20
Eyl
Yazar: | Okunma: 56.203 | Cevap: 97
Reklam

Yüzünüz kızarıyor, elleriniz titriyor, ne söyleyeceğinizi şaşırıyor musunuz?

Aslında insanların aşırı heyecanlanmaları doğaldır. Bu heyecan günlük hayatı olumsuz etkileyecek duruma geliyorsa bu noktada bazı tedbirler alarak heyecanınızı yenebilirsiniz.

Heyecan duygusu kişinin günlük hayatında önemli bir yer tutar. İlk defa araba kullanma, yoğun stresle geçirdiğimiz sınavlar, mülakatlar,  yeni bir işe başlama, tanımadığı fakat onun için önemli olan kişiler arasına katılma vb. kişilik farklılıkları olsa da hemen herkeste belli bir heyecan meydana getirir. Heyecan belli bir ölçüde olduğu takdirde kişinin daha dikkatli olmasına yardımcı olan, yaptığı işten zevk almasını sağlayan bir duygudur. Sosyal alanda başarılı olmuş kişiler, büyük sanatkârlar, diğer insanlardan biraz daha heyecanlı veya ataktır. Her insan aynı derecede heyecana sahip değildir. Bazı insanların diğerlerine göre daha heyecanlı olduğunu davranışlarına bakarak söyleyebiliriz. Bazı kişilerin ise heyecanı dışarıdan belli olmaz. Her iki durumda da heyecan belli ölçüde kişinin yararınadır. Kişi duyarlı ve heyecanlı olmasını bir avantaj olarak görmelidir.

Aşırı Heyecan Hata Yapmaya ve Psikolojik Problemlere Yol Açabilir

Bununla beraber aşırı heyecan kişinin davranışlarını kontrol etmesine engel olarak hata yapmasına sebep olduğundan zararlı olmaktadır. Ayrıca heyecanın normalden fazla olması bazı psikolojik problemlere de yol açmaktadır. Sosyal fobi, asansör, yükseklik fobisi gibi fobiler, panik atak, konuşma bozuklukları ve kekemelik, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklar, heyecanı kontrol edememe ile yakın ilişkilidir.

Doğru Solunum ve İç Konuşmalar Kişilikle İlgili Kaygıyı Azaltır

Heyecanın fazla olması bazıları için bir kişilik özelliği olsa da bazı tedbirlerle kişinin heyecanını kontrol edebilmesi mümkündür. Bu tedbirlerden en önemlisi doğru solunum yapmayı bilmektir. Yeterli ve doğru solunum kaygıyı azaltır. 2. tedbir gevşeyebilmektir. Bunun için gevşeme tekniklerini bilmek gerekir. Bu konuda stresle ilgili kitaplardan yararlanılabilir. Bir uzmandan da öğrenilebilir. Heyecan veren durumla daha sık karşılaşmak kişide alışkanlık meydana getireceğinden heyecan azalır. Bu sebeple sınav heyecanı olan kişinin sık sık sınavlara girmesi, sosyal fobisi olan kişinin kalabalıkta görevler alması, heyecanını azaltabilir. Yine kişinin yaşama gayesi olması, hayata olumlu bakabilmeyi mutlu olmayı bilmesi de heyecanını azaltabilir.

Heyecana yola açan sebepler ve bununla başa çıkma yöntemleri:

Heyecanı Kompleks Haline Getirmeyin, Eğer kişinin heyecanlı olması onun verimliliğine insanlarla ilişkisine zarar vermiyorsa kişi heyecanını bir problem olarak görmemelidir. Zira kişi heyecanından rahatsız oldukça kaygı durumu arttığı için heyecan normal olarak artar. Kalabalıkta sık sık yüzü kızaran kişi yüzüm kızaracak diye endişe ettikçe daha çok yüzü kızarır. Halbuki hafif bir kızarıklık normaldir ve kişiye canlılık verir.

Güven Eksikliğinizi Aşın

Güven duygusu kişide 2–3 yaşlarında gelişir. Bu sebeple anne baba tutumu ve aile içi iletişim çok önemlidir. Kişi eğer güven duygusunun gelişimine zarar veren bir durumla karşılaşmışsa bu ileride streslere ve hayat zorluklarına karşı daha dayanıksız olmasına yol açabilir. Bununla beraber kişi istediği takdirde iç konuşmalar yaparak olumlu yönlerini daha çok görmeye çalışarak güven duygusunu büyük ölçüde artırabilir. Bu mümkün olamazsa profesyonel yardımla da kazanılabilir.

