20
Eyl
Yazar: | Okunma: 56.509 | Cevap: 97
Reklam

Yüzünüz kızarıyor, elleriniz titriyor, ne söyleyeceğinizi şaşırıyor musunuz?

Aslında insanların aşırı heyecanlanmaları doğaldır. Bu heyecan günlük hayatı olumsuz etkileyecek duruma geliyorsa bu noktada bazı tedbirler alarak heyecanınızı yenebilirsiniz.

Heyecan duygusu kişinin günlük hayatında önemli bir yer tutar. İlk defa araba kullanma, yoğun stresle geçirdiğimiz sınavlar, mülakatlar,  yeni bir işe başlama, tanımadığı fakat onun için önemli olan kişiler arasına katılma vb. kişilik farklılıkları olsa da hemen herkeste belli bir heyecan meydana getirir. Heyecan belli bir ölçüde olduğu takdirde kişinin daha dikkatli olmasına yardımcı olan, yaptığı işten zevk almasını sağlayan bir duygudur. Sosyal alanda başarılı olmuş kişiler, büyük sanatkârlar, diğer insanlardan biraz daha heyecanlı veya ataktır. Her insan aynı derecede heyecana sahip değildir. Bazı insanların diğerlerine göre daha heyecanlı olduğunu davranışlarına bakarak söyleyebiliriz. Bazı kişilerin ise heyecanı dışarıdan belli olmaz. Her iki durumda da heyecan belli ölçüde kişinin yararınadır. Kişi duyarlı ve heyecanlı olmasını bir avantaj olarak görmelidir.

Aşırı Heyecan Hata Yapmaya ve Psikolojik Problemlere Yol Açabilir

Bununla beraber aşırı heyecan kişinin davranışlarını kontrol etmesine engel olarak hata yapmasına sebep olduğundan zararlı olmaktadır. Ayrıca heyecanın normalden fazla olması bazı psikolojik problemlere de yol açmaktadır. Sosyal fobi, asansör, yükseklik fobisi gibi fobiler, panik atak, konuşma bozuklukları ve kekemelik, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklar, heyecanı kontrol edememe ile yakın ilişkilidir.

Doğru Solunum ve İç Konuşmalar Kişilikle İlgili Kaygıyı Azaltır

Heyecanın fazla olması bazıları için bir kişilik özelliği olsa da bazı tedbirlerle kişinin heyecanını kontrol edebilmesi mümkündür. Bu tedbirlerden en önemlisi doğru solunum yapmayı bilmektir. Yeterli ve doğru solunum kaygıyı azaltır. 2. tedbir gevşeyebilmektir. Bunun için gevşeme tekniklerini bilmek gerekir. Bu konuda stresle ilgili kitaplardan yararlanılabilir. Bir uzmandan da öğrenilebilir. Heyecan veren durumla daha sık karşılaşmak kişide alışkanlık meydana getireceğinden heyecan azalır. Bu sebeple sınav heyecanı olan kişinin sık sık sınavlara girmesi, sosyal fobisi olan kişinin kalabalıkta görevler alması, heyecanını azaltabilir. Yine kişinin yaşama gayesi olması, hayata olumlu bakabilmeyi mutlu olmayı bilmesi de heyecanını azaltabilir.

Heyecana yola açan sebepler ve bununla başa çıkma yöntemleri:

Heyecanı Kompleks Haline Getirmeyin, Eğer kişinin heyecanlı olması onun verimliliğine insanlarla ilişkisine zarar vermiyorsa kişi heyecanını bir problem olarak görmemelidir. Zira kişi heyecanından rahatsız oldukça kaygı durumu arttığı için heyecan normal olarak artar. Kalabalıkta sık sık yüzü kızaran kişi yüzüm kızaracak diye endişe ettikçe daha çok yüzü kızarır. Halbuki hafif bir kızarıklık normaldir ve kişiye canlılık verir.

Güven Eksikliğinizi Aşın

Güven duygusu kişide 2–3 yaşlarında gelişir. Bu sebeple anne baba tutumu ve aile içi iletişim çok önemlidir. Kişi eğer güven duygusunun gelişimine zarar veren bir durumla karşılaşmışsa bu ileride streslere ve hayat zorluklarına karşı daha dayanıksız olmasına yol açabilir. Bununla beraber kişi istediği takdirde iç konuşmalar yaparak olumlu yönlerini daha çok görmeye çalışarak güven duygusunu büyük ölçüde artırabilir. Bu mümkün olamazsa profesyonel yardımla da kazanılabilir.

