20
Eyl
Yazar: | Okunma: 56.150 | Cevap: 97
Reklam

Yüzünüz kızarıyor, elleriniz titriyor, ne söyleyeceğinizi şaşırıyor musunuz?

Aslında insanların aşırı heyecanlanmaları doğaldır. Bu heyecan günlük hayatı olumsuz etkileyecek duruma geliyorsa bu noktada bazı tedbirler alarak heyecanınızı yenebilirsiniz.

Heyecan duygusu kişinin günlük hayatında önemli bir yer tutar. İlk defa araba kullanma, yoğun stresle geçirdiğimiz sınavlar, mülakatlar,  yeni bir işe başlama, tanımadığı fakat onun için önemli olan kişiler arasına katılma vb. kişilik farklılıkları olsa da hemen herkeste belli bir heyecan meydana getirir. Heyecan belli bir ölçüde olduğu takdirde kişinin daha dikkatli olmasına yardımcı olan, yaptığı işten zevk almasını sağlayan bir duygudur. Sosyal alanda başarılı olmuş kişiler, büyük sanatkârlar, diğer insanlardan biraz daha heyecanlı veya ataktır. Her insan aynı derecede heyecana sahip değildir. Bazı insanların diğerlerine göre daha heyecanlı olduğunu davranışlarına bakarak söyleyebiliriz. Bazı kişilerin ise heyecanı dışarıdan belli olmaz. Her iki durumda da heyecan belli ölçüde kişinin yararınadır. Kişi duyarlı ve heyecanlı olmasını bir avantaj olarak görmelidir.

Aşırı Heyecan Hata Yapmaya ve Psikolojik Problemlere Yol Açabilir

Bununla beraber aşırı heyecan kişinin davranışlarını kontrol etmesine engel olarak hata yapmasına sebep olduğundan zararlı olmaktadır. Ayrıca heyecanın normalden fazla olması bazı psikolojik problemlere de yol açmaktadır. Sosyal fobi, asansör, yükseklik fobisi gibi fobiler, panik atak, konuşma bozuklukları ve kekemelik, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklar, heyecanı kontrol edememe ile yakın ilişkilidir.

Doğru Solunum ve İç Konuşmalar Kişilikle İlgili Kaygıyı Azaltır

Heyecanın fazla olması bazıları için bir kişilik özelliği olsa da bazı tedbirlerle kişinin heyecanını kontrol edebilmesi mümkündür. Bu tedbirlerden en önemlisi doğru solunum yapmayı bilmektir. Yeterli ve doğru solunum kaygıyı azaltır. 2. tedbir gevşeyebilmektir. Bunun için gevşeme tekniklerini bilmek gerekir. Bu konuda stresle ilgili kitaplardan yararlanılabilir. Bir uzmandan da öğrenilebilir. Heyecan veren durumla daha sık karşılaşmak kişide alışkanlık meydana getireceğinden heyecan azalır. Bu sebeple sınav heyecanı olan kişinin sık sık sınavlara girmesi, sosyal fobisi olan kişinin kalabalıkta görevler alması, heyecanını azaltabilir. Yine kişinin yaşama gayesi olması, hayata olumlu bakabilmeyi mutlu olmayı bilmesi de heyecanını azaltabilir.

Heyecana yola açan sebepler ve bununla başa çıkma yöntemleri:

Heyecanı Kompleks Haline Getirmeyin, Eğer kişinin heyecanlı olması onun verimliliğine insanlarla ilişkisine zarar vermiyorsa kişi heyecanını bir problem olarak görmemelidir. Zira kişi heyecanından rahatsız oldukça kaygı durumu arttığı için heyecan normal olarak artar. Kalabalıkta sık sık yüzü kızaran kişi yüzüm kızaracak diye endişe ettikçe daha çok yüzü kızarır. Halbuki hafif bir kızarıklık normaldir ve kişiye canlılık verir.

Güven Eksikliğinizi Aşın

Güven duygusu kişide 2–3 yaşlarında gelişir. Bu sebeple anne baba tutumu ve aile içi iletişim çok önemlidir. Kişi eğer güven duygusunun gelişimine zarar veren bir durumla karşılaşmışsa bu ileride streslere ve hayat zorluklarına karşı daha dayanıksız olmasına yol açabilir. Bununla beraber kişi istediği takdirde iç konuşmalar yaparak olumlu yönlerini daha çok görmeye çalışarak güven duygusunu büyük ölçüde artırabilir. Bu mümkün olamazsa profesyonel yardımla da kazanılabilir.

Hata Yaparım Endişesine Kapılmayın

Kişinin heyecanını en çok artıran sebeplerden biri hata yapma endişesidir. Çocukluklarında devamlı aşağılanan kişilerde olduğu kadar ailesinin beklentileri yüksek olan veya mükemmeliyetçi kişilerde hata yapma endişesi çoktur. Yine zeki fakat yeterli eğitim alamayan ve kendini gerçekleştirme imkanı bulamayan kişilerde hata yapma endişesi çok görülmektedir. İnsan hayat boyu gelişen bir varlıktır. Kişi aşağılık kompleksine kapılmadan eksikliklerinin farkında olmalı ve onları kendisine zaman tanıyarak düzeltme yoluna gitmelidir.