Hata Yaparım Endişesine Kapılmayın

Kişinin heyecanını en çok artıran sebeplerden biri hata yapma endişesidir. Çocukluklarında devamlı aşağılanan kişilerde olduğu kadar ailesinin beklentileri yüksek olan veya mükemmeliyetçi kişilerde hata yapma endişesi çoktur. Yine zeki fakat yeterli eğitim alamayan ve kendini gerçekleştirme imkanı bulamayan kişilerde hata yapma endişesi çok görülmektedir. İnsan hayat boyu gelişen bir varlıktır. Kişi aşağılık kompleksine kapılmadan eksikliklerinin farkında olmalı ve onları kendisine zaman tanıyarak düzeltme yoluna gitmelidir.

Geçirilen Bir Travma Sorun Olabilir

Travma sonrası stres bozukluğu aşırı heyecanın en önemli sebeplerindendir. Bu sebeple büyük travmalar (ani kazalar, felaketler, taciz vb.) geçirmiş kişilerin profesyonel yardım alması gerekir. Aksi takdirde yaşanan stres zamanla beden kimyasında değişiklik yaparak heyecanın normalden fazla olmasına yol açabilir.

Organik Bir Rahatsızlığınız Olabilir

Psikolojik rahatsızlıklarla organik rahatsızlıklar arasında genelde çift yönlü bir ilişki vardır. Yaşanan sıkıntılar, üzüntüler, hastalıklara ve beden kimyasına etki yaptığı gibi organik rahatsızlıklar da psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir.. İç salgı bezleri kişinin pek çok fonksiyonunu olduğu kadar heyecan duygusunda da etkili olan kimyasalları üretir. Tiroid bezi rahatsızlıkları, şeker hastalıkları, anemi, demir eksiklikleri, vitamin ve mineral eksiklikleri gibi bazı organik problemler, heyecanın fazla olmasına yol açabilir. Bu problemler ancak gerekli tıbbi ve psikolojik tedavilerle düzelebilir.

Doğal Yaşayarak Sorunu Çözebilirsiniz

Psikolojik hastalıklar ve organik problemler hafif düzeyde olduğu takdirde doğal yaşanarak önlenebilir veya tedavi edilebilir. Doğru solunum yapmak, spor yapmak, gevşemeyi bilmek, yeşillik, temiz havalı yerlerde dolaşmak, aşırı yorgunluklardan kaçınmak, çalışmak kadar dinlenmeye de zaman ayırmak, dost ve arkadaş çevresini geniş tutmak, düzenli uyumak, düzenli ve çeşitli beslenme, yiyecek ve içecekte tek yönlülük ve aşırılıktan kaçınmak, yeterli miktarda su içmek, beden kimyasının dengede olmasına ve heyecanın kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

Bu yazı için 97 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Mülakat  Etiketler: , , , , , , ,
Bu yazı için 97 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. betül dedi ki:

  ya aynen iğrenç bişey geçen sınav da bi girdim sınava ellerim kılavyenin üstünde dans etti resmen zıp zıp zıpladı deli oldum yazamadım sınavdan çıktım ellerime vuruyorum artık o derce yani sonuç bu sınava kadar bekledm işteeeeee:(:(:(bi çözümü olan varsa bana da söylesin çok seviniri

 2. rıza dedi ki:

  aynen arkadaşlar ben de ilk gün sınavda heyecandan adımı bile yanlış yazdım bir tarafımdaki makineli gibi tarıyordu klavyeyi diğeri benden beter benim ellerim ömrümde klavye görmemiş gibi tirtir titriyordu yazdığım bütün kelimelerin altı kırmızı çizgili parmaklarım sanki başka bir alemdeydi kontrol edemiyordum, bütün motivasyon gitti. gerçi ilk girişimdi ama bu kadar heyecanlanacağımı tahmin etmemiştim oradaki ortam çok farklı ama ben hala evde tek başıma yazarken 130-140 yazıyorum oğlum yanımdayken veya eşimin ayak sesini duyduğumda yine kırmızılar yanmaya başlıyor ben eşimle heyecanlanırsam orada nasıl yaparım onu düşünüyorum başkalarının yanında da yazmayı denedim 110-120 arası ama hep yakın insanlar hiç tanımadığım birine de diyemem ki gel benim yanımda dur bana bak diye offf offf ne yapacağımı şaşırdım eşim benden umutlu ama ben kendime onun bana güvendiği kadar güvenemiyorum. Ah şu heyecanın bir çaresi olsa:(

 3. ozlem dedi ki:

  ben de bi kere girdim klavye sınavına sanki parmaklarımı ben idare etmiyorum da kendi kafasına göre takılıyodular artı 3 dakika bana bir saat gibi geldi zaten yazamıyorum bide zamanda geçmiyo dakikalar saat oldu sanki. ben bu işten bişey anlamadım valla o an kendinizi zaptedebiliyosanız iş sizindir.

