21
Eyl
Yazar: | Okunma: 82.324 | Cevap: 146
Reklam

Nihayet merakla beklediğimiz kpss sınavı zamanı geldi çattı. Adaylar da heyecan üst düzeyde. 22 Eylül’de önlisans düzeyine, 23 Eylül’de ise ortaöğretim düzeyinde kamu personeli seçme sınavı yapılacaktır. Sınav heyecanı nedeniyle doğru bildiklerini sınavda yapamayan binlerce öğrenci var. Sınav heyecanını yenmek için öğrencilere önerilerimiz olacak.

1- Sınav, bilginizi belli bir süre dahilinde ölçen bir ARAÇTIR sadece. Sizin kişiliğinizi ve diğer yeteneklerinizi ölçmez. Siz dünyada teksiniz ve çok değerlisiniz. Sınavı kazanmak ya da kaybetmek sizin değerinize bir şey katmayacak ya da eksiltmeyecek. Bu sınavlar sadece akademik bilgi birikiminizi, yorum gücünüzü ve süreyi doğru kullanma gücünüzü ölçecek. Unutmayın sınavda ne kadar rahat olursanız bilgilerinizi o kadar rahat kullanabilir hale gelirsiniz.

2- Sınav kaygısının en önemli sebebi olumsuz düşüncelerdir. Kendinize sürekli “yapamayacağım, başaramayacağım, anneme, babama, öğretmenlerime, arkadaşlarıma ne diyeceğim?” sorularını sorarsanız heyecanınızı arttırırsınız. Beyninizdeki bütün kötü düşünceleri çöp tenekesine attığınızı hayal edin. Onun yerine olumlu düşünceleri koyun. Sınavdan kötü puan almak ailenizin size olan sevgilerini azaltmaz. Siz ailenizin en değerli varlıklarısınız. Bir sınav yüzünden sizi sevmeyeceklerini asla düşünmeyin.

3- Sınav başlarken heyecan yaşamanız çok normaldir. Biz yetişkinler bile bir sınava girerken heyecan duyarız. Heyecan organizmayı harekete geçiren itici güçtür. Fakat bu heyecan kaygıya dönüşürse fiziksel olarak çok fazla etki yaşarsınız bu da sizi engeller (kalp çarpıntısı, avuç içi terlemesi, ağız kuruluğu, el titremesi, mide bulantısı vb.) Soruları yapmaya başladığınız ilk bir kaç dakika içinde bunların azaldığını hatta bittiğini göreceksiniz. Eğer bitmiyorsa, derin diyafram nefesi alın. Bunu 3 kez tekrarlayın. Kendinize her şey iyi olacak şeklinde telkinlerde bulunun işe yarayacaktır.

4- Sınavda bilgi birikimiz önemlidir ancak sınav kaygısını yenebilmekte en az bunun kadar önemlidir. Araştırmalar çok fazla bilgili olup kaygı yaşayanların orta düzeyde bilgiye sahip fakat kaygısını kontrol altına alanlardan daha başarısız olduklarını göstermektedir. Sınav sonucunu çok fazla düşünmeyin. Sınava odaklanın.

5- Zor sorular başa gelmiş olabilir. Çünkü çok fazla kitapçık türü var. Sınavın başında zor soruyu yapamazsanız asla moralinizi bozmayın. Çünkü daha kolay ve orta düzeyde sorular sizi bekliyor. Zor soruyu zaman kaybetmeden geçin. Zor sorularla zaman kaybedip diğer soruları da tehlikeye atmayın. Unutmayın zor ve kolay sorular size o gruptan aynı puanı getirecektir.

6- Süre problemi olanlar turlama tekniğini kullansınlar. Yani ilk önce çok bilinenler yapıldıktan sonra tekrar başa dönüp yapamadığınız soruları yapın. İşe yarıyor.

7- Yanlışlar doğruları götürüyor. Onun için tam emin olmadığınız 2 seçeneğe inderemediğiniz soruları işaretlemeyin.

8- Sınav sırasında dikkatiniz dağılabilir. Bir soruyu 3’den fazla okumaya başladıysanız dikkatiniz dağılıyor demektir. Yarım dakika ara verin. Gözlerinizi dinlendirin. Başınızı ve omuzlarınızı hareket ettirin. Ve sonra sınava dönün. Daha iyi odaklandığınızı göreceksiniz.

9- Sınav sabahı her zaman yediğiniz yiyecekleri yiyin. Farklı bir şey yerseniz mideniz bozulabilir.

10- Kendinize güvenin yapabileceğimin en iyisini yapacağım deyin.