Hata Yaparım Endişesine Kapılmayın

Kişinin heyecanını en çok artıran sebeplerden biri hata yapma endişesidir. Çocukluklarında devamlı aşağılanan kişilerde olduğu kadar ailesinin beklentileri yüksek olan veya mükemmeliyetçi kişilerde hata yapma endişesi çoktur. Yine zeki fakat yeterli eğitim alamayan ve kendini gerçekleştirme imkanı bulamayan kişilerde hata yapma endişesi çok görülmektedir. İnsan hayat boyu gelişen bir varlıktır. Kişi aşağılık kompleksine kapılmadan eksikliklerinin farkında olmalı ve onları kendisine zaman tanıyarak düzeltme yoluna gitmelidir.

Geçirilen Bir Travma Sorun Olabilir

Travma sonrası stres bozukluğu aşırı heyecanın en önemli sebeplerindendir. Bu sebeple büyük travmalar (ani kazalar, felaketler, taciz vb.) geçirmiş kişilerin profesyonel yardım alması gerekir. Aksi takdirde yaşanan stres zamanla beden kimyasında değişiklik yaparak heyecanın normalden fazla olmasına yol açabilir.

Organik Bir Rahatsızlığınız Olabilir

Psikolojik rahatsızlıklarla organik rahatsızlıklar arasında genelde çift yönlü bir ilişki vardır. Yaşanan sıkıntılar, üzüntüler, hastalıklara ve beden kimyasına etki yaptığı gibi organik rahatsızlıklar da psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir.. İç salgı bezleri kişinin pek çok fonksiyonunu olduğu kadar heyecan duygusunda da etkili olan kimyasalları üretir. Tiroid bezi rahatsızlıkları, şeker hastalıkları, anemi, demir eksiklikleri, vitamin ve mineral eksiklikleri gibi bazı organik problemler, heyecanın fazla olmasına yol açabilir. Bu problemler ancak gerekli tıbbi ve psikolojik tedavilerle düzelebilir.

Doğal Yaşayarak Sorunu Çözebilirsiniz

Psikolojik hastalıklar ve organik problemler hafif düzeyde olduğu takdirde doğal yaşanarak önlenebilir veya tedavi edilebilir. Doğru solunum yapmak, spor yapmak, gevşemeyi bilmek, yeşillik, temiz havalı yerlerde dolaşmak, aşırı yorgunluklardan kaçınmak, çalışmak kadar dinlenmeye de zaman ayırmak, dost ve arkadaş çevresini geniş tutmak, düzenli uyumak, düzenli ve çeşitli beslenme, yiyecek ve içecekte tek yönlülük ve aşırılıktan kaçınmak, yeterli miktarda su içmek, beden kimyasının dengede olmasına ve heyecanın kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

Bu yazı için 97 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Mülakat  Etiketler: , , , , , , ,
Bu yazı için 97 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. sidemir07 dedi ki:

  by contador

  yani daha önceden 3 defa sınava girmiş ama mülakatlara girmemiş biri sınava başvurumayacak mı diyorsun

 2. emel dedi ki:

  ya arkadaşlar bu heycan konusunu nasıl yencem bilmiyorum sınavda ellerim titriyo hızlı ama yanlış yazmış oluyorum dideral kullanamam normalde zaten tansiyonum düşüyo çözüm yoluu bilen varmı?

 3. goldberg98 dedi ki:

  Arkadaşlar stresinizi, heyecanınızı yenmek için klavye sınavının son sınav olmadığını aklınıza getirin. Ondan sonrası önemli. Mülakat yani. Ayrıca klavye çalışmalarınızda her türlü ortamda çalışmayı deneyi. Örn: Sessiz ortam, gürültülü ortam, kalabalık ortam, en önemli olarak da düşüncelerine önem verdiğiniz bikaç kişiyi siz yazarken izlemesi için davet edin. Bu etkili olacaktır inanın. Bütün arkadaşlarııma şimdiden başarılar dilerim.

 4. sibel dedi ki:

  demek ki çok çalışmamız gerekiyor yine de:)

 5. sibel dedi ki:

  gönülçelen teşşekürler………………………………bu dur .

