Reklam

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek2013 yılı itibariyle Adalet Bakanlığı ve bazı bakanlıkların personellerine fazla çalışma mesai ücretinin ödenmesine kanun değişikliği ile 31/12/2012 tarihinde son verilerek, 2013 yılı için fazla çalışma mesai ücretinin ödenmesi bazı şartlara bağlanmıştı. Bu şartlar neler? 1. İlgili bakanlığın personellerine mesai ödemesi için talebi, 2. Maliye Bakanlığının teklifi, 3. Fazla çalışma ücreti ödenmesi için Bakanlar Kurulu kararı.

Fazla çalışma mesai ücreti alan bakanlıklar var mı?

Geçtiğimiz bu süreç içerisinde: 1- Maliye Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında çalışan memurlar,  2- Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatında çalışan memurlar ve 3- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü ve Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğünde istihdam edilen memurlar için ilgili bakanlıklar Maliye Bakanlığından fazla çalışma ücreti ödenmesi için talepte bulundu. Bu talepler ise Bakanlar Kuruluna taşındı ve 13 Mart 2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla bu bakanlıklara mesai ücreti ödenmesi kararı verildi.

Adalet Bakanlığı mesai ödenmesi için talepte bulunmadı mı?

Maliye Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi Adalet Bakanlığı da 11/12/2012 tarihinde Adalet Bakanlığı Personellerine fazla çalışma ücreti ödenmesi için Maliye Bakanlığına resmi yazı yazdı. Ancak aradan geçen 157 gün yani yaklaşık 6 aya rağmen Adalet Bakanlığı’nın bu konudaki talebine olumlu veya olumsuz bir yanıt verilmedi.

Adalet Bakanlığı Personelleri Mağdur!

Mesai ücretleri gibi daha önce ödenmekte olan nöbet ücreti, havuz ücreti gibi ödemelere ek olarak fazla çalışma mesai ücretlerinin kaldırılması Adalet Bakanlığı personellerinin mağduriyetini daha fazla artırmıştır. Konuyla ilgili sürekli olarak  personeller tarafından BİMER ve ilgili bakanlıklara talep yazıları gönderilmekte olup şuana kadar hala olumlu bir sonuç çıkmamıştır. Ayrıca sitemize de personeller tarafından konunun gündemde tutulması için ve ilgili bakanlıklardan akıbetinin sorulması için binlerce mesaj gönderilmektedir.

Adalet Bakanlığı Personelleri olarak konunun bir an önce gündeme alınmasını ve mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz!

Bu yazı için 68 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Haberler  Etiketler: , , , , ,

Yorum yapmak icin buraya tiklayin .

Bu yazı için 68 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. savcılık katibi dedi ki:

  Şu da var bi biz sesimizi çıkarmıyoruz toplanıp bi şeyler yapmamız lazım yoksa mesaiyi bırakın maaşımızdan kesinti yapacaklar az kaldı…

 2. Katip85 dedi ki:

  Gitmeyin arkdaşım. Yapmayın mesai. Adam gibi bir sendika olsa kimse mesaiye kalmasınder. Sendikanın amacı toplu hareket organize etmektir. Fakat ne yazıkki internet sitelerini ziyaret ediyorum adamlar full ziyarette. Şurayı ziyeret etti burayı ziyaret etti banane kardeşim nereyi ziyaret edersen et. Ziyaret sendikal bir faaliyet olup çıkmış. Bak bir tane sendikanın sesi çıkıyormu. Kamu personelini toplu harekete teşfik ediyormu. Desinler kalmayın mesaiye bir sendika olarak yapıla bilecek tüm haksızlıklarda arkanızdayız diye… Bak ozaman nasıl hızlanıyor mesai ücretinin ödenmesi. Hepsi bir birinden yalaka. Gerçi seçimler yaklaşıyor bir takım iyileştirmeler yapılır. Önce deveyi kaybettirip sonra geri bulduruyorlar. Kazanılmış haklarımızı alıp geri verdiklerinde iş yapmış gibi pazarlıyorlar dikkatli olalım. Uyanık olalım.

 3. katip1988 dedi ki:

  bekleyin bu sene sonunda denge tazminatı da gidecek. gidin hakime savcıya yalakalık yapın. arkadaşlarınızı satın. arkasından konuşun gelir mesai ozaman 😉

 4. Mustafa dedi ki:

  Sayın bakan ne iş yapar bizim hakkımızı savunmayacaksa hakimin savcının bakanımı sadece

 5. Mustafa dedi ki:

  Bu sendikalara üye olan arkadaşlar istifa etsin grev hakkı yoksa herşey boş ne yüzle geliyorlar memurun karşısına anlamıyorum sarı sendika başkanı hala konuşabiliyor

 6. ercan.. dedi ki:

  Hatırlamak istemiyordur bence.. Maliye Bakanı ne anlar Zabıt Katibinin derdinden.. Varsa yoksa Hakim ve Savcılar, Millet Vekillerinin Özlük Hakları.. Adaletsizler, Zabıt Katibi ve Mübaşir sömürücüler..

 7. efe dedi ki:

  Mustafa diyorki:

  Sayın bakan ne iş yapar bizim hakkımızı savunmayacaksa hakimin savcının bakanımı sadece

  Allah aşkına sevgili bakanımız demiyormu “mahkemelerde her işi hakimler yapıyor, tensipler ve ara kararları bile hakim yapıyor” diye..

  Bunu başka bir bakan söylese dersin ki işleri bilmiyordur ama arkadaş bizim bakanımız avukatlıktan gelme bir bakan.. yani işlerin nasıl işlediğini en az bizim kadar iyi biliyor..

