20
Eyl
Yazar: | Okunma: 57.518 | Cevap: 97
Reklam

Yüzünüz kızarıyor, elleriniz titriyor, ne söyleyeceğinizi şaşırıyor musunuz?

Aslında insanların aşırı heyecanlanmaları doğaldır. Bu heyecan günlük hayatı olumsuz etkileyecek duruma geliyorsa bu noktada bazı tedbirler alarak heyecanınızı yenebilirsiniz.

Heyecan duygusu kişinin günlük hayatında önemli bir yer tutar. İlk defa araba kullanma, yoğun stresle geçirdiğimiz sınavlar, mülakatlar,  yeni bir işe başlama, tanımadığı fakat onun için önemli olan kişiler arasına katılma vb. kişilik farklılıkları olsa da hemen herkeste belli bir heyecan meydana getirir. Heyecan belli bir ölçüde olduğu takdirde kişinin daha dikkatli olmasına yardımcı olan, yaptığı işten zevk almasını sağlayan bir duygudur. Sosyal alanda başarılı olmuş kişiler, büyük sanatkârlar, diğer insanlardan biraz daha heyecanlı veya ataktır. Her insan aynı derecede heyecana sahip değildir. Bazı insanların diğerlerine göre daha heyecanlı olduğunu davranışlarına bakarak söyleyebiliriz. Bazı kişilerin ise heyecanı dışarıdan belli olmaz. Her iki durumda da heyecan belli ölçüde kişinin yararınadır. Kişi duyarlı ve heyecanlı olmasını bir avantaj olarak görmelidir.

Aşırı Heyecan Hata Yapmaya ve Psikolojik Problemlere Yol Açabilir

Bununla beraber aşırı heyecan kişinin davranışlarını kontrol etmesine engel olarak hata yapmasına sebep olduğundan zararlı olmaktadır. Ayrıca heyecanın normalden fazla olması bazı psikolojik problemlere de yol açmaktadır. Sosyal fobi, asansör, yükseklik fobisi gibi fobiler, panik atak, konuşma bozuklukları ve kekemelik, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklar, heyecanı kontrol edememe ile yakın ilişkilidir.

Doğru Solunum ve İç Konuşmalar Kişilikle İlgili Kaygıyı Azaltır

Heyecanın fazla olması bazıları için bir kişilik özelliği olsa da bazı tedbirlerle kişinin heyecanını kontrol edebilmesi mümkündür. Bu tedbirlerden en önemlisi doğru solunum yapmayı bilmektir. Yeterli ve doğru solunum kaygıyı azaltır. 2. tedbir gevşeyebilmektir. Bunun için gevşeme tekniklerini bilmek gerekir. Bu konuda stresle ilgili kitaplardan yararlanılabilir. Bir uzmandan da öğrenilebilir. Heyecan veren durumla daha sık karşılaşmak kişide alışkanlık meydana getireceğinden heyecan azalır. Bu sebeple sınav heyecanı olan kişinin sık sık sınavlara girmesi, sosyal fobisi olan kişinin kalabalıkta görevler alması, heyecanını azaltabilir. Yine kişinin yaşama gayesi olması, hayata olumlu bakabilmeyi mutlu olmayı bilmesi de heyecanını azaltabilir.

Heyecana yola açan sebepler ve bununla başa çıkma yöntemleri:

Heyecanı Kompleks Haline Getirmeyin, Eğer kişinin heyecanlı olması onun verimliliğine insanlarla ilişkisine zarar vermiyorsa kişi heyecanını bir problem olarak görmemelidir. Zira kişi heyecanından rahatsız oldukça kaygı durumu arttığı için heyecan normal olarak artar. Kalabalıkta sık sık yüzü kızaran kişi yüzüm kızaracak diye endişe ettikçe daha çok yüzü kızarır. Halbuki hafif bir kızarıklık normaldir ve kişiye canlılık verir.

Güven Eksikliğinizi Aşın

Güven duygusu kişide 2–3 yaşlarında gelişir. Bu sebeple anne baba tutumu ve aile içi iletişim çok önemlidir. Kişi eğer güven duygusunun gelişimine zarar veren bir durumla karşılaşmışsa bu ileride streslere ve hayat zorluklarına karşı daha dayanıksız olmasına yol açabilir. Bununla beraber kişi istediği takdirde iç konuşmalar yaparak olumlu yönlerini daha çok görmeye çalışarak güven duygusunu büyük ölçüde artırabilir. Bu mümkün olamazsa profesyonel yardımla da kazanılabilir.