 6. sıla dedi ki:

  arkadaşlar bende çalışırken tam konsantre olamamak gibi bir sorun var ben bunu halledemiyorum yani mesela yazdığıma bakmadan geçebilmeyi başarabilirsen 160 yazıyorum ama bir türlü ekrana bakmadan kontrol etmeden geçemiyorum bunu halledebilmem için lütfen tecrübelerinizi benimle paylaşın bu arada benim ikinci adım heyecan ve ne yaparım bilemiyorum gerçi bazı şeyler nasip hayırlısı olsun hepimiz için

 7. şahin dedi ki:

  çalışma tekniği hakkında bilgi paylaşırsanız sevinirim arkadaşlar. kılavye değişikliği yazıyı etkiliyor mu acaba, ekran ya da kağıttan metinleri çalışmak hangisi daha faydalı bilgisi olan paylaşırsa sevinirim

 8. sibel dedi ki:

  ŞAHİN BURADA FAYDALI BİLGİ OLMAZ SENCE ? BEN DE BÖYLE OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORDUM AMA BAKSANA GENEL DE OLUMSUZ BİR HAVA VAR TORPİL HEYECAN BİR SÜRÜ ŞEHİR EFSANESİ …………………….

 9. Editör Editör dedi ki:

  Olumsuz hava yaratanlar rakiplerini azaltmaya çalışanlar olabilir 😉

 10. Mustyİst dedi ki:

  Katılıyorum sn editör tabi bide o tipler var dimi 🙂 traji komik bi olay ya aklıma şu banker bilo filmindeki kamyonlarla işe giden ameleler geldi herkes birbirini engellemeye çalışıyor sırf işi kapmak için ite kaka kamyona binmeye çalışıyorlar 🙂 malesef gülünecek bir haldeyiz…Valla bana göre herkes kısmetini yer rakiplerim çok olsun ne farkeder.
  Ben 1 yıl boyunca kpss çalıştım 1.600 000 kişiden 18.000 e girdim ama bişicik olmadı henüz varsın katiplik sınavında da
  1 600 000 daha rakibim olsun…Herkes kısmetini yer çalışana ekmek var bu ülkede…Torpil mevzularına kimse inanmasın son zamanlarda birilerinin sıkça bahsettiği bir topluluğun en üst kademelerinde bizzat ailemden ve çok yakın akrabalarım var ve onlar torpil olayının asla olamayacağını kendilerinin yapamadığını ve yaptırmanın ahlaki ve dini anlamda mübah olmadığını söylüyorlar ve torpil yapanları tamamen reddediyorlar.
  Yani torpil olsa ben yaptırabilirdim ama yapamıyorum sistem çok farklı 10 yıl öncesine göre anlayacağınız…Kısacası bu torpil efsanelerini kafanızdan atın kendi iyiliğiniz için…
  Çalışan kazanır arkadaşlar….

 11. Sınavda yanlış yapmanızın en büyük nedeni kafanızda sınavı kaybedeceğim korkusunun en baştan oluşmasıdır veya kaybedersen ne olacak, yanlış yapmamam gerekiyor, daha hızlı yazmalıyım. Sorunlar daha ortaya çıkmamışken insanların geleceği düşünmesi veya yapmayacakları hataları yapacakları akıllarına geldiği zaman yaptıkları zaten bilimsel olarak kanıtlanmış birşey olarak karşımıza çıkıyor. Katiplerin heyecanlanmamak için öncelikle evlerinde kendilerine bir sınav ortamı klayve sesleri ve kulaklıkla yüksek sesli müzik ile çalışması yararlı olabilecektir. Kullanacağınız ilaçlar kalp ritminizi bozabilir ve sizi gevşetebilir bu yüzden sakinleştirici kesinlikle sınav sırasında kullanmanızı kişisel olarak ben tavsiye etmem. Benimde heyecanım vardı katiplik sınavına hiç katılmamış biri olarak 10 larca yarışmaya katıldım ve heyecanım en sonunda kesildi bunu bende bu yöntemlerle yaptım.

  Heyecanınızı yepmek için yapacaklarınız;

  – Klavye sesleri (Sound) indirin çalışmalarınıza bu şekilde kulaklıkla devam edin.

  – Klavye çalışması yaparken yoğun sesli müzik ile çalışmalarınızı yapın.

  – Klavye çalışması yaparken dinlendirici dikkatinizi toplayıcı klasik müzikler ile çalışmanızı yapın.

  – Klavye çalışması yaparken sözlü müzikler ile çalışma yapmayınız kafanız karışabilir.

  – Çalışma yaparken “katipler.net/onparmak” kelime bazında çalışırken elinizin hızlanmasını gerçekten istiyorsanız “www.intersteno.it” adresinden Türkçe çalışmasını syafasını açarak 10 dakika hergün sürat çalışması yapın hızınızın her yönden arttığını göreceksiniz.

