20
Kas
Yazar: | Okunma: 19.224 | Cevap: 33
Reklam

Arkadaşlar 16/10/2011 tarihinde yapılan Adalet Bakanlığı görevde yükselme sınavına ilişkin iptal davası açılıp açılmadığını bilen varsa lütfen yazsın.

Bu yazı için 33 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Sınavlar  Etiketler: ,
Bu yazı için 33 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. katip dedi ki:

  HELAL OLSSUN MÜCTEBA……..

 2. E_Bayraktar 78418 dedi ki:

  Böyle bir şey olamaz ya iptal iptal, kim müdür olmuş, kim katip olmuş hepsi de arkadaşımız değil mi, onlar mı kişinin müdür olmasını engellemiş, onlarmı mübaşirin katip olmasını engellemiş, varsın olsun ne olursa, adliyeler müdür, zabıt katibi bekliyor. şu an müdürlüğü kazananlar yetkili müdür, zabıt katipliğini kazananlar ise yetkili katip. bırakın olsun ne olacaksa itirazla, itiraz ile meyve ağacına taş atmayla bütün meyveleri yaralayarak nereye varacaklar ki, ben mübaşirim rakipsiz girdim 84 puan aldım. ama atanma yazım gelmeyince her gün madur olacağım. hadi hayırlısı, “mübaşirim.com.tr”

 3. genç dedi ki:

  kardes doğru söylüyorsun

 4. katip dedi ki:

  yalan vallahi yalan ))))

 5. adalet dedi ki:

  pardonda biz çalışmadıkmı! arkadaşım saçmalayıp duruyorsun iptal edilen 4 soru bizim doğruyken bize eklenen 0,10 yanlış yapanlara hersoru için 1,31 toplam 5,24 eklendi sıralamadayken yedeklere düştük bunun neresinde adalet var insanlar mağdur olmuşlar ve bunun çözüm yolunu öğrenmek istiyorlar sense saçmalıyorsun yada sınava girip yanlışlardan faydalanıp sıralamaya girenlerden birisin.

 6. adalet dedi ki:

  38li genç diyorki:

  Niye bu sınavın bu kadar iptal edilmesi isteniyor anlayamadım başarısız olanlar bir şans dahamı istiyorlar aceba , ya başarılı olanların durumu ne olacak , kim kaldırabilecek yeniden o stresli günleri bir iki sorudan iptal belki bir kaç kişi evet sıra değiştirebilir ama ya diğerleri yapmayın arkadaşlar hep kendinizi düşünmeyin bu sınafda 90 ın üzerinde sınavı kazanan bir sürü arkadaş var. Helal olsun onlara çalışmış ve başarmışlar, bizans oyunları oynamaya ne gerek var bırakın bu dava mava işlerini işinize bakın bu sınavdan ders alın ve önünüzdeki sınava çalışın şimdiden
  Yorumu beğenenler:14

  pardonda biz çalışmadıkmı! arkadaşım saçmalayıp duruyorsun iptal edilen 4 soru bizim doğruyken bize eklenen 0,10 yanlış yapanlara hersoru için 1,31 toplam 5,24 eklendi sıralamadayken yedeklere düştük bunun neresinde adalet var insanlar mağdur olmuşlar ve bunun çözüm yolunu öğrenmek istiyorlar sense saçmalıyorsun yada sınava girip yanlışlardan faydalanıp sıralamaya girenlerden birisin.

 7. katip dedi ki:

  öyle ya kazanamayan çalışmadımı sadece kazananlarmı çalışdı yoksa yalnış çark onların mı işine yaradı burada yalnış olan sistem dir bence hakkını aramak yalnış değildir. kazanan kazanmayan birbirine destek olun yalnışlar düzeltilsin ki hak eden kazansın, kazanamayanlar da kimssenin hakkına ahip çıkmak istemiyor sadece yalnışı düzeltmek istiyor, amaç ve davalar bunun için doğru olana itirazımız yok bu kadar