Hata Yaparım Endişesine Kapılmayın

Kişinin heyecanını en çok artıran sebeplerden biri hata yapma endişesidir. Çocukluklarında devamlı aşağılanan kişilerde olduğu kadar ailesinin beklentileri yüksek olan veya mükemmeliyetçi kişilerde hata yapma endişesi çoktur. Yine zeki fakat yeterli eğitim alamayan ve kendini gerçekleştirme imkanı bulamayan kişilerde hata yapma endişesi çok görülmektedir. İnsan hayat boyu gelişen bir varlıktır. Kişi aşağılık kompleksine kapılmadan eksikliklerinin farkında olmalı ve onları kendisine zaman tanıyarak düzeltme yoluna gitmelidir.

Geçirilen Bir Travma Sorun Olabilir

Travma sonrası stres bozukluğu aşırı heyecanın en önemli sebeplerindendir. Bu sebeple büyük travmalar (ani kazalar, felaketler, taciz vb.) geçirmiş kişilerin profesyonel yardım alması gerekir. Aksi takdirde yaşanan stres zamanla beden kimyasında değişiklik yaparak heyecanın normalden fazla olmasına yol açabilir.

Organik Bir Rahatsızlığınız Olabilir

Psikolojik rahatsızlıklarla organik rahatsızlıklar arasında genelde çift yönlü bir ilişki vardır. Yaşanan sıkıntılar, üzüntüler, hastalıklara ve beden kimyasına etki yaptığı gibi organik rahatsızlıklar da psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir.. İç salgı bezleri kişinin pek çok fonksiyonunu olduğu kadar heyecan duygusunda da etkili olan kimyasalları üretir. Tiroid bezi rahatsızlıkları, şeker hastalıkları, anemi, demir eksiklikleri, vitamin ve mineral eksiklikleri gibi bazı organik problemler, heyecanın fazla olmasına yol açabilir. Bu problemler ancak gerekli tıbbi ve psikolojik tedavilerle düzelebilir.

Doğal Yaşayarak Sorunu Çözebilirsiniz

Psikolojik hastalıklar ve organik problemler hafif düzeyde olduğu takdirde doğal yaşanarak önlenebilir veya tedavi edilebilir. Doğru solunum yapmak, spor yapmak, gevşemeyi bilmek, yeşillik, temiz havalı yerlerde dolaşmak, aşırı yorgunluklardan kaçınmak, çalışmak kadar dinlenmeye de zaman ayırmak, dost ve arkadaş çevresini geniş tutmak, düzenli uyumak, düzenli ve çeşitli beslenme, yiyecek ve içecekte tek yönlülük ve aşırılıktan kaçınmak, yeterli miktarda su içmek, beden kimyasının dengede olmasına ve heyecanın kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

Bu yazı için 97 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Mülakat  Etiketler: , , , , , , ,
Bu yazı için 97 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. ŞAFAK dedi ki:

  Keşke sınavdada uygulayabilsek bunları heyecan gerçekten büyük sorun.

 2. Mehmet dedi ki:

  Ellerin titremesini bir çözsem varya geriye hiç birşey kalmayacak 🙂

 3. Kaya dedi ki:

  El titremesi ne yazacağını şaşırmanın bence tek sebebi güven eksikliği ve aşırı kazanma arzusudur. Bunları silerseniz aklınızdan no problem…

 4. Hakan dedi ki:

  Sağlam bir ilaç bilen varmı acaba heyecanı önleyen ? Bazı arkadaşlar kullanıyorum yazmıştı.

 5. gecem dedi ki:

  ben sınavdayken başla dedikleri anda benim omzumdan parmak uclarıma kadar titreme giriyor heyecandan parmaklarım havada ucuyor gibi oluyor resmen bi atlatabilsem çok mükemmel olcak.