  Ben şahsım adına bu bakandan da bakanlıktan da hiç birşey beklemiyorum

 8. kralkatip dedi ki:

  valla ben adliye personeli kadar çalışan memur görmedim ve buna rağmen mesailer yok yazıkk….

 9. selanik dedi ki:

  helal olsun sana bütün katiplerin derdine tercuman oldun allah şahittir kaç kere duruşmada ciğeri beş para etmez bir hırsızın bir dolandırıcının ifadesi alınırken bir harf hatası yaptım diye ne kadar azar işittim öyle zamanlar olduki psikolojimin bozulduğu günler oldu YAZIK

 10. ALİ dedi ki:

  Emeği çalanların hesap vereceği mahkeme-i kübra var

 11. real life dedi ki:

  Katip misin,
  devletin üvey evladısın demektir.Adliyeler saray çok doğru; Hakim ve Savcılar sarayda padişah amennaa,yalnız devletin işini yapan hatta fazlasını (lafım onlara) yapıp memnun edemeyen amele durumunda olanlar ise biz gibi zavallı yerine konan katiplerdir.Yorumları okuyorum,hepsine tek tek hak veriyorum.Çünkü kimse hakkı olmayan bir şeyi istemiyor.Şayet ben infaz biriminde görev yapıyorum, gece 9 10’u çoook gördüm.Diyeceğim o ki,yapmayın be, göre göre adalet noktasında bu kadar önemi bulunan etken personeli ezip geçmeyin.

 12. ahmet dedi ki:

  Maliye Bakanlığı açıklama yaptı günaydın ! Hemde çok oldu amma Adalet Bakanlığı ödeme yapmıyor .

 13. ahmet dedi ki:

  Anlıycağınız topu adalet bakanlığına attılar. Mesai verip vermemek sizin ( Adalet Bakanlığının) elinizde dediler. Ama adalet bakanlığı mesaileri ödemiyor sebebi ise belli değil…

 14. yasin dedi ki:

  bayram diyorki:

  Sinem diyorki:

  Bir an önce çözülmeli bu sorun adalet çalışanları maliye personelleri kadar çalışmıyor mu acaba?

  Bizler gibi akşam 7 8 lere kadar çalışan maliye personeli olduğunu sanmıyorum.

  saat 4 deyince kasayı kapatıyorlar. hesapları da en geç 5 ‘de bitiyor ondan sonra mesainin bitimini bekliyorlar mesai ücretini de alıyorlar biz de aceba duruşma devam ederken mesai bitti diye çıkıp gitsek ……

 15. Emrah dedi ki:

  arkadaşlar inanki bize ne yapsalar hakkımızdır. bizde birlik yok, birlik olmayan yerde dirlik olmaz, o yüzden önce birleşelim sonra hak arayalım, her katıp ayrı bir sendikaya üye olmuş bir sendikanın yaptığını eylemi diğeri kabul etmiyor.
  tek sorun bizi biz gibi temsil edebilen bir sendikanın olmaması diye düşünüyorum.

 16. nagihan dedi ki:

  uzunkurt diyorki:

  nisa diyorki:
  ben kazanıyım da bana mesai ücreti vermesinler yeter ki kazanayım o kadar zor ki özel sektör
  kazanana kadar bizde öyle diyoduk kazandıktan sonra görrüm seni

  aynen bende katılıyorum kazanana kadar yeterki kazanayım ne olursa yaparım diyorsun sonra kazanıyorsun ve yok o kalem değil burası olsun yok mesaileri alamıyoruz yok başka birşey kısacası biz insanoğlu nankörüz ne yazıkki….

 17. diyaaa dedi ki:

  fazla mesai ücretliri kaldırıldı maaşlar belli ya nöbet tutup ücretini almayan memur sadece zabıt katibi dir haklarınızı arayın arkadaşlar

 18. diyaaa dedi ki:

  adalet çalışanları çok yoruluyor çok çalışıyor hiç olmazsa nöbet paraları ücretleri ödensin

 19. Ameleus Katipus (Katipler Tanrısı) dedi ki:

  Erman diyorki:

  Nöbet işi çıkar amir kayda geçirmez, fazla çalışırsın amir kayda geçirmez, savcı nöbetçi olur onunla birlikte zaten sen de nöbetçisindir, tüm yoğunluğu sen de alırsın bunlar görülmez, yıpranma payın yoktur, bir şey istersin amir kızar kızar kızar, herkes kendi işini yaptırmaya çalışır, itiraz edersin çene yaparlar yaparlar, soğuturlar soğuturlar soğuturlar, ama işte bir şey var. İşimi düzgün yapayım dersin, kendince yaparsın onlar beğenmez. Boşver dersin, içim rahat neyse ki. Onlar vermesin hakkımı, ben ülkem için işimi düzgün yapıyorum. Elbet vardır hesaplaşma vakti.

  Aaammmmiiinnnn

 20. Ameleus Katipus (Katipler Tanrısı) dedi ki:

  Bilge diyorki:

  Toplanalım öğretmenler atanamıyor diye Ankara’da sesini duyurmuşlardı. Bizde toplanalım Ankara’da veya yurdun başka bir yerinde sesimizi duyuralım. Düzgünce anlatalım kendimizi ifade edelim. Böyle olursa mutlaka bizleri dikkate alacaklardır. Editör bir gün belirlesin o gün adalet çalışanları orda olsun. çok iyi olur. Mutlaka sonuç alırız.

  Bilgecim Jandarma Polis ve Adliye Personelinin grev veya eylem hakkı yoktur bunuda malesef yapamayız