17
Nis
Yazar: | Okunma: 22.210 | Cevap: 10
Reklam

5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na göre aylık alan memur emekli, dul ve yetimleri için haciz yasağı hükmü uygulanmıyor. Anayasa Mahkemesi, verdiği kritik kararla emekli, dul ve yetim aylıklarını hacizden korumuş oldu. Bir emekli örneğin kredi kartı borcu sebebiyle takibe uğrarsa, bu borç için maaşına haciz konamıyor. Ancak Halk Bankası, açtığı bir davada yasanın bu hükmünün Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu iddia etti. Mahkeme bu iddiayı ciddi buldu ve konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

Anayasa Mahkemesi, 12 Nisan tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararında, bu hükmün anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olmadığına ve iptal talebinin reddine karar verdi.

Bugüne kadar olduğu gibi,  SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşlarına bundan sonra da haciz konulamayacak.

Sadece emekli, dul ve yetimin izni olursa haciz uygulanabilecek.

Aylıklara haciz konamayacak

5510 Sayılı Kanun’un 93. Maddesi : Gelir, aylık ve ödenekler; 88′inci Madde’ye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez.

Bu fıkraya göre haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, borçlunun muvafakati bulunmaması halinde, icra müdürü tarafından reddedilir” deniliyor. Buna göre SGK tarafından ödenen aylık ve gelirlere, sadece SGK’ya olan borçlar ve nafaka borçları için haciz konabiliyor.

Bir emekli örneğin kredi kartı borcu sebebiyle takibe uğrarsa, bu borç için maaşına haciz konamıyor. Ancak Halk Bankası, açtığı bir davada yasanın bu hükmünün Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu iddia etti. Mahkeme bu iddiayı ciddi buldu ve konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

Memur emeklisinin maaşına haciz konulabiliyor.

5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na göre aylık alan memur emekli, dul ve yetimleri için haciz yasağı hükmünün uygulanmıyor.

Aylık ve gelirlere haciz konmasını engelleyen yasa hükmü 5510 Sayılı Kanun’da yer alıyor.

Memur emeklileri 5434 Sayılı Kanun’a göre aylık alıyorlar. Bu kanunda ise aylıklara haciz konulamayacağı veya haczin emeklinin iznine tabii olduğu yönünde bir düzenleme bulunmuyor.

Memurlar için öteden beri haciz uygulandığı gibi, bundan sonra da uygulanmaya devam edecek.

5434 Sayılı Kanun’da yapılacak değişiklikle, diğer emeklilerle eşitlik sağlanması yerinde olacaktır.

Bu yazı için 10 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Memurlar  Etiketler: , , , , , , , ,
Bu yazı için 10 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. vatanever diyor ki:

  emekli dul yetim yaşlılık maaşına zaten konulmuyor ki ..

 2. nevin diyor ki:

  bi kere ne olursa olsun borçlunun ev eşyasına haciz konulkası bir ülkenin ayıbıdır. hiç kimse isteyerek borcunu ödememzlik yapmaz .bir kişi borcu yüzünden aileside perişan ediliyor.ev eşyasını satsalar ne tutar.kimse almıyor borçta ödenmiyor ancak angut avukatların yolluğunu karşılıyor.ki onlarada yaramıyor beddualarla yiyorlar tabi yiyebiliyorlarssa .biran evvel bu ev eşya haczi kaldırılmalı bu ayptan kurtulmalı

 3. nur diyor ki:

  ben anlamadım bu olayı. ptt den aldığım yetim aylığına haciz konuldu 295tl çektiler hani çekemezlerdi bu olay 26.03.12 263tl ve geri kalan 32tl 25.04.12 çektiler. ben nereye başvuracağım sonuçta benim tek gelirim bu aç mı kalayım nereye itiraz edeceğim araştırıyorum ama sonuç bulamadım…

 4. banu diyor ki:

  Eşim çalıştığı kurumdaki amirine maaşlarını aldıkları bankadan çekilen kredi için kefil olmuş.Ama müdürü bir kaç ay sonra emekli olmuş ve borcu ödememiş.Bizim evimize bankadan icra ihtarı gelince durumu öğrendik.Kişi şu anda kayıp ve ulaşılamıyor.Biz borcu aydan aya ödemeye devam ediyoruz ve borç yüklüce bir miktar.Yapabileceğimiz hiçbirşey yok mu?Emekli bir memur maaşını alıp yerken ,borcunu ödemek zoruma gidiyor.Başka başka bankalarda da aynı dönem kredileri görünüyor.ama tek bu borç kefilli.böyle çok kredi çeken birine bankalar nasıl kredi vermişler anlamadım.Biz göremeyiz ama onlar ekrandan hepsini görebiliyorlar.Eşimi resmen esas borçlu gibi almışlar.

 5. Halis ERTUĞRUL diyor ki:

  İşçi Emeklisiyim. 2003 yılından beri emekli maaşıma haciz konularak kesinti yapılmaktadır. SSK TAHSİSLER DAİRE BAŞKANLIĞINA VE İCRA KOYAN İCRA MÜDÜRLÜĞÜNE İTİRAZ ETMEME RAĞMEN HACİZ KALDIRILMADI NE YAPMAM GEREKİR.
  Bir kaç avukatla görüştüm istedikleri ücretler de fazla olduğu için davayı veremedim.
  Lütfen Avukatsız ne yapabilirim cevap verirmisiniz.
  Hayırlı işler dilerim

 6. güven diyor ki:

  annem babamdan kalan bakur maaşını alıyordu eniştemin çektigi krediye kefil oldu eniştemde kredi borcunu yatırmadıgı için annemin aldıgı maaşa haciz konuldu ve tamamı kredi borcuna kesildi. bu konuda bana yardımcı olabilceginiz bilgilerinini bekliyorum.

 7. orhan diyor ki:

  Evimi astsubay emklisine kiraya verdim düzensiz ödemelerden sonra ödememeye karar vermiş(sanırım)icraya verdim borca itiraz etti dava açtım 8 aydır devam ediyor hala kira ödemiyor bilirkişi raporuna itiraz ediyor süreyi uzatıyor,evi boşaltmıyor.Üzerine mal mülk olduğunu sanmıyorum.Benim maduriyetimi kim giderecek.Tek gelirim bu dairenin kirası.

 8. ALAETTİN AKSU diyor ki:

  HERKES YAPTIĞINI ÇEKMELİ,DOLANDIRICININ EMEKLİSİ ÇALIŞANI MI OLUR,İSTER EMEKLİ OLSUN,İSTER ÇALIŞAN OLSUN DOLANDIRICI ŞEREFSİZLER CEZASINI ÇEKMELİ,HER HALÜKARDA İCRA-TAKİP YAPILMALI,İNSANLARIN ÖNÜNÜ LEGAL YOLLARDAN KAPATARAK,İLLEGAL YOLLARA SEVK ETMEMELİ..

 9. Gönül bagriaçik diyor ki:

  Ben yetim ayligi alıyorum ikibankadan sorumluyum kiredi ve kiredi kartindan dolayı üzerinde hiçbir mal varligim yok tek gelirim yetim ayligi bu bankalar benim yetim ayligima haciz koyarmi yada biloke koyarmi nekadar bir sure içinde koyarlar koyarlarsa çünkü yetim ayligimdan baska hicbir ek gelirim yok

 10. Tahsin çaylı diyor ki:

  böyle kişileri ihbar etmek doğruların söylenmesinin suç olduğunu sanmıyorum cezası varsada razıyım denetim için beklenmesini anlamıyorum lütfen ben cezama doğruları söylediğim için razıyım