Reklam

Yargıtay Başkanlığında açık bulunan 60 zabıt katibi kadrosuna, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca, yapılacak uygulama sınavı ve mülakat sınavı sonucuna göre (Lisans düzeyinden 20, Önlisans düzeyinden 20, Lise düzeyinden 20) personel alınacaktır. Başvurular 21/11/2016 ile 25/11/2016 tarihleri arasındaYargıtay Başkanlığının internet sitesinden online olarak yapılacak. Yargıtay zabıt katipliği başvuru şartları ve başvuru şekliyle ilgili diğer detayları aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca aklınıza takılan soruları konu altından sorabilirsiniz.

I- BAŞVURU ŞARTLARI – Online Başvuru İçin <<<Tıklayın>>> 

a) GENEL ŞARTLAR

1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak.

2. Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

3. İlk defa Devlet memurluğuna atanacaklar için, başvurunun son günü olan 25/11/2016 tarihi itibariyle 35 yaşını bitirmemiş olmak. (Doğum tarihi 25/11/1981 ve sonrası olanlar)

4. Lisans ve önlisans mezunları için 2016-KPSS’ye girmiş olmak, ortaöğretim mezunları için 2014- KPSS’ye girmiş olmak ve KPSS’den en az 70 puan almış olmak. Lisans mezunları için KPSSP3, önlisans mezunları için KPSSP93, ortaöğretim mezunları için KPSSP94 puan türünden 70 ve daha yukarı puan alanlar başvurabilecektir.

b) ÖZEL ŞARTLAR

1. Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet meslek lisesi veya diğer lise veya dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak (Bu maddede sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlar ile örgün eğitim yoluyla en az 80 saat bilgisayar dersi veya 150 saat daktilografi dersini başarıyla tamamladığını belgeleyenlerden, daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)

2. Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, başvuru tarihinde Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo veya bilgisayar sertifikasına sahip olmak. (En az 120 saat)

3. Yapılacak uygulama sınavında, sınav komisyonunca belirlenecek metinden bilgisayar ile imla kurallarına ve noktalama işaretlerine uygun olarak yanlışsız, vuruş hesabı yapılmadan, üç dakikada en az doksan kelime yazabilmek. (Doğru kelime sayısının belirlenmesinde; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığı, yanlış yazılan kelime sayısı ile yazı içerisinde kelime ve cümle tekrarları nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığına dikkat edilir. Bu işlem yapılırken yanlış yazılan kelime sayısının toplam yazılan kelime sayısına oranının %40 tan fazla olması halinde yazılan metnin anlam bütünlüğü şartını taşımadığı kabul edilecektir.)

4. Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı almıyor olmak,

II- BAŞVURU TARİHİ VE ŞEKLİ: Başvuru koşullarını taşıyan adaylar; 21/11/2016 tarihinden başlayarak 25/11/2016 tarihi saat 17.00’ye kadar, (http://basvuru.yargitay.gov.tr/) adresine, online başvuru yapacaklardır.

NOT: BAŞVURULAR SADECE ONLİNE BAŞVURU ŞEKLİNDE YAPILACAKTIR. POSTA YOLUYLA VEYA DİĞER YOLLARLA YAPILAN BAŞVURULAR KESİNLİKLE KABUL EDİLMEYECEKTİR.

III- SINAV HAKKINDA GENEL BİLGİLER

1) Başvuru bitim tarihinden itibaren, uygulama sınavının (bilgisayar klavyesi ile yazı yazma) yeri, tarihi ve saati www.yargitay.gov.tr internet adresinden duyurulacaktır.

2) Mülakat sınavına; KPSS sınavından alınan puanların %50’si ile bilgisayar uygulama sınavında yazılan en fazla kelime sayısı 100 puan kabul edilerek her bir doğru kelime karşılığı oluşan katsayı puanı ile yazılan kelime sayısının çarpımı suretiyle elde edilecek puanın %50’sinin toplamı esas alınarak; en yüksek puandan başlanılarak, ilan edilen kadro sayısının 10 katı aday çağrılacak olup, son sırada aynı puana sahip birden fazla adayın bulunması halinde, bu kişilerin tamamı sınava kabul edilecektir.

3) Mülakat sınavı; Mesleki Bilgi, Anayasa Hukuku, Vatandaşlık Bilgisi, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ile Genel Kültür alanlarından yapılacaktır.

4) Adayların mülakat sınavında başarılı sayılabilmesi için, mülakat heyetinin verdiği puan ortalamasının en az 50 olması gerekmektedir.

5) Değerlendirme : Adayların aldıkları KPSS puanının % 35’i, Uygulama sınavı puanının % 35’i ile mülakat sınavı puanının % 30’u esas alınarak, yapılacak hesaplama sonucu nihai başarı durumu belirlenecektir.

6) Sonuçlar www.yargitay.gov.tr internet adresinden duyurulacaktır.

7) Aranılan şartları taşımadığı veya gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilen adayların atamaları yapılmayacak olup, bu hususların sonradan tespiti halinde, yapılan atama işlemleri iptal edilerek ilgililer hakkında genel hükümlere göre işlem yapılacaktır.