 8. katip dedi ki:

  arkadaşlar vereceğim adrese gelirseniz sonraki gelişmeleri yakından takip edersiniz ve birlik oluruz güçlenir ve kazanabiliriz T.C.
  ADALET BAKANLIĞI
  PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
  SUNULMAK ÜZERE
  ……… ADLİ YARGI İLK DERECE MAHKEMESİ
  ADALET KOMİSYONU BAŞKANLIĞINA
  Adalet Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Yönetmeliğine göre 16 Ekim 2011 tarihinde yapılan görevde yükselme sınavında Yazı İşleri Müdürlüğü branşında ……… puan alarak başarılı oldum ancak kadro yetersizliği nedeniyle atamam yapılmadı. 70 puan almak yeterli iken aldığım ………. puanla atanamadım.
  Halen ………. Adliyesinde zabıt katibi olarak görev yapmaktayım.
  Adalet Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Yönetmeliğinin 15.maddesinde: “görevde yükselme eğitimini tamamlayanların 5.maddede sayılan görevlere atanabilmeleri için bu Yönetmeliğe uygun olarak yapılacak sınavda başarılı olmaları şarttır. Sınav sonuçları görevde yükselme veya ünvan değişikliği sınavından itibaren iki yıllık süreyi aşmamak üzere aynı ünvanlı kadrolar için yapılacak müteakip sınava kadar geçerlidir” hükmüne yer verilmektedir.
  Adalet Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Yönetmeliğinin 22. maddesinin “duyurulan kadrolardan” alt başlığının (b) fıkrasında: “emeklilik, ölüm, memurluktan çekilme veya çıkarılma, başka ünvanlı kadrolara ya da başka bir kuruma naklen atanma, sebepleriyle boş kalan veya boşalanlara, görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavı tarihinden itibaren iki yıllık süreyi aşmamak üzere aynı ünvanlı kadrolar için yapılacak müteakip sınava kadar, ilgili sınav kurullarınca yapılan sınavı kazandıkları hâlde kadro yetersizliği nedeniyle ataması yapılamayan personelin başarı sırasına göre aynı komisyon içerisine atamaları yapılabilir” hükmüne yer verilmektedir.
  Ayrıca 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 52.maddesinde “kurumların memur ihtiyaçları yayınlanan sınav sonuçlarında belirlenen başarı sırasına göre ilgili kurumlarca atama yapılmak suretiyle karşılanır. Müteakip sınav dönemine kadar kurumların acil ihtiyaçları; sınavlara girip kazanmış ancak yeterli kadro olmaması nedeni ile ataması yapılamayanlardan; yayınlanan başarı sırasına göre karşılanabilir” hükmüne yer verilmektedir.
  Adalet Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Yönetmeliğinin 15 ve 22. maddeleri ve ayrıca 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 52.maddesi de göz önüne alınarak; ……. veya mülhakat adliyelerinde bulunan boş müdürlük kadrolarından birine ya da …….. veya mülhakat adliyelerinde ihtiyaç duyulan ve açılabilecek müdürlük kadrolarından birine atamamın yapılması, olmadığı takdirde sınavla ilan edilen kadrolardan boş kalan komisyonlara, yada Türkiye genelindeki yazı işleri müdürlüğü kadrolarından birine asaleten atamamın yapılması hususunda;
  Gereği takdirlerinize arz olunur.
  …………………….
  ADRES :
  ………….Adliyesi
  T.C. NO :
  ÜNVAN : Zabit Katibi
  KURUM SİCİL NO :
  EKİ :
  Sınav Sonuç Belgesi

 9. katip dedi ki:

  ve diğer dilekçe örneği ADALET BAKANLIĞI PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

  Gönderilmek Üzere

  ADLİ YARGI İLK DERECE MAHKEMESİ ADALET KOMİSYONU BAŞKANLIĞINA

  ………………..

  ….. Adliyesi Cumhuriyet Başsavcılığı …Soruşturma Bürosunda zabıt katibi olarak görev yapmaktayım. Adalet Bakanlığı Yazı İşleri Müdürlüğü Görevde Yükselme Sınavına katıldım ve sınav sonucunda …………….. puan alarak başarılılar arasında yerimi aldım. Ancak yeterli kadro bulunmadığından asaleten müdür olarak atanamadım.

  Yazı İşleri Müdürlüğü Görevde Yükselme Sınavına girip kazananlar görev yaptıkları il dışında başka bir ile atanma taleplerinin kabul edilmemiş olması “İdarenin Bütünlüğü” ve “Eşit İşlem Görme Hakkı” ilkelerini ihlal etmektedir. İdare “Genel İdare” ilkesine göre hizmetleri yürüttüğünden olağanüstü haller dışında İdareye, bir sınavda başarılı olanlar arasında coğrafik anlamda tercih sınırlaması getirebilecek yetki veren bir düzenleme bulunmamaktadır. İdareye tanınmamış bir yetkiye dayalı getirilen atama talebine coğrafik sınırlama getiren düzenlemeye dayalı idari işlemlerin hukuka uyarlığı bulunmamaktadır.