 6. Zeliha dedi ki:

  Benda daha bir kez girdim bu sınava ve heyecandan dolayı yarıda bıraktım yazamadım çok kötü oldum ya 🙁

 7. mhnyr dedi ki:

  aynen ya neydi o heyecan sanki kafamı kesecekler noldu şimdi ellerim diyorum noldu kaldın bak iyi mi oldu zanğır zangır titriyordu. arkadaş yazmaya başlıyorum bi başlıyor titremeye bu kadar olurmu ya varmı böle bişey yazma bitiyor bu ellerim eski haline dönmezmi vay senmisin bana bunu yapan parmaklarımı kıracaktım nerdeyse ellerime vuruyorum deli olmuştum ya…………ah ellerim ahhh

 8. c dedi ki:

  aynen ben de çok heyecanlanmıştım. ama genelde iyi yazdığım için bu heyecan sadece bedenimde kaldı ve parmaklarıma yansımadı. şuan ise asliye hukuk katibi olarak görev yapıyorum. darısı sizlerin başına inşallah.

 9. KATİPPP dedi ki:

  bENİM DE AYNEN ÖYLE OLUYORDU AMA YAZDIMM BAŞKA ŞEYLER DÜŞÜNEREK YAZINN ARKADAŞLAR YAZDIM VE ŞİMDİ İŞTEYİM……YAA HEYECAN YA İŞSİZLİK

 10. dilek33 dedi ki:

  o zaman ki heyecan çok farklı ya birşeyler yazıyorum ama nasıl yazıyorum elim klavyenin üzerinde geziyor ama ne yazıyorum ne yapıyorum bilmiyorum elim heyecandan nereye gideceğini bilemedi 🙂 birde onu atlatabilirsek bu iş tam olacak

 11. dilek33 dedi ki:

  katippp çok doğru söylemişsin YAAA HEYECAN YA İŞSİZLİK 🙁

 12. eda dedi ki:

  valla heyecan meyecan yazmak lazım bende yazıyorum ama hala işe giremedim rabbim büyük olacak inşallah , kadere inanarım olacak olacak.

 13. KATİPPP dedi ki:

  EVET DİLEKK ÖZELDE ÇALIŞMAK ZULÜMM BUNU DÜŞÜNEREK GİR EMİN OL YAZARSINNN

 14. veyis dedi ki:

  neden bu kadar muzdaripsiniz heyecandan anlamıyorum, insan biraz kasmazsa sınavda kendini diğer giren adaylara karşı nasıl bi fark yapabilmeyi düşünüyor? Heyecan katipliğin olmazsa olmazı bence, hiç rahatsız olmayıp bununla yaşamaya alışmayı denemek daha iyi bir çözüm olur, diye düşünüyorum ben..

 15. donmezz87 dedi ki:

  10 senedir bilgisayarla haşır neşirim, klavyemde iyidir. sınava bir girdim sanki ömrümde klavye görmemişim o kadar titriyorum yani
  sonra bi durdum nefes aldım ve yavaş yazdım
  çok yazıcam diye atlarsanız ellerinizinde titremesiyle hiç bişey yazamazsınız
  küçük bi tavsiye

 16. veyis dedi ki:

  Arkadaş haklı, özellikle ilk cümle veya satırı yavaş yazmak lazım, dış ortamdaki sese rağmen yazmaya adapte olup ondan sonra bastırmak lazım, hatasız veya minimum hata ile yazmanın mutlaka artısı oluyor..

 17. ufuk dedi ki:

  evde çalışırken 3 dakikalık klavye sesini cep telefonunuza yükleyin metinleri çalışırken o 3 dk lık klavye sesini açarak başlayın yazmaya ve asla hızlı yazmak için uğraşmayın o zaman daha rahat yazacaksınız ben bu şekilde heyecanımı yendim.

 18. qQ-archer-Qq dedi ki:

  o ses olayı çok etkiliyor ben sınava grdiğimde bize önce deneme süresi diye zaman vermişler ben farketmedim klavye sesleri gelince sınav başladı sandım heyecanlandım bi türlü başlayamadım yazmaya sonra dediler alıştınızmı felan şimdi başlıcak ekranları temizleyin 🙂 ondan sonra heyecan felan kalmadı hatta normalden hızlı yazdım şuan 120 felan yazıyorum o sınavda 137 yazmıştım

 19. beyazlalemavi dedi ki:

  ben dideral kullandım
  yarım at dedi doktor attım ilk gün işe yaramadı
  ikinci gün bir tane attım baktım geçmio ikincisini attım
  anca sınavı geçtim 🙂

 20. öznur dedi ki:

  normalde 90 yazıyordum sınavda 120 yazdım geçtim ama mülakata girmedim sözlü sınava yani.torpilliler alınacak dedi biri gerçekten de öyle oldu:(

1 2 3 5