisans düzeyinden 20, Önlisans düzeyinden 20, Lise düzeyinden 20) personel alınacaktır. Başvurular 21/11/2016 ile 25/11/2016 tarihleri arasındaYargıtay Başkanlığının internet sitesinden online olarak yapılacak. Yargıtay zabıt katipliği başvuru şartları ve başvuru şekliyle ilgili diğer detayları aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca aklınıza takılan soruları konu altından sorabilirsiniz.

I- BAŞVURU ŞARTLARI – Online Başvuru İçin <<<Tıklayın>>> 

a) GENEL ŞARTLAR

1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak.

2. Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

3. İlk defa Devlet memurluğuna atanacaklar için, başvurunun son günü olan 25/11/2016 tarihi itibariyle 35 yaşını bitirmemiş olmak. (Doğum tarihi 25/11/1981 ve sonrası olanlar)

4. Lisans ve önlisans mezunları için 2016-KPSS’ye girmiş olmak, ortaöğretim mezunları için 2014- KPSS’ye girmiş olmak ve KPSS’den en az 70 puan almış olmak. Lisans mezunları için KPSSP3, önlisans mezunları için KPSSP93, ortaöğretim mezunları için KPSSP94 puan türünden 70 ve daha yukarı puan alanlar başvurabilecektir.

b) ÖZEL ŞARTLAR

1. Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet meslek lisesi veya diğer lise veya dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak (Bu maddede sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlar ile örgün eğitim yoluyla en az 80 saat bilgisayar dersi veya 150 saat daktilografi dersini başarıyla tamamladığını belgeleyenlerden, daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)

2. Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, başvuru tarihinde Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo veya bilgisayar sertifikasına sahip olmak. (En az 120 saat)

3. Yapılacak uygulama sınavında, sınav komisyonunca belirlenecek metinden bilgisayar ile imla kurallarına ve noktalama işaretlerine uygun olarak yanlışsız, vuruş hesabı yapılmadan, üç dakikada en az doksan kelime yazabilmek. (Doğru kelime sayısının belirlenmesinde; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığı, yanlış yazılan kelime sayısı ile yazı içerisinde kelime ve cümle tekrarları nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığına dikkat edilir. Bu işlem yapılırken yanlış yazılan kelime sayısının toplam yazılan kelime sayısına oranının %40 tan fazla olması halinde yazılan metnin anlam bütünlüğü şartını taşımadığı kabul edilecektir.)

4. Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı almıyor olmak,

II- BAŞVURU TARİHİ VE ŞEKLİ: Başvuru koşullarını taşıyan adaylar; 21/11/2016 tarihinden başlayarak 25/11/2016 tarihi saat 17.00’ye kadar, (http://basvuru.yargitay.gov.tr/) adresine, online başvuru yapacaklardır.

NOT: BAŞVURULAR SADECE ONLİNE BAŞVURU ŞEKLİNDE YAPILACAKTIR. POSTA YOLUYLA VEYA DİĞER YOLLARLA YAPILAN BAŞVURULAR KESİNLİKLE KABUL EDİLMEYECEKTİR.

III- SINAV HAKKINDA GENEL BİLGİLER

1) Başvuru bitim tarihinden itibaren, uygulama sınavının (bilgisayar klavyesi ile yazı yazma) yeri, tarihi ve saati www.yargitay.gov.tr internet adresinden duyurulacaktır.

2) Mülakat sınavına; KPSS sınavından alınan puanların %50’si ile bilgisayar uygulama sınavında yazılan en fazla kelime sayısı 100 puan kabul edilerek her bir doğru kelime karşılığı oluşan katsayı puanı ile yazılan kelime sayısının çarpımı suretiyle elde edilecek puanın %50’sinin toplamı esas alınarak; en yüksek puandan başlanılarak, ilan edilen kadro sayısının 10 katı aday çağrılacak olup, son sırada aynı puana sahip birden fazla adayın bulunması halinde, bu kişilerin tamamı sınava kabul edilecektir.

3) Mülakat sınavı; Mesleki Bilgi, Anayasa Hukuku, Vatandaşlık Bilgisi, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ile Genel Kültür alanlarından yapılacaktır.