  Ayrıca Türkiye çapında bazı adliyelerde de kadro sayısınca başvuru olmaması veya başvurular arasında 70 baraj puanını yeterli geçen olmadığı için buralardaki Yazı İşleri Müdürlüğü kadroları doldurulamamış ve yapılan görevde yükselme sınavından beklenen sonuçlar elde edilememiştir. Yine bazı adliyelerde 96 puan almasına rağmen atanamayanların olmasına karşın bazı adliyelerde 70 puan alanlar atanabilmiştir. Bu somut durum da Yazı İşleri Müdürlüğü Görevde Yükselme Sınavının bu duruma neden olan hususların hukuka uygun olmadığı gibi yetersizde kaldığını ortaya koymaktadır. Aynı zamanda bu durum iş barışını da olumsuz yönde etkilemektedir.

  Yazı İşleri Müdürlüğü Görevde Yükselme Sınavı sonucuna göre atamalar yapılmasına rağmen bir çok Yazı İşleri Müdürlüğü kadrosu doldurulamamıştır. Sınavı kazandığım halde kontenjan sıralamasına giremediğim gerekçesi ile atamam yapılmamıştır. Oysa vekaleten yürütülen bir çok Yazı İşleri Müdürlüğü bulunmaktadır [bizim adliyede son yapılan görevde yükselme sınavı sonucunda yapılan atamalardan sonra bile halen 6 adet vekaleten yürütülen yazı işleri müdürlüğü bulunmaktadır]. Bu somut, reel durum İdarenin Yazı İşleri Müdürlüğüne ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Bu durumda “Kamu Yararı” ve “Hizmet Gerekleri” ilkesi gereği Yazı İşleri Müdürlüğü Görevde yükselme sınavını kazananların listesine girenlerin atamasının yapılmasını gerekli kılmaktadır.

  657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 52 nci maddesinde Kurumların memur ihtiyaçları yayınlanan sınav sonuçlarında belirlenen BAŞARI SIRASINA göre ilgili kurumlarca atama yapılmak suretiyle karşılanacağını, müteakip sınav dönemine kadar kurumların sınavlara girip kazanmış ancak yeterli kadro olmaması nedeni ile ataması yapılamayanlardan; yayınlanan başarı sırasına göre karşılanabileceğini düzenlenmiştir. “Usul Ekonomisi” de bunu gerekli kılmaktadır. Ancak Adalet Bakanlığı Görevde Yükselme Yönetmeliğinin 22.maddesi gerekçe gösterilerek ilerlememiz engellemektedir. Oysa 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 3.Maddesinde Kariyer B) “Devlet memurlarına, yaptıkları hizmetler için lüzumlu bilgilere ve yetişme şartlarına uygun şekilde, sınıfları içinde en yüksek derecelere kadar ilerleme imkanını sağlamaktır.” yine Liyakat C) “Devlet kamu hizmetleri görevlerine girmeyi, sınıflar içinde ilerleme ve yükselmeyi, görevin sona erdirilmesini liyakat sistemine dayandırmak ve bu sistemin eşit imkanlarla uygulanmasında Devlet memurlarını güvenliğe sahip kılmaktır.” denmektedir. Buna rağmen Devlet Memurları Kanununun 3.maddesindeki kariyer ve liyakat bentlerine aykırı olarak ilerlememiz-yükselmemiz yine kanuna aykırı olarak düzenlenmiş [657 sayılı D.M.K.nun 3. ve 52. maddelerine aykırı olarak] yönetmelik ile engellenmektedir. Bilinen bir gerçek var ki yönetmelikler kanuna aykırı olamazlar.

  Ayrıca, Anayasanın 2., 5., 10., 17., 49 ve 55. maddelerinde “… Devlet organları ve idare makamları, bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uymak, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için, .. çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri almak, … herkesin, yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına saygı duymak ve katkı sunmak, çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri almak … sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmak, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmak, devletin temel amaç ve görevleri arasında sayılmıştır.