Geçirilen Bir Travma Sorun Olabilir

Travma sonrası stres bozukluğu aşırı heyecanın en önemli sebeplerindendir. Bu sebeple büyük travmalar (ani kazalar, felaketler, taciz vb.) geçirmiş kişilerin profesyonel yardım alması gerekir. Aksi takdirde yaşanan stres zamanla beden kimyasında değişiklik yaparak heyecanın normalden fazla olmasına yol açabilir.

Organik Bir Rahatsızlığınız Olabilir

Psikolojik rahatsızlıklarla organik rahatsızlıklar arasında genelde çift yönlü bir ilişki vardır. Yaşanan sıkıntılar, üzüntüler, hastalıklara ve beden kimyasına etki yaptığı gibi organik rahatsızlıklar da psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir.. İç salgı bezleri kişinin pek çok fonksiyonunu olduğu kadar heyecan duygusunda da etkili olan kimyasalları üretir. Tiroid bezi rahatsızlıkları, şeker hastalıkları, anemi, demir eksiklikleri, vitamin ve mineral eksiklikleri gibi bazı organik problemler, heyecanın fazla olmasına yol açabilir. Bu problemler ancak gerekli tıbbi ve psikolojik tedavilerle düzelebilir.

Doğal Yaşayarak Sorunu Çözebilirsiniz

Psikolojik hastalıklar ve organik problemler hafif düzeyde olduğu takdirde doğal yaşanarak önlenebilir veya tedavi edilebilir. Doğru solunum yapmak, spor yapmak, gevşemeyi bilmek, yeşillik, temiz havalı yerlerde dolaşmak, aşırı yorgunluklardan kaçınmak, çalışmak kadar dinlenmeye de zaman ayırmak, dost ve arkadaş çevresini geniş tutmak, düzenli uyumak, düzenli ve çeşitli beslenme, yiyecek ve içecekte tek yönlülük ve aşırılıktan kaçınmak, yeterli miktarda su içmek, beden kimyasının dengede olmasına ve heyecanın kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

Bu yazı için 97 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Mülakat  Etiketler: , , , , , , ,
Bu yazı için 97 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. busra gonullu dedi ki:

  SEDA diyorki:

  kübra diyorki:

  ben de katiplik sınavına dört kere girdim evde 130 140 yazarken sınavda sürekli 87 yazıyorum, hayırlısı olsun diyebiliyorum sadece . ellerimin titremesi heyecan beni mahfediyor. kazanmayı çok istiyorum Allah yardımcımız olsunn
  Yorumu beğenenler:0

  size tavsiye ediyorum dideral diye bir hap var bu hapı cerrahlar da kullanıyor elleri titremesin diye bendede böyle bir sorun vardı kullandım bu sefer kazandım şimdi mulakata girecegim

  Yorumu beğenenler:0

  bu ilaç sadece el titremesi için mi heyecanada iyi geliyor mu?

 2. adaletmulkuntemelidir dedi ki:

  o ilacın dozajını az kullanın mümkünse çeyrek yoksa sınavda mayışırsınız titremezsiniz ama bu seferde aptallaşırsınız. kesinlikle tüm almayın o ilacı. Tecrübeyle dogru orantılıdır. çeyrek kullanırsan titremeyi alır yada bende aldı diyim. herkesde işe yararmı orasını bilmem. dikkatinizi dagıtırsa ilaç bu seferde paragraf atlarsınız. o el titremesinden daha kötü olur. ilaç bildigim kadarıyla kalp atışlarını yavaşlatıyor. herhangi bir rahatsızlığı olan varsa bence doktor tavsiyesiyle alsın. bazen çok aşırı heycan varsa ilacı tam kullansanızda işe yaramıyor. birazda kafada bitirmek gerekiyor. nasıl olsa yazsamda yazmasamda almıycaklar diyip girmek gerekiyor. 10 mülakatımda ilacı kullanmadım. nane çayı içtim oda heycanı alıyormuş. çok işe yaradımız çok yaramadı ama biraz olsun aldı. 190 yazdıgım metni sınavda 160 yazdım naneli çay içtigimde. Yargıtay sınavında ilacı çeyrek kullandım. 1 dk da50 kelime yazdım. o metni dışarda 48 kelime yazdım.

  Sadece ilaçta önemli degil. yazarken düşündüklerinde önemli eğer yazarken parmaklarının hata yapabilme olasılıgını düşünüyorsan eğer hata yapmaman anormal olur 🙂 Sınavda yazarken çok heycan yapan biriyseniz eğer metni okurken heceleyerek okuyun heceleyerek yazın. belki 10-15 kelime aşşağı yazacaksınız ama olsun. tamamen sınava berbat etmekten iyidir.