 4. donmezz87 dedi ki:

  bir de ben hiç ses duymadım yaaa 🙂
  evde klavye sesii açıp çalışmayı denedim, yapamadım çok rahatsız oldum
  sınavda da sanki kulaklarım tıkandı hiç bişey duymadım
  yavaş yazdım yanlışsız yazmaya çalıştım
  yanlış yazdıklarımı evde silip düzeltiyordum
  sınavda uğraşmadım
  evde 100 e zor geliyordum
  sınavda 115 yazdım 🙂
  heyecan bazen işe yarıyor 🙂

 5. melek dedi ki:

  sınavda korktuğum tek şey heyecanlanmak ki sınavlara da katıldım ama hepsinde de heycanlandım ellerimi kontrol edemiyor hep istediğim tuşlara değil de başka tuşlara basıyordu o nedenle çok yanlışım çıktı arkadaşlarında söylediği gibi klavyanın üzerinde dans ediyordu parmaklarım ellerimi kontrol altına alamıyordum 110 felan yazdım ama 30 felan da yanlışım vardı yani heycandan kaybettim o nedenle bu heycanı yenemeyeceğimi hiç kazanamayacağımı düşünüyorum…….keşke mülakatt böyle olmazsa bizi heycanlandırmayacak bir mülakat olsa oda nasıl olur bilemem kalabalık o sesler başında birisi olmasa

 6. müleyka dedi ki:

  evet gerçekten eller kontrol edilemiyor şuanda yanlışsız 130 yazıyorum ama sınav anında 40 lı yanlış olunca olmuyor keşke kontrol edebilsem bu 3 . girişim olacak inşallah kontrol edebilirim sınav ne zaman bilgisi var mı

 7. maksimusua dedi ki:

  Allah’a çok şükür sınavda ne titreme oluyor nede kasılma oluyor sadece yazmak hedefe ulaşmak aşırı özgüven olduğu için gayet rahat bir şekilde yazıyorum heyecan yapan arkadaşlar heyecanınızı yenerseniz eğer çok güzel sonuçlar ortaya çıkar unutmayın ki mülakata kalamamak dünyanın sonu değil!!!

 8. qQ-archer-Qq dedi ki:

  ya asıl heyecan aslında mülakatta oluyor benim sınav heyecan bakımından iyi geçmişti ama düşündükçe aklıma geliyor mülakatta bildğim sorulara cevap verememiştim çok tırsmıştım sözlü mülakatı yapanlardan ve elenmiştim 🙁

 9. daslı dedi ki:

  bende sınavda heyecan yapmadım ama mülakat çok kötüydü bir şeyler soruyorlar ama algılayamıyorum o derece heyecanlandım hatta ne sorduklarını bile hatırlamıyorum cevap verirken de sesim titremişti bir daha böle olmasını istemiyorum ne yapmalıyım sizce bir yardım edin arkadaşlar çok korkuyorum mülakattan

 10. naz dedi ki:

  tam 4 kez katiplik sınavına girdim evde 150 den aşağı yazmıyorum ama sınavda ellerimi klavyeye koyamıyordum 4. yargıtayın sınavıydı 68kelime yazmışım 55 net kalmıştı ama onun öncesinde heyecandan hiç mi hiç klavyeye elimi koyamıyordum bide gözümün önü kararıyordu tam bi ay pskiyatriye gittim 4.de yani yargıtayda yazabildim ancak doktara gitmekle bu heycanımı yendim:):)):

 11. yabani dedi ki:

 12. müleyka dedi ki:

  arkadaşlar sınav ne zaman adalet bakanlığının alımları bilgisi olan yok muuuuuuuuuuuuuuuu

 13. mUSTyİST dedi ki:

