Reklam

sendikalar544688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununun 19.uncu maddesi  Sendikalar üyeleri adana toplu görüşmeye katılmaya, toplu görüşmeyi sonuçlandırmaya ve taraf olmaya yetkilidir  hükmü mevcuttur. Sendika Kanununun yeni olması ve bazı düşünceleri değiştirmenin kolay olmaması nedeniyle yapılan üç toplu görüşmelerde bir fark elde edilememiştir.

Ancak, 29 Ağustos 2005 tarihinde yapılan toplu görüşmelerde, üye olanlara 5 YTL lik sendika teşvik primi kazanımı elde edilmiştir. Buda bundan sonraki yapılacak toplu görüşmelerde sendikaların üyeleri adına pazarlık yapmasının önünü açacak olan bir kazanımdır.

İşçi Sendikaları Kanununun yapılan toplu sözleşmelerden üye olmayanların nasıl yararlanacağı 2822 sayılı TİS Kanununun 9.uncu maddesinde düzenlenmiştir. Maddeye göre; Toplu İş Sözleşmesinden taraf işçi sendikasının üyeleri yararlanır.

Toplu İş Sözleşmesinin imzası sırasında taraf işçi sendikasına üye bulunmayanlar, sonradan işyerine girip de üye olmayanlar veya imza tarihinde taraf işçi sendikasına üye bulunup da ayrılanlar veya çıkarılanların toplu iş sözleşmesinden yararlanabilmeleri, toplu iş sözleşmesinin tarafı işçi sendikasına dayanışma aidatı ödemelerine bağlıdır. 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu dayanışma aidatı ile ilgili bir düzenleme getirmemektedir. Sendika ödeneğinden yararlanabilmek için üyelik şartı getirmektedir.

Bu yazı için 2 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Sendikalar  Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Bu yazı için 2 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. gürsel diyor ki:

  anladığımkadarıyla sendikaya üve olmayanlar toplu sözlesmeden yararlanamazlar
  sendikaya üve olmayanlar iş verenden bireysel olarak maaslarına zam isteyemezlermi diyelimki iş veren sendika olmayana zam yaptı sendika neden zam verdin demeye yetkilimidir ve bu hangi kanunda yer aomaktadır.

  Saygılarımla

 2. DOGANAY diyor ki:

  ALMANYA KABUS GÖRMEYE BAŞLASIN!
  Ben 2002′de demiştim’ki 2011 19 Mayista Kütahyanın, simav ilçesinde 5.9 şiddetinde deprem olduktan sonra, sıra Almanya’ya gelecektir.Almanya’da 25 şiddetinde deprem yaşanacatır.Tabi bu esnada başka yerde deprem olmayacağı anlamına gelmiyor.Artık Almanlar sonlarına hazır olsunlar.Almanyadan kaçarak olacak depremden kurtulacağını sanan varsa, böyle bir hezeyana kapılmasınlar.Almanya dışında deprem olmayacak, sanmasınlar.Dünyanın her yerinde farklı, farklı felaketler olacaktır.Depremde bu olacak felaketlerin başında geliyor.Bu olacaklar sıtartını japonyada olan deprem ve tusunami sonrası vermesine rağmen terörist emperyalizm ve terörist faşizm akılanmayarak saldırganlığını sürdürdüğü için, artık her kes için gebermesini onaylamıştır.Saldırganlığını sürdürmesi, kendi ölümünü daha da acılı bir biçimde yaşamasından başka bir işe yaramayacaktır.Her kes sunu unutmamalıdır.Şimdi Almanyada olacak depremden kaynaklı başka bir ülkeye gitmeleri, hiç bir işe yaramayacaktır.Gittikleri ülkede daha büyük deprem olma olasılığını hesaba katarak hareket etmelidirler.Bu süreci şöyle düşünün dönmekte olan bir çark var.Bu çarkın yeni bir diş atmadan, kendi ekseninde bir kere daha dönen bir çark olduğunu bilmelilerdir.Aynı zaman’da bu çark devinimini bitirdikten sonra, yine farklı biçimde kendisini tamamlayan bir işleyişi vardır.Onun için kaçmaktan vaz geçsinler.Çünkü yapacak hiç bir şey yok artık.Terörist emperyalizm ve terörist faşizmin kendi egolarını tatmin etmeye dönük, yaptığı katliyamları, işkenceleri, soykırımları, suçsuz insanları cezaevine atmalarını, engeleyebilirdiler.Şimdiye kadar nasıl’ki çaba harcamadılarsa, şimdide çaba harcamaya calışmasınlar.Artık her şey bitti.

  DOĞANAY