08
Şub
Yazar: | Okunma: 15.668 | Cevap: 40
Reklam

Arkadaşlar merhaba 1 derece yakınınızın yüz kızartıcı bir suçtan dolayı  sabıkalı olması arşiv araştırmanızın olumsuz sonuçlanmasına neden olur mu yoksa suçların şahsiliği ilkesi mi esas alınır lütfen gerçekten bilgisi olan kişiler yorum yapsın

Bu yazı için 40 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Bilgi Alışverişi  Etiketler: , ,
Bu yazı için 40 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. conatus diyor ki:

  selam arkadaşlar.. benimde üniversite döneminde bir göz altım olmuştu, gözaltı bir sorun teşkil eder mi acaba

 2. yuxel diyor ki:

  ben askerlıgı ankarada yapmıstım orada yazıyıken benm guvenlık sorusturmam temız gelmıstı gene oyle olur demı

 3. eretna diyor ki:

  ankarada mülakatı kazandıktan sonra istiyorlarmış arayıp sordum.yani sözlüye kimlik dışında hiç belge götürmüyorsunuz.

 4. diyarbakır diyor ki:

  bence tüm adliyelerde eretna nın dediği gibi olur.

 5. ahmet yıldırım diyor ki:

  bu konu benim içinde önemli lütfen EDİTÖR bey bilgi verirmisiniz.

 6. KÜRŞAT EROL diyor ki:

  YA ARKADAŞLAR ACİL YARDIM EDİN.

  GÜVENLİK SORUŞTURMASINI SAVCIYA İMZALATMAK GEREKİYORMUŞ GALİBA.

  BEN ONU SAVCIYA ONAYLATMADAN VERDİM ADAMDA ALDI.
  ACABA HERHANGİ BİR SORUN ÇIKAR MI LÜTFEN YARDIM

 7. ahmet yıldırım diyor ki:

  yok öyle bişey savcıya falan imzalatmıycan kardeşim canını sıkma

 8. bykursat diyor ki:

  oh ya Allah razı olsun kardeşim senden ya.
  aklımı kurcaladı sabahtan beri ya

 9. özge diyor ki:

  arkadaşlar bunu bende merak ediyorum anne veya babanızın herhangi bir sebepten dolayı sabıkası varsa sizi etkiler mii katiplikte lütfen yardımcı olun

 10. Mahoni diyor ki:

  Arkadaşlar Sabıka Kayıdı Sadece Kişinin Kendini Bağlar, O Yüzden Korkmayın Ailenizle İlgili Bi Durum Sizin Sabıka Kaydınızda Çıkmaz, Amma Velakin Mülakatı Geçip Dosyalar Ankara’da İncelenirken Belki Bi İhtimal Onada Bişey Diyemiyorum.

 11. ahmet yıldırım diyor ki:

  bykürşat takma böyle şeyleri.ben Iğdır cezaevi katipliğini kazandım. öyle bişey istemediler bizden bi sorunda olursa ekle sorabilirsin bana. yildirim-0606@hotmail.com

 12. ayşegül türk diyor ki:

  o arkadaşta zaten bakanlık incelemesini sordu:) bakanlıkta incelenirken çıkarmı diye soruyor.Benim babamın 1987 yılında bi mahkemesi olmus serbest mahkemeden düşmüş dava. şuan benim bi mahkemem var fakat ceza almam imkansız tanık olarak giricem. babamında kaçak elektirik mahkemesi var fakat mahkeme aşamasında oda cezalarını yatırmış babam. 4.mahkeme daha. şimdi ben sınavı kazandım bu mahkemeler benim bakanlıktaki araştırmamda olumsuz cıkarmı.mülakatıda kazandım ben cezaevinin. adli sicil kaydımda bişey cıkmıyor. babamınkindede sadece1987 yılındaki mahkemesi cıkıyor oda düşmüş.Lütfen yardımcı olun bana

 13. mb diyor ki:

  güvenlik soruşturmasının altında nüfus cüzdan sureti var bunu kim imzalıyor kime imzalatıcaz nüfusamı, mahalle muhtarına mı, adliyeye mi yardımcı olursanız sevinirim.

 14. dram diyor ki:

  SABIKA KAYDI VE GÜVENLİK SORUŞTURMASI İLE MEMUR OLMABİLME ŞANSI

  I-GİRİŞ:

  Memur olabilmenin genel ve özel koşulları Anayasa, kanun ve yönetmeliklerde düzenlenmiştir. Bu şartlarından biri de, belirli suçlardan hiç mahkum olmamak, diğer suçlardan da 1 yıldan fazla hapis cezası almamaktadır.
  Bu genel yaklaşımın yanında aşağıda detayı açıklanacağı üzere bazı kurumlarının atama yönetmeliklerinde hiç mahkum olmama anlamına gelen bazı kayıtların hukuki sonuçları üzerinde ilgili mevzuat hükümleri de belirtilip, ilişkilendirilerek konu tartışılacaktır.

  II-AÇIKLAMA:

  1-Anayasamızın “Kamu Hizmetlerine Girme Hakkı” başlıklı 70/1.maddesinde “Her Türk, kamu hizmetlerine girme hakkına sahiptir.
  Hizmete alınmada, görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayırım gözetilemez.” Hükmü yer almaktadır.
  Anayasa Mahkemesinin 04/06/2003 tarih ve 2002/08 esas, 2003/47 sayılı kararında “bu madde ile güvence altına alınan kamu hizmetine girme hakkı, idare hukuku esaslarına göre devlet memuriyetine girme” hakkını ifade ettiği belirtilmiştir.

  2-657 sayılı yasanın 48.maddesinde, Devlet memuru olmanın genel ve özel şartları belirtilmiştir.
  Bu şartlar arasında yasanın 48/A-5.maddesinde “(23/01/2008-5728 S.K./317.mad) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.” Şeklinde mahkumