29
Mar
Yazar: | Okunma: 12.600 | Cevap: 18
Reklam

Lise döneminde öğrendiği 10 parmak F klavye kullanımındaki hızını 14 Türkiye ve 5 dünya şampiyonluğuyla taçlandıran Celal Aşkın, Almanya’da düzenlenecek dünya şampiyonasında kendi rekorunu kırıp Türkiye’ye madalyayla dönmek istiyor. Gümüşhane Adalet Meslek Lisesinde okuduğu 2002 yılında F klavye kullanmayı öğrenen, kazandığı İstanbul Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulunda da çalışmalarını sürdüren Aşkın, “Türk milli klavyesi” olarak da nitelendirilen F klavyenin mucidi İhsan Sıtkı Yener’den eğitim aldı. Aşkın, ilk olarak 2007 yılında F klavyede Türkiye şampiyonluğunu kazandı. Bundan sonra 10 yıl boyunca bunu kimseye kaptırmayan Aşkın, katıldığı dünya şampiyonalarında da üst üste 5 kez şampiyon oldu. Kahramanmaraş’ın Pazarcık Adliyesinde İcra Müdürü olarak görev yapan Aşkın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, klavyedeki hızı dolayısıyla olumlu tepkiler aldığını belirtti. Aşkın, videolarının sosyal paylaşım sitelerinde paylaşıldığını anlatarak, şunları söyledi: “Sosyal medyadaki yorumlarda, ‘Siz neyle besleniyorsunuz? Bunu nasıl yazıyorsunuz? Sizin yazdığınızı ben okuyamıyorum, bu hıza nasıl eriştiniz? Tek rakibiniz Türk Hava Yolları, maşallah’ gibi güzel yorumlarla karşılaşıyorum. Bir insanın hobi olarak uğraştığı bir dalda Türkiye’de ve dünyada en iyi olması, başkaları tarafından idol olarak görülmesi güzel bir şey, mutluluk verici. En önemlisi de biz böyle başarılar aldıkça bizden sonra gelecek nesillere iyi bir örnek olmuş oluyoruz. Onlar da bizim bu açmış olduğumuz yolda teşvik edilmiş oluyor. Güzel bir duygu.”   – “F klavye zaman açısından büyük kolaylık” Aşkın, F klavyenin 1957’de İhsan Sıtkı Yener tarafından, 30 bin sözcük kökünün araştırılarak yapıldığını hatırlattı. Yener’in, sesli ve sessiz harfleri ayırıp klavye üzerinde en çok kullanılan harfleri parmakların en kolay basabileceği yere gelecek şekilde düzenleyerek F klavye sistemini oluşturduğunu aktaran Aşkın, “Bu klavye sisteminde en önemli husus hızlı yazmaktır. Q klavyeden de farkı budur. Q klavye 1881’de, F ise 1957’de yapılmış. Q klavye tamamen yavaş yazılmak üzere dizayn edilmiş. F klavye ise tamamen hıza yönelik. İkisi arasındaki farkı görürsek F klavyenin tamamen bilimsel ve hıza yönelik olduğu anlaşılır.” diye konuştu. Başbakanlık genelgesiyle F klavyenin tüm kamu kurumlarında kullanılmasına yönelik kararın güzel bir yenilik olduğunu dile getiren Aşkın, “Q klavyede yapmış olduğunuz bir işi F klavyede beşte bir oranında daha az zamanında yapabiliyorsunuz. Ortalama bir kullanıcı Q klavyeyle 1 saatte yaptığı bir işi F klavye ile 20 dakikada yapabilir. F zaman açısından da çok büyük kolaylık.” değerlendirmesinde bulundu. Aşkın, Almanya’daki dünya şampiyonasına gidebilmek için sponsor aradığını da sözlerine ekledi.

Bu yazı için 18 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Bilgi Alışverişi  Etiketler: , , , ,
Bu yazı için 18 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. nil dedi ki:

  Tebrikler Celal aşkın her yıl şampiyon olmaya devam ediyor 🙂

 2. kenan dedi ki:

  Bu kadar üst düzey yazıma ulaşmak için ne gerekiyor acaba özel kursları yöntemleri mı var??

 3. maksimusua maksimusua dedi ki:

  Celal hocamla tanışmamızın üzerinden yaklaşık olarak 5-6 yıl geçiyor sanırım. Katiplik sınavlarına hazırlandığım dönemlerde kendisinden taktik almak için, bilgi ve deneyimlerini paylaşmak için yazışmalarda vs. bulunmuştuk. Daha sonrasında telefonlarımızı alarak devam eden bu dostluğumuz reel hayatta da tanışmayla taçlandırıldı. Devamında kendisi Kadıköy adliyesinden sonra önce Sakarya adliyesinde icra müdür yardımcısı, şimdi de pazarcık adliyesinde icra müdür yardımcısı.

  Yalnız şöyle bir durum var kendisiyle sponsor vs. durumlarda konuştuğumda ciddi manada sıkıntılar var. Devletimizin F klavye şampiyonasını da Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlayıp bu şampiyona için ödenek ayırması gerekiyor bence. Diğer ülkelerin klavye takımları gittikleri ülkelerde şampiyonaya girmeden önce kamp bile yapıp öğle sınava hazırlanırken bizim yarışçılarımızın masrafları bile karşılanmıyor. Herkes haber yapıyor, herkes ropörtaj yapıyor ancak icraata gelince kimsede bir şey yok. Sonuç olarak bu bence kötü bir durum. Devlet ve milletimizin bu işe el atması gerekmektedir diye düşünüyorum. Allah İhsan Yener Hocamızın mekanının cennet eylesin.
  Celal hocam gibi de daha bir çok şampiyon yetişmesi konusunda devletimizin bu işe bir el atıp gerekeni yapmasını temenni ediyorum.

  Celal Hocam saygılar, selamlar.

 4. TÜRÜKÜN GÜCÜ dedi ki:

  gelsin karşıma çıksın hodri meydan

 5. elifl dedi ki:

  kenan diyorki:

  Bu kadar üst düzey yazıma ulaşmak için ne gerekiyor acaba özel kursları yöntemleri mı var??

  Yazmayı sevmeli düzenli olarak çalışmalısınız.

 6. bahar dedi ki:

  Tebrikler o kadar yazamasakta hergün artırmak için çalışmalara devammm

 7. Gülcan DİNLER dedi ki:

  Gerçekten de büyük tebrikler. Büyük bir başarı, büyük bir azim. Böyle insanların arkasında durulmalı ve destek çıkılmalı. Türkiye’nin adının duyurulmasında çabası olan herkes için geçerli bu. Böyle başarılar göz ardı edilmemeli ve destek verilmeli.

 8. Esra dedi ki:

  Değerli hocam, her yıl olduğu gibi bu yıl da kazanacaksınız. Basarilariniz daim olsun hocam.

 9. Xaria dedi ki:

  previously, God has directly cursed those who did evil. But, God doesn't promise that doing good would mean a life of easy and comfort. And faith in God doesn't mean that there will be no problems in life (little or large) and doesn't mean you won't physically die. What faith means the Juied-Chrostian tradition is trusting God and His Holy Word (whether you believe that to be the Bible, The Qu'ran, the Torah or something you scribble on a napkin) in spite of circumstance. No testimony without a test.

 10. fatih dedi ki:

  TÜRÜKÜN GÜCÜ diyorki:

  gelsin karşıma çıksın hodri meydan

  kardeş dakikada 165 kelimeyi geçerim diyorsan çık karşısına 🙂

 11. fatih dedi ki:

  yine dünya şampiyonu oldu. helal olsun 🙂

 12. DİKKAT dedi ki:

  TÜRÜKÜN GÜCÜ diyorki:

  gelsin karşıma çıksın hodri meydan

  arkadaşın kafası güzel bence 🙂

 13. david. dedi ki:

  menşei ingiliz şirkette çalışıyorum. tüm yazışmalarım ingilizce. F klavye kullanmamı mı tavsiye ediyorsunuz ?

 14. tumen88 dedi ki:

  merhaba,
  İstanbul içi meb onaylı f klavye eğitimini nereden alabilirim? meb onaylı sertifika veren her kurum geçerli oluyor mu zabit katipliği alımında ?

 15. onparmak dedi ki:

  Arkadaşlar on parmak öğrenmek veya bunu dahada ileriye götürüp hızlanmak isteyenlere kesinlikle Ümit Öztürk hocamızı tavsiye ederim, çok kısa bir sürede çok çok iyi aşamalara getirdi bizleri güler yüzlülüğü ve poztifliğiyle kesinlikle tavsiye ederim..

 16. onparmak dedi ki:

  tumen88 diyorki:

  merhaba,
  İstanbul içi meb onaylı f klavye eğitimini nereden alabilirim? meb onaylı sertifika veren her kurum geçerli oluyor mu zabit katipliği alımında ?

  ankara da eşi benzeri olmayan tek hoca Ümit Öztürk..

 17. onparmak dedi ki:

  david. diyorki:

  menşei ingiliz şirkette çalışıyorum. tüm yazışmalarım ingilizce. F klavye kullanmamı mı tavsiye ediyorsunuz ?

  F klavye her zaman için daha hızlı yazmak adına tercih edilmeli, bu konuda eğitim alınabilecek tek hoca Ümit Öztürk hocamız..

 18. katip. dedi ki:

  helal olsun.