  Arkadaşlar heyecan meyecan takmayın kafanıza bunları kendiniz olun ve içeri girin tabi herkes mükemmel bir sınav verecek diye bişey yok zaten öyle olsa benim gibi soğuk kanlı kişiler kazanamaz:)…Tabi bende sizin gibi çok heyecanlanan biriydim soğuk kanlı olabilmek için bazı konularda antrenmanlı olmanız gerekiyor mesela bol bol iş arayın ve iş mülakatlarına gidin=) Ben çok iş arayan ve sayısız kez mülakatlara girmiş biri olarak bu konuda tecrübeliyim yaklaşık 6 yıldırda klavye kullanıyorum profesyönel olarak…Bide en önemlisi heyecanlandığınız anda hedefinizi hatırlayın ve ben bunu yapabilirim deyin çünkü insan kendi psikiyatristidir aynı zamanda.Eğer siz kendinizi tedavi edemezseniz hiç bir ilaç ve doktor size yardım edemez zaten ( psikolojik sorunlarınızda )…Umarım Heyecanlanan herkes elenir ve siz elenenlerden olmayacaksınız bundan eminim 🙂 saygılar

 14. sibel dedi ki:

  neden herkes heyecanlanırmış gibi bir izlenim veriliyor anlamıyorum sedace bu yazılara bakılarak bile hiç bilmeyen birşey zanneder adalet bakanlığının sınavlarını öyleki şehir efsanesi içinde bir ileri bir geri kuru kuru kuru kuru………………………. neden ama.

 15. gönülçelen dedi ki:

  arkadaşlar aslında heyecanın çaresini ne güzel anlatmışlar yazıda. Herkes heyecanlanıyor bende iki kere girdim sınava ve ikisindede heyecan vardı ama inanın ilk girdiğim ve daha çok heyecanlandığımda 123 yazmıştım ikinci girişimde rahattım yani alıştığım için birinciden ama 124 yazdım bir türlü konsantre olamadım ve ellerimde hiç titremedi ama, neyseki şimdi katibim ve çalışıyorum çalışmak çok güzel bir şey siz herkesin işte katiplik zor eziyorlar falan dediğine bakmayın beğenmeyen varsa bıraksın işi yani ne kadar çok girmek isteyen arkadaş var bu sınava dimi yani. siz çalışmaya devam edin çalışmaya devam ettikçe kendinize hızlanırsınız hızlandıkça da kendinize güveniniz artar ve heyecan azalır.
  HERKESE BAŞARILAR……………… 😉

 16. hatice dedi ki:

  dideral ilaç ismi heyecan için

 17. kübra dedi ki:

  ben de katiplik sınavına dört kere girdim evde 130 140 yazarken sınavda sürekli 87 yazıyorum, hayırlısı olsun diyebiliyorum sadece . ellerimin titremesi heyecan beni mahfediyor. kazanmayı çok istiyorum Allah yardımcımız olsunn

 18. sev_06 dedi ki:

  kesinlikle dideral öneririm. yazdıkça yazasım geldi :D:D:D işe yarıyor. ama sınavdan bikaç gün önce deneme yapın derim. tansiyon düşüklüğü yapıyo.

 19. by contador dedi ki:

  ALINTIDIR

  Millet az önce önüme TBMM BAŞKANLIĞI imzalı bir kağıt geldi.. KPSS B’de mülakatla ve özel sınavlarla (klavye sınavı gibi) alım yapılan yerlerde, KPSS A KURUM SINAVLARI’ndaki gibi geçmiş sicili sistemi gelecek. Yani geçmişte nerelerde sınavlara girdiğinizi, sınava başvurduğunuz adliyeden görülebilecek. Ve belli sayıda başvuruyu geçenler başvuruda bulunamayacak. KURUM SINAVLARI ve Bankalarda da DAHA ÖNCE 1’DEN FAZLA DEFA SINAVLARA GİRİP ELENENLER BAŞVURAMAZLAR kuralı vardır. Yine 1 başvuru mu yaparlar yoksa arttırırlar mı bilmiyorum ama KPSS A’daki sistemi KPSS B ye uyarlamamız isteniyor. Bilginize ve gireceğiniz yeri iyi seçin

 20. öznur dedi ki:

  YAZMAK BİŞEY DEĞİL YA……..ÖNEMLİ OLAN MÜLAKAT.TORPİLLİYSEN GEÇERSİN OLAY BU.BEN KARŞILAŞTIM BİREBİR.