Sınav hayatın sonu değil. Yapabileceğinize inanın. Siz sınavdan değil sınav sizden korksun. Tüm adaylara başarılar diliyoruz.

Bu yazı için 146 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Kpss
Bu yazı için 146 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. şeyma dedi ki:

  simdi önce sınav yeri soğuk oluyo benim karnım ağrıyo 🙂 sonra bi arkadaşım var kötü geçerse o bana kızacak diye aklıma geliyo 🙂 sonra da ise giremezsem ne olur diye düşünüyorum 🙂 giremezsem bayağı isler uzayacak gibi me geliyo 😀

 2. şeyma dedi ki:

  heyecandan yemek yemiyorum sonra tansiyonum düşüyo 😀 😀

 3. şeyma dedi ki:

  bi de ilk saat titriyorum ben biraz 😀 belki soğuktandır bilmiyorum ama heyecandan midem de bulanıyo ellerimde titriyo benim 😀

 4. esra dedi ki:

  Keşke yapabilsek bunları benim 3. girişim olacak.

 5. Hakan dedi ki:

  Benim tek sorunum süre bir türlü yetiştiremiyorum bazen matematik bazen türkçe paragraf soruları çok oyalıyor. Çözüm olarak bol bol kitap okudum.

 6. mustafa dedi ki:

  Hadi hayırlısı diyelim geldi çattı kpss 🙂

 7. songül dedi ki:

  Öneriler için teşekkürler gerçekten doğru yazılanlar. çok büyütüyoruz gözümüz de bu sınavları. Sonuçta kaybedip çok üzülünce çok stres yapınca bişeyler çözülmüyor.

 8. yasmnnn dedi ki:

  arkadaşlar orta ögretm de 70 almak koly mı kac netle gelir

 9. şeyma dedi ki:

  yasmnnn diyorki:

  arkadaşlar orta ögretm de 70 almak koly mı kac netle gelir

  Yorumu beğenenler:0

  ben öbür sınavda orta öğretim olarak girdim sınavda rahatsızlandım ve yarım saat yani kafamı kaldıramadım yattımboş sonradan baktım zaman geçiyo kafamı kaldırmadan soruları üç dört kez okuyarak yapmaya çalıştım matematik yok 69 aldım 😀

 10. nil dedi ki:

  ben 61 netle 72 puan almıştım

 11. Samet dedi ki:

  2010’da önlisans düzeyinde çalışmadan girmiştim, 33 netle 63 almışım. Nasıl almışım bende şaşırdım. 😀

 12. faruk dedi ki:

  70 almak basit sayısalınız yoksa bile ama sözelden iyi yapmanız lazım.

 13. lale dedi ki:

  70 puanı geçeyim başka birşey istemiyorum malum katiplik yaklaşıyor

 14. Ömer Faruk Cander dedi ki:

  işin yaş senin bu ne yaa 😀

  şeyma diyorki:

  simdi önce sınav yeri soğuk oluyo benim karnım ağrıyo sonra bi arkadaşım var kötü geçerse o bana kızacak diye aklıma geliyo sonra da ise giremezsem ne olur diye düşünüyorum giremezsem bayağı isler uzayacak gibi me geliyo

  Yorumu beğenenler:4

 15. elif dedi ki:

  off ınş sorular kolay olur en kolayı tarıh olsun 😀

 16. derinn07 dedi ki:

  o deilde sınav yerleri acıklanmadı daha. 70 alayım en azından başka bişey beklemiyorum kpss den. katiplik icin geçmem lazım

 17. yasemin akk dedi ki:

  Allahım 70 puanı geçmeyi nasip etsin inşallah.. Ben ilk kez gireceğim daha bu kpss ye ve çok korkuyorum 70 i geçemem diye:( gerçekten kolay mı 70 puan almak:(

 18. şeyma dedi ki:

  elif diyorki:

  off ınş sorular kolay olur en kolayı tarıh olsun

  Yorumu beğenenler:0

  amin amin allah yardımcımız olsun dediğn gibi insallah kolay olur

 19. filizzz dedi ki:

  bende calışmadm hiç ama sözel iyi saysal yoktur inşallah 70 puan alabilirm katiplik için klavyem çok iyi

 20. htc dedi ki:

  bende ,66 soru yapıp 71.349 puan almıştım.inşallah bu seferde yaparda alırım 70 puan.ne zormuş arkadaş ya önce çalış uğraş 70 puan al sonra klavye çalış en az 90 yaz.sonra mülakat.2 sefer olmadı inşallah bu sefer olur arkadaşlar hepimizin.allah hepimizin gönlüne göre versin inşallah

1 2 3 8
Hemen Yorum Yap