  Tüm bu gerekçelerle Yazı İşleri Müdürlüğü Görevde Yükselme Sınavını kazandığımdan 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 3. ve 52.Maddesi ile yukarıda belirttiğim Anayasanın ilgili maddeleri göz önüne alınarak; …………. adliyesinde halen vekaletle yürütülen Yazı İşleri Müdürlüklerinden ek olarak kadro verilecek yazı işleri müdürlüğü kadrolarından birine, olmadığı takdirde komisyon bölgesi sınırlaması yapılmaksızın sınav tarihinden önce ilan edilen 778 adet kadrodan doldurulamayıp boş kalan Türkiye genelindeki adliyelerde bulunulan yazı işleri müdürlüğü kadrolarından birine veya kadroları ilan edilip henüz atamaları yapılmayan 177 adet Bölge Adliye Mahkemeleri Yazı İşleri Müdürlüğü kadrolarından birine asaleten atamamın yapılması ve sonuçtan tarafıma bilgi verilmesi hususunda;

  Gereği takdirlerinize arz olunur.09/02/2012

  Adı- Soyadı

  Zabıt Katibi

  ADRES :

  …………Adliyesi Cumhuriyet Başsavcılığı

  TEL :

  e-mail :

 10. memnune pelit dedi ki:

  katip diyorki:

  ve diğer dilekçe örneği ADALET BAKANLIĞI PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
  Gönderilmek Üzere
  ADLİ YARGI İLK DERECE MAHKEMESİ ADALET KOMİSYONU BAŞKANLIĞINA
  ………………..
  ….. Adliyesi Cumhuriyet Başsavcılığı …Soruşturma Bürosunda zabıt katibi olarak görev yapmaktayım. Adalet Bakanlığı Yazı İşleri Müdürlüğü Görevde Yükselme Sınavına katıldım ve sınav sonucunda …………….. puan alarak başarılılar arasında yerimi aldım. Ancak yeterli kadro bulunmadığından asaleten müdür olarak atanamadım.
  Yazı İşleri Müdürlüğü Görevde Yükselme Sınavına girip kazananlar görev yaptıkları il dışında başka bir ile atanma taleplerinin kabul edilmemiş olması “İdarenin Bütünlüğü” ve “Eşit İşlem Görme Hakkı” ilkelerini ihlal etmektedir. İdare “Genel İdare” ilkesine göre hizmetleri yürüttüğünden olağanüstü haller dışında İdareye, bir sınavda başarılı olanlar arasında coğrafik anlamda tercih sınırlaması getirebilecek yetki veren bir düzenleme bulunmamaktadır. İdareye tanınmamış bir yetkiye dayalı getirilen atama talebine coğrafik sınırlama getiren düzenlemeye dayalı idari işlemlerin hukuka uyarlığı bulunmamaktadır.
  Ayrıca Türkiye çapında bazı adliyelerde de kadro sayısınca başvuru olmaması veya başvurular arasında 70 baraj puanını yeterli geçen olmadığı için buralardaki Yazı İşleri Müdürlüğü kadroları doldurulamamış ve yapılan görevde yükselme sınavından beklenen sonuçlar elde edilememiştir. Yine bazı adliyelerde 96 puan almasına rağmen atanamayanların olmasına karşın bazı adliyelerde 70 puan alanlar atanabilmiştir. Bu somut durum da Yazı İşleri Müdürlüğü Görevde Yükselme Sınavının bu duruma neden olan hususların hukuka uygun olmadığı gibi yetersizde kaldığını ortaya koymaktadır. Aynı zamanda bu durum iş barışını da olumsuz yönde etkilemektedir.
  Yazı İşleri Müdürlüğü Görevde Yükselme Sınavı sonucuna göre atamalar yapılmasına rağmen bir çok Yazı İşleri Müdürlüğü kadrosu doldurulamamıştır. Sınavı kazandığım halde kontenjan sıralamasına giremediğim gerekçesi ile atamam yapılmamıştır. Oysa vekaleten yürütülen bir çok Yazı İşleri Müdürlüğü bulunmaktadır [bizim adliyede son yapılan görevde yükselme sınavı sonucunda yapılan atamalardan sonra bile halen 6 adet vekaleten yürütülen yazı işleri müdürlüğü bulunmaktadır]. Bu somut, reel durum İdarenin Yazı İşleri Müdürlüğüne ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Bu durumda “Kamu Yararı” ve “Hizmet Gerekleri” ilkesi gereği Yazı İşleri Müdürlüğü Görevde yükselme sınavını kazananların listesine girenlerin atamasının yapılmasını gerekli kılmaktadır.
  657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 52 nci maddesinde Kurumların memur ihtiyaçları yayınlanan sınav sonuçlarında belirlenen BAŞARI SIRASINA göre ilgili kurumlarca atama yapılmak suretiyle karşılanacağını, müteakip sınav dönemine kadar kurumların sınavlara girip kazanmış ancak yeterli kadro olmaması nedeni ile ataması yapılamayanlardan; yayınlanan başarı sırasına göre karşılanabileceğini düzenlenmiştir. “Usul Ekonomisi” de bunu gerekli kılmaktadır. Ancak Adalet Bakanlığı Görevde Yükselme Yönetmeliğinin 22.maddesi gerekçe gösterilerek ilerlememiz engellemektedir. Oysa 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 3.Maddesinde Kariyer B) “Devlet memurlarına, yaptıkları hizmetler için lüzumlu bilgilere ve yetişme şartlarına uygun şekilde, sınıfları içinde en yüksek derecelere kadar ilerleme imkanını sağlamaktır.” yine Liyakat C) “Devlet kamu hizmetleri görevlerine girmeyi, sınıflar içinde ilerleme ve yükselmeyi, görevin sona erdirilmesini liyakat sistemine dayandırmak ve bu sistemin eşit imkanlarla uygulanmasında Devlet memurlarını güvenliğe sahip kılmaktır.” denmektedir. Buna rağmen Devlet Memurları Kanununun 3.maddesindeki kariyer ve liyakat bentlerine aykırı olarak ilerlememiz-yükselmemiz yine kanuna aykırı olarak düzenlenmiş [657 sayılı D.M.K.nun 3. ve 52. maddelerine aykırı olarak] yönetmelik ile engellenmektedir. Bilinen bir gerçek var ki yönetmelikler kanuna aykırı olamazlar.
  Ayrıca, Anayasanın 2., 5., 10., 17., 49 ve 55. maddelerinde “… Devlet organları ve idare makamları, bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uymak, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için, .. çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri almak, … herkesin, yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına saygı duymak ve katkı sunmak, çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri almak … sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmak, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmak, devletin temel amaç ve görevleri arasında sayılmıştır.
  Tüm bu gerekçelerle Yazı İşleri Müdürlüğü Görevde Yükselme Sınavını kazandığımdan 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 3. ve 52.Maddesi ile yukarıda belirttiğim Anayasanın ilgili maddeleri göz önüne alınarak; …………. adliyesinde halen vekaletle yürütülen Yazı İşleri Müdürlüklerinden ek olarak kadro verilecek yazı işleri müdürlüğü kadrolarından birine, olmadığı takdirde komisyon bölgesi sınırlaması yapılmaksızın sınav tarihinden önce ilan edilen 778 adet kadrodan doldurulamayıp boş kalan Türkiye genelindeki adliyelerde bulunulan yazı işleri müdürlüğü kadrolarından birine veya kadroları ilan edilip henüz atamaları yapılmayan 177 adet Bölge Adliye Mahkemeleri Yazı İşleri Müdürlüğü kadrolarından birine asaleten atamamın yapılması ve sonuçtan tarafıma bilgi verilmesi hususunda;
  Gereği takdirlerinize arz olunur.09/02/2012
  Adı- Soyadı
  Zabıt Katibi
  ADRES :
  …………Adliyesi Cumhuriyet Başsavcılığı
  TEL :
  e-mail :
  Yorumu beğenenler:0

 11. Erbay52 dedi ki:

  ali diyorki:

  ben de 91 puan aldım ama yerleşemedim. nedeni ise bakanlığın yanlış uygulaması. yani sınav öncesi tercih yapma zorunluluğu getirilmesi ve bu yetmezmiş gibi sadece tek tercih yapma olanağı verilmiş olması. acaba ek yerleştirme olur mu bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

  Yorumu beğenenler:7

 12. Erbay52 dedi ki:

  Arkadaş ben mübaşirim halen mübaşirim, atandık da noldu ki bu kadar da gecikir mi görev yazısının gelmesi, sanki Almanya dan geliyor. hadi hayırlısı hala bekliyoruz.

 13. yazman dedi ki:

  Arkadaşlar, 16 Ekim 2011 tarihinde komisyonun sıralama dışı bırakmak suretiyle tesisettiği işlemi iptal ettirdim. Türkiye’de benimle birlikte 9 kişi sınva alınacak. Hakkını arayıp da elde edenlere selam olsun…