4) Adayların mülakat sınavında başarılı sayılabilmesi için, mülakat heyetinin verdiği puan ortalamasının en az 50 olması gerekmektedir.

5) Değerlendirme : Adayların aldıkları KPSS puanının % 35’i, Uygulama sınavı puanının % 35’i ile mülakat sınavı puanının % 30’u esas alınarak, yapılacak hesaplama sonucu nihai başarı durumu belirlenecektir.

6) Sonuçlar www.yargitay.gov.tr internet adresinden duyurulacaktır.

7) Aranılan şartları taşımadığı veya gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilen adayların atamaları yapılmayacak olup, bu hususların sonradan tespiti halinde, yapılan atama işlemleri iptal edilerek ilgililer hakkında genel hükümlere göre işlem yapılacaktır.

IV-SİSTEME YÜKLENMESİ GEREKEN BELGELER

1) Diploma fotokopisi (Girilen KPSS sonucuna uygun)

2) Son altı ay içinde çekilmiş bir adet vesikalık fotoğraf

3) Bilgisayar veya daktilografi dersini başarıyla tamamladığını gösteren sertifika veya yukarıda belirtilen okullardan mezun olduğuna dair belge fotokopisi. Eksik belge ile veya nitelikleri uygun olmadığı halde başvuranların müracaatları değerlendirmeye alınmayacaktır.

İlanın orjinal metnine ulaşmak için tıklayın.

Başvurularla ilgili merak ettiğiniz hususları konu altından sorabilirsiniz. 

Bu yazı için 5.508 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Katip Alımları  Etiketler: , , , , , , ,
Bu yazı için 5.508 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. Ahmet dedi ki:

  Birgün köylüler Nasrettin hocaya sorarlar:
  Hocam kaç yaşındasınız ?
  hoca:
  -40 der gider.
  5-6 yıl sonra köylüler yine gelip sorarlar. Hocam kaç yaşındasınız?
  Hoca yine 40 der.
  Köylüler:
  Hocam olur mu böyle bir şey biz 5-6 yıl önce gelip sorduk o zaman da 40 yaşındayım dediniz.
  hoca:Erkek adam sözünde durur demiş .

 2. hayhayhay dedi ki:

  fatos diyorki:

  Iyi günler. 2014 ortaöğretim sinavvindan 76 almıştım açıköğretim lisans bitirip 2016 da sinava girdim ve 64 aldim. Katiplik sinavinda hem ortaöğretim hem lisans dediği için ortaöğretim puanimla başvuru yaptım . Başvuru kabul edildi klavye sinavini gectim mulakat için bekliyorum bizim isimler yayınlandı sinaviniz gecersiz diye. Adalet Bakanlığı kendi içinde adaletsiz aynı sinavla personel aliyorsun ama ekstra bir sinava gireni eliyorsun. Benim puanimin gecerliligi ortaöğretim sinavi yapilincaya kadar gecerli olmalı fazladan bir sinava girmek benim artim olmalı bu konuda sesimizi duyurmaliyiz. Nereye nasıl başvuru yapabilirim. Gerçekten icime oturdu

  saçmaliiisun 😀
  yaw arkadaş basit bi kural var. en yüksek dereceden girdiğin sınav son dönem sınavı geçerlidir.
  Ha sen bunu bilerek yapisan o ayri bilmiyorsan almamakta onlar haklı 😀

 3. Ahmet dedi ki:

  /

 4. Ezgi dedi ki:

  merhaba,
  adalet 2. sınıf öğrencisiyim önlisans kpss puanı ile başvuru yapıcam fakat diplomam henüz mezun olmadığım için lise,öğrenim durumuna lise olarak mı girmem gerekir önlisans mı lütfen yardım arkadaşlar ufak tefek saçma şeylerden elemesinler birde 🙂

 5. Ahmet dedi ki:

 6. AYSE dedi ki:

  MERHABALAR KLAVYE SINAVI SİZCE HANGİ GÜN OLUR ALFABEDİK SIRAYA GÖREMİ PUAN SIRASINS GÖREMİ ÇAĞIRILACAK

 7. Cansu dedi ki:

  Arkadaslar bu sinav sonucunda nerede gorev yapiliyor basvuru yapilirken il secimi yapiliyormu