IV-SİSTEME YÜKLENMESİ GEREKEN BELGELER

1) Diploma fotokopisi (Girilen KPSS sonucuna uygun)

2) Son altı ay içinde çekilmiş bir adet vesikalık fotoğraf

3) Bilgisayar veya daktilografi dersini başarıyla tamamladığını gösteren sertifika veya yukarıda belirtilen okullardan mezun olduğuna dair belge fotokopisi. Eksik belge ile veya nitelikleri uygun olmadığı halde başvuranların müracaatları değerlendirmeye alınmayacaktır.

İlanın orjinal metnine ulaşmak için tıklayın.

Başvurularla ilgili merak ettiğiniz hususları konu altından sorabilirsiniz. 

Bu yazı için 5.508 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Katip Alımları  Etiketler: , , , , , , ,
Bu yazı için 5.508 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. İZMİRLİ dedi ki:

  İLK YORUMU BEN YAPAYIM 🙂 12 KEZ İNFAZ KORUMA VE KATİPLİK MÜLAKATINA GİRDİM VE 12 KEZ ELENDİM EĞER SAĞLAM Bİ YERDEN TORPİLİNİZ YOKSA YOL MASRAFI YAPMAYIN BOŞUNA UĞRAŞMAYIN

 2. Yahşigül dedi ki:

  hadi hayırlı olsun… da biz bu diplomayı nasıl yükleyeceğiz sistem kendisi görmüyormu en son mezun olunan okulu???

 3. Onur dedi ki:

  Mülakat sınavları nerede oluyor bilgisi olan var mı

 4. Locaste dedi ki:

  6.6.1981 doğumlu başvuru yapamıyor mu mayısta lisanstan girdim

 5. ahmet55 dedi ki:

  askerlik yapanlar başvuramıo mu

 6. Demet dedi ki:

  Ya ben basvuru yaparken fotograf kismine kendi uc adet fotografi yukledim degistiremiyorumda basvurumu iptal de edemiyorum varmi onersi olan biri acaba

 7. Yozgatlı dedi ki:

  Demet diyorki:

  Ya ben basvuru yaparken fotograf kismine kendi uc adet fotografi yukledim degistiremiyorumda basvurumu iptal de edemiyorum varmi onersi olan biri acaba

  Demet sen bu katiplik işini boş ver. Önce imla kurallarını öğren. Sonra katip de olursun her şey de olursun 🙂

 8. samsa dedi ki:

  Kartal’da mülakattan elendikten sonra, bu kez de buraya başvurdum bakalım. Umut fakirin ekmeği işte. :/

 9. fatos dedi ki:

  Iyi günler. 2014 ortaöğretim sinavvindan 76 almıştım açıköğretim lisans bitirip 2016 da sinava girdim ve 64 aldim. Katiplik sinavinda hem ortaöğretim hem lisans dediği için ortaöğretim puanimla başvuru yaptım . Başvuru kabul edildi klavye sinavini gectim mulakat için bekliyorum bizim isimler yayınlandı sinaviniz gecersiz diye. Adalet Bakanlığı kendi içinde adaletsiz aynı sinavla personel aliyorsun ama ekstra bir sinava gireni eliyorsun. Benim puanimin gecerliligi ortaöğretim sinavi yapilincaya kadar gecerli olmalı fazladan bir sinava girmek benim artim olmalı bu konuda sesimizi duyurmaliyiz. Nereye nasıl başvuru yapabilirim. Gerçekten icime oturdu

 10. matematikci dedi ki:

  fatos diyorki:

  ynı sinavla personel aliyorsun ama ekstra bir sinava gireni eliyorsun. Benim puanimin gecerliligi ortaöğretim sinavi yapilincaya kadar gecerli olmalı fazladan bir sinava girmek benim artim olmalı bu konuda sesimizi duyurmaliyiz. Nereye nasıl başvuru yapabilirim. Gerçekten icime ot

  o halde ortaöğretim puanı ile matematik, edebiyat diğer bölümlerede yerleştirme yapılsın lisanstan yüksek alamayan ortaöğretime girsin ortaöğretim puanı ile başvursun arkadaş bu ne saçma sen üniversiteden mezun ol sonra ortaöğretim sınavı puanımı kullabilirmiyim de kullanabilirsin hatta ilkokul mezunu alan yerlerede ilk okul diplomanı eski okuluna git aslı gibidir sureti ile al başvuru yap arkadaşım ayrıca kimi kime şikayet edeceksin mahkemeyi mahkemeye mi

 11. Ysf dedi ki:

  Başvuru yapmıyorum hata veriyor.4_5 kez denedim

 12. Ysf dedi ki:

  Ysf diyorki:

  Başvuru yapmıyorum hata veriyor.4_5 kez denedim

  Dosyaları yüklüyorum .gerekli yerleri dolduruyorum .başvur butonuna basınca hata veriyor

 13. Fatih dedi ki:

  HİÇBİRİNİZİ ALMAYACAKLAR YANİ BOSA GİRMEYİN

 14. Ahmet dedi ki:

  😀

 15. katibim dedi ki:

  arkadaslar yargıtayın geçen alımı klavye ve puanda kaç ile kapattı bilen var mı?

 16. katibim dedi ki:

  geçen yıl ki alımda?

 17. Ahmet dedi ki:

  😀 😀

 18. Ahmet dedi ki:

  😀 😀 😀

 19. katibim dedi ki:

  komik olan nedir çok mu yüksekti?

 20. Aylos dedi ki:

  60 tane torpilli vardır zaten masraf etmeyin .