Reklam

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalarda 657 sayılı kanunun 4B maddesine, 5393 belediye kanununun 49. maddesine göre ve 4924 kanuna göre sözleşmeli sağlık personeli olarak çalışan yaklaşık 96.500 sözleşmeli personele kadro verileceği, sözleşmeli memurlara kadro verilmesiyle ilgili kanunun Türkiye Büyük Millet Meclisi tatile girmeden çıkarılacağı belirtildi.  Meclisin tatile girmesine ise çok az bir zaman kaldı. Hatırlanacağı üzere 2011 yılında Adalet Bakanlığına sözleşmeli memur alımı yapılmıştı. Ancak 2011 yılı 4 Haziran tarihinde 4 Haziran tarihi itibariyle sözleşmeli olarak çalışmakta olan memurlar kadroya geçirilmişti. Fakat 4 Haziran tarihi itibariyle 2011 yılı başlarında yapılan sınavlara katılıp sözleşmeli memurluğu kazanan adayların bir kısmı halen göreve çağrılmamıştı. 4 Haziran 2011 tarihinden sonra göreve başlayan sözleşmeli memurlar ise kanun kapsamı dışarısında bırakıldı ve kadro verilmedi. Bunun neticesinde sözleşmeli memurlar tarafından İdare Mahkemelerine yüzlerce dava açılmıştı. Şuanda o yıl mağdur olan sözleşmeli zabıt katipleri kadro alacaklardır.

Ancak 2013 yılı içerisinde Adalet Bakanlığı’nca yapılan zabıt katipliği sınavını kazanıp  Çağlayan Adliyesi, Bakırköy Adliyesi, Trabzon Adliyesi, İstanbul Adliyesi, Erzurum Adliyesi, Kastamonu Adliyesi, Hakkari Adliyesi,  Salihli Adliyesi ve bazı adliyelerde göreve başlamayı bekleyen katipler halen göreve başlatılmamıştır. Bahse konu kanun, söz konusu adliyelerde sözleşmeli katipliği kazananlar göreve başlamadan yasalaşırsa, binlerce aday 2011 yılında yaşanan kadro mağduriyeti ile karşı karşıya kalacaktır. Aynı tarihte ilan edilen sınava aynı tarihte katılan ve sınavı kazanan adayların bir kısmının kadroya alınıp bir kısmının sözleşmeli memur olarak kalıp mağdur olmamaları için tüm adliyeler memurluğu kazanan adayları bir an önce göreve başlatmalıdır.

Bu yazı için 284 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Genel  Etiketler: , , , , , , , , ,
Bu yazı için 284 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. SalihSss1. dedi ki:

  26 da imza attık kadro alabilecekmiyiz acaba resmiyete yayınlandı mı kadroya geçiş

 2. katip bey dedi ki:

  biran önce bizi de çağırıp kadroya almaları gerek

 3. Hakimbey dedi ki:

  25.06.2013 den sonra girenler kadro alamayacak geçti bor’un pazarı sür eşşeği niğdeye.

 4. fatoş01 dedi ki:

  çağlayan adliyesi çağırmadı bir hafta içinde çağırsa kadro alabilir miyiz ki

 5. merve dedi ki:

  Of ya heryer çağrıldı 3 5 yer çağırmadı 2011 yılındaki gibi olursa kadro alamayacağızzz 🙁

 6. fetihruhu dedi ki:

  Ben hem Bimer e hemde şuan yetkili olan sendikaya dilekçe yazdım. İnşALLAH bu mağduriyetler giderilir. Bimer e vb diğer makamlara dilekçe yazmayan arkadaşlarda destek versin daha yasa çıkmadı. Yasa çıkana kadar gündem oluşturabilirsek belki bu haksızlık giderilir. Aynı şekilde çalışma bakanımıza twit atalım. TBMM ye de dilekçe yazalım internetten. Son olarak iktidar ve muhalefet partilerinin grup başkan vekillerine de konu hakkında sıkıntımızı belirten yazılar yada mailler yazalım.

 7. Hüseyin dedi ki:

  Umarım kanun çıkmadan önce çağırırlar bizleri de

 8. Editör Editör dedi ki:

  SalihSss1. diyorki:

  26 da imza attık kadro alabilecekmiyiz acaba resmiyete yayınlandı mı kadroya geçiş

  Eğer çıkacak kanunda “25 Haziran tarihi itibariyle çalışmakta olan sözleşmeli memurlar” diye bir tabir geçerse kadro alamayacaksınız 2011 yılında yaşanan olaydaki gibi. Umarız başlamayan herkes çağrılır kanun daha sonra çıkarılır.

 9. fatih dedi ki:

  arkadaşlar 25 haziran diye üstüne basılarak söylendi acı ama 25 sonrası mağdur olacak gözüküyo

 10. Zaza dedi ki:

  Başbakan 25 haziran itibariyle diye bir tabir kullandı. Eğer o gün baz alınırsa kadro yok bize bir dahaki bahara dek. Ama kanun çıkarıldığında “kanunun yürürlüğe girdiği gün itibariyle sözleşmeli memur olanların kadroya geçirilmesi” ibaresi kullanılırsa kadroyu kazanırız.

  Şimdi yapmamız gereken şey BİMER’e ve muhalefet milletvekillerine mail atarak durumu ifade etmek ve mağduriyeti bildirmek.

 11. ANADOLU dedi ki:

  ANADOLUDAN HALEN SES YOK 🙁

 12. Necat dedi ki:

  Gerçi artık. 25 Haziran ve Öncesini kapsıyo kadro. Kanun 2 ay sonra yürürlüğe girse bile 25 Haziran ve Öncesi çalışanlar için 🙂

 13. katibimde.katibim dedi ki:

  bence twitter da gundem olusturmaliyiz konuyla alakali arkadaslar #bekleyenkatipler tagi altinda yazalim belki sesimizi ulastirabiriz

 14. emirhan dedi ki:

  lütfen duyarlı olalım bimere akim mağduriyetimizi yazalım internet üzerinden…

 15. Necat dedi ki:

  emirhan diyorki:

  lütfen duyarlı olalım bimere akim mağduriyetimizi yazalım internet üzerinden…

  Şahsen ben Bimer’e Mail attım. Bütün arkadaşlar destek versin.

 16. p07p dedi ki:

  arkadaşlar akim”e de gönderin …

 17. elif dedi ki:

  arkadaşlar sözleşmeli ve kadrolu ne fark oluyor beni aydınlatırmısınız..

 18. Musti dedi ki:

  Bir 4 Haziran 2011 Mağduru olarak Açık ve Net söylüyorum;
  Sakın dava açmayınn, kaybedersiniz, hayalleriniz yıkılır.. Çünkü ortada Danıştay kararı var..

 19. Osman Cansız dedi ki:

  Dava açmak değil ama BİMER’den veya twitterden bi şekilde bizi duyarlarsa blki bişeler olur.Zaten dava açılsa emsali var deyip direkt kapatırlar.Twitterden bi şekilde birilerine ulaşıp konuyu su yüzüne çıkarmak gerek.

  Musti diyorki:

  Bir 4 Haziran 2011 Mağduru olarak Açık ve Net söylüyorum;
  Sakın dava açmayınn, kaybedersiniz, hayalleriniz yıkılır.. Çünkü ortada Danıştay kararı var..

 20. çetin dedi ki:

  ilan aynı tarihte verildi sınav aynı tarihte yapıldı mülakatta ama neden aynı tarihte işe başlamadık haksızlık burda ya herkes alacak kadro yada hiçbirimiz sonuçta aynı sınavı bizde aynı tarihte kazandık ama biz mağdur olduk…