  – Yazarken kafanızı boşaltın hiçbirşey düşünmemeye çalışın kendinizi sıkmayın.

  – Sigara içiyorsanız sınavdan yarım saat önce 1 tane için nikotin ihtiyacınızı bu şekilde karşılarsanız çok içen biriyseniz 15 dakika önceden için sınavdan hemen önce sigara içmek insanın halsizleşmesine ve sınav sırasında ellerinin dolaşmasına değilde yavaşmlamasına neden olacaktır.

  – Çalışma yaparken kesinlikle noktalama işaretlerine dikkat ederek yazmak sizin için faydalı olacaktır.

  Önemli ! : Gözleriniz tamamen yazıda olsun, ellerinizi kasmayın kendinizi Dünyanın patronu gibi görün o anda sanki bi ülkenin kralıymışsınız ve ferman yazdıracakmışsınız gibi rahat olun, gözlerinizi tamamen kağıda dikin ve oradaki yazıları sanki bir makinaymış gibi dikkatle takip edin. Arkadaşlar önemli olan bilgisayar ve kağıtla o anda bütünleşmektir veya bilgisayardan yazıyorsanız kesinlikle sadece o anda oradaki yazıya beyninizi odaklamak heyecanınızın %50 azalmasına neden olacaktır.

 12. tuğba dedi ki:

  meraba arkadaşlar benim hızlanamama gibi bir sorunum var sürekli 100 civarı yazıyorum nasıl hızlanabilirim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 13. emel dedi ki:

  by contador dediğiniz doğruysa böyle bişey bi çok kişinin etkilenmesine ve elenmesine neden olur çünkü bildiğim kadarıyla herkez şartları tutan ve aynı yerde ve bi çok mahkemeye katiplik için başvuru yapiyo ve bende geçen sınavlarda aynı şekilde başvuru yaptım şimdi girememe gibi bi durum olursa çok kötü ya

 14. ynshly dedi ki:

  heyecan herşeeye engel ben bir kez girdim ve kaç gün boyunca ağladım heyecandan kaybettim diye.en doğrusu ilaç almak bu defa da ilaç alark deneyeceğim nasipse olur.hakkımızda hayırlısı olsun artık

 15. neslihan dedi ki:

  Selam tuğba hızlanamama problemini bende yaşadım ama sonradan öğrendimki aslında1 hızlanamama problemi çok basit bir problem ve piyasada çok kolay bulunan programları kullanarak atlatabiliyorsun bende 120 nin üstüne çıkamıyordum ama şu an artık Allaha şükür 140-50 falan yazıyorum

 16. katıp zabiti dedi ki:

  arkadaşlar, sınava girmeden önce takımlarınızı biraz sıkın, ben denedim işe yarıyor, hiç heyecan kalmadı ve kazandım. bu size saçma gelebilir ama inanın böyle. yani denememiş olsam tavsiye etmezdim, tabi ben de başkasından duydum ilk başlarda inanmadım ama deneyince işe yaradığını anladım. hem klavye sınavında hem de mülakatta denedim ikisinde de işe yaradı. tüm arkadaşlara başarılar.

 17. YEDEKTEN_CAGRILDIM dedi ki:

  ARKADASLAR BEN DENİZLİDE YEDEKTENİR .ÇAĞIRDILAR BELGELERİ TESLİM ETTİM ANKARAYA GİDİCEKMİŞ BELGELER ANKARADA ONAYLKANINCA GOREVE BASLICAKMISIZ ARTIK BİR SORUN OLMAZ DİMİ. ( SABIKA KAYDIM VEYA HERHANGİ BİR SAGLIK SORUNUM YOK)

 18. eda dedi ki:

  ya bu 10 parmak çalışırken tek dahi olsam o kadar heyecanlanıyorum ki anlatamam bunu önlemenin bir yolunu bilen varsa yardımcı olabilir mi?

 19. AYŞENUR dedi ki:

  arkadaşlarr ben aranıza yenı katılıyorum 2011 senesı ıcınde tekrar bır katıplık sınavı varmı yoksa 2012 yı mı beklıcegım:(

 20. demet dedi ki:

  slm arkadaşlar sınav yapılırken kağıttan mı bakılarak yazıcaz yoksa ekranın ikiye bölünüp bir tarafında metin diğer tarafına da biz mi yazıcaz fikri olan varsa paylaşsın