 8. katibim dedi ki:

  arkadaslar adalet bakanlığı yeni alım olacağını açıklamıs

 9. katibim dedi ki:

  Ezgi diyorki:

  merhaba,
  adalet 2. sınıf öğrencisiyim önlisans kpss puanı ile başvuru yapıcam fakat diplomam henüz mezun olmadığım için lise,öğrenim durumuna lise olarak mı girmem gerekir önlisans mı lütfen yardım arkadaşlar ufak tefek saçma şeylerden elemesinler birde

  önlisanstan henüz mezun olmadıysanız lise olarak başvurmanız gerekiyor yine bir arayın isterseniz.

 10. moody dedi ki:

  katibim diyorki:

  arkadaslar adalet bakanlığı yeni alım olacağını açıklamıs

  nerden duydun bu haberi kardeşim kesin bilgim yalan dolan habermi

 11. Gül dedi ki:

  Benim okuyup da anlayamadığım konu uygumala sinavi nerde olacak arkadaslar

 12. duygu dedi ki:

  arkadaşlar biri bu sınavın nerede olacağını biliyorsa söylesin lütfen. Ankara damı.??

 13. Gül dedi ki:

  duygu diyorki:

  arkadaşlar biri bu sınavın nerede olacağını biliyorsa söylesin lütfen. Ankara damı.??

  Aynen arkadasim ben de onu cok merak ediyorum sinav nerde olacak . Bilen varsa lutfen yazsın

 14. Ahmet dedi ki:

  Ankara BİM ciler ne yapıyorsunuz vakit nasıl geçiyor 😀

 15. MERVE dedi ki:

  2 puanım eksik 70 olmadı diye kpss müracaat yapamıyrm 🙁

 16. umut dedi ki:

  2. günden itibaren 4.000 kişi başvurduğu söyleniyor. Bakalım 74 puanla gelecek mi mülakat?Hepimizin hakkında hayırlısı olsun.

 17. oktay dedi ki:

  İZMİRLİ diyorki:

  İLK YORUMU BEN YAPAYIM 12 KEZ İNFAZ KORUMA VE KATİPLİK MÜLAKATINA GİRDİM VE 12 KEZ ELENDİM EĞER SAĞLAM Bİ YERDEN TORPİLİNİZ YOKSA YOL MASRAFI YAPMAYIN BOŞUNA UĞRAŞMAYIN

  Arkadaşım boş konuşma kısmet işi bu ben 3 defa uygulamaya sınavına girdim ilk 2 sinde heyecandan yazamadım 3. sünde geçtim sınavı ve ilk mülakatımda kazandım çok şükür siz elinizden geleni yapın torpil felan hikaye bunu yaşayarak gördüm çalışmayı bırakmayın arkadaşlar

 18. Reşat dedi ki:

  Çorluyu kazanan varmı ? Kırklarelinden oraya gidicek olan ?

 19. İZMİRTİME dedi ki:

  memurlarnette okudum adalet bakanı 16000 kişilik ilana çıkılacağını ilk yarısını aralık ayında yapacaklarını söylemiş.. 3000 kişi katiptir bence umudunuzu kaybetmeyin ama referansın çok çok önemli olduğunu unutmayın tecrübeyle sabittir çünkü 10 kez sınava girmiş ve mülakattan elenmiş bir üniv mezunu olarak malesef mağdur oldum hep belki bu fetocular gitti şansınız daha açık olur hakkınızda hayırlısı…

 20. İZMİRTİME dedi ki:

  bu sene malesef giremeyeceğim sınava çünkü ilk defa 69 aldım kpssden :):)2016 bana iyi gelmedi evlendim saldım bir de iş hayatı koptum gittim bir de elenmişim 10 kere adaletsizliğin dibini yaşamışım küstüm çalışmaya:):) ama pişman oldum klavyem çok iyi çünkü neyse nasiptir bu da yaa inşallah hakeden arkadaşlarım kazanırlar…