 3. sevilay dedi ki:

  ben kullanıyorum ellerimin titremesi kesiliyor ama sonrasında ağrı yapıyor ayaklarımda ellerimde 🙂

 4. yeliz dedi ki:

  valla bana soracak olursanız kesinlikle tavsiye etmem.bende de heyecan vardı bende bir arkadaşın tavsiyesi üzerine kullanmaya karar verdim.ilacın adını vermek istemiyorum. doktora yazdırmıştım.sınavdan 1 hafta önce kullanmaya başladım.sınav günüde aldım girdim sınava hiç bir faydasını görmedim hatta zararı bile oldu normalde çok net çıkarıyordum net sayım oldukça düştü yazamadım adapte sorunu yaşadım birde arkadaşın dediği gibi paragrafta atladım… yani bana hiçbir faydası olmadı herşey kafada bitiyor insanın kendini yazmaya adapte etmesi lazım yok haptır şuruptur bunlar yapay şeyler insanın dengesini bile bozabiliyor…yine de karar sizin deneyin görün

 5. yeliz dedi ki:

  yorumları okudum öyle bir yazmışlar ki sanki bu kadar kazanan insan hap kullanıpta geçti sınavları alakası yok.milleti yanlış yönlendirmeyin.

 6. sevilay dedi ki:

  ilaç kişiden kişiye değişir canım ben tüm içiyorum ve çok etkisini gördüm kalbim çarpmadı elim titremedi rahattım yani… ama herkes aynı olmayabilir kuzenim mesela dünya ile bağlantısını kesti ve sınavdan çıkayım aman sanki kazansam nolacak düşüncesine kapılmış sınav esnasında 🙂

 7. sevilay dedi ki:

  bende de ağrı oluyor ellerim ve ayaklarım da uyuşukluk kas ağrısı da yapıyor meret iyi bişe değil de kendimize hakim olsak ama olamıyoruz allah nasip etsin bizede kazanmayı ben duanın kuvvetine de inanıyorum allah isterse olur diyorum arkadaşlar kısmette varsa olur

 8. songül dedi ki:

  heyecana karşı en tesirli ilacı veriyorum arkadaşlar:Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr”
  “Rabbim! kolaylaştır zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır…Sizce bundan daha etkili bir ilaç daha olabilir mi?:):):)

 9. santi dedi ki:

  ya kedi niye uzanamadığı ciğere hep mındar derki….
  insanların emeğine saygısızlık eden açıklamar görüyorum ve bu torpil iddianızı kanıtlayamazsanız insanlar ne der sonra..
  bende kazanamadım 107 yazdık ama yanlış çok demek ki. ağlamaya gerek yok kardeşim er meydanında konuşulsun… o kadar

 10. santi dedi ki:

  hapı geçtim yanımdaki iyi yazan çocuk bally mi tinermi ne kokuyodu… kafa güzel dünya güzel adam yazdı çıktı walla…

  Allahım ben neler yazıyorum …bu forum da kafayı tırlattım sonunda … umarım yakında yeni yöntemlerle gelmezler…
  Allaaaaaaaaah kaçın yenileri geliyooooor…..

 11. terminal dedi ki:

  öznur diyorki:

  normalde 90 yazıyordum sınavda 120 yazdım geçtim ama mülakata girmedim sözlü sınava yani.torpilliler alınacak dedi biri gerçekten de öyle oldu:(

  hayır sen yazamamışın o zaman.90 yazdıysan girersin. yada yüzde 40 hatan olmuştur

 12. bitliste beş minare dedi ki:

  heycana en iyi ilaç tiner koklamak :)))

 13. aydın merkez dedi ki:

  sınavdan önce bir iki akideşinizle beraber oturup toplu olarak klavye çalışın parmaklarınız kasılmasını önlücektir sonra dideral hap attın mı sınava çok sakın giripdurusun akideşler deyiverem size emme ben bunları yapmam kullanmak diyosan sen bilip ducan gari orasına sakın en başta hızlı başlayakomayın tamam mı başlıcam diyosan emme orasına bilemem gari silme tuşuna da fazla basma bascam diyosan orasına bilmem gayrı akideşler inş yolununz acık olur heyecan olcak olmucak değil sınav salonunda ben 150 ben 180 yazıyom diyenlere inanma inanıyom diyosan emme geçmiş olsun gari akideş bi bardak ilimanlı su iç akideş kolay gelsin iyi yazmalar size:)

 14. GÜL dedi ki:

  BENDE HİÇ UMMUYORDUM HİÇ UMUDUM YOKTU MÜLAKATA GİRCEM .:)) UMUDUNU YİTİRME ….

 15. özlem dedi ki:

  bende hazırlanıyorum arkadaşlar kâtipliğe bana rahatlatıcı şeyler söylermisiniz

 16. gülay dedi ki:

  diderali nasıl kullanmak gerekiyor? sınavdan önce mi kullandınız? yoksa 1 hafta önce mi kullanmaya başlamak gerekiyor? yarım mı? yoksa tam mı içmek gerekiyor?
  ben bakırköy adliyesinde 2 kez sınav heyecanından yazamadım, 87 ve 84 kaldım, parmaklarım klavye üstünde yatay olarak titredi.
  yine sınav var, aynı şeyi yaşamak istemiyorum.
  iyi günler dilerim.

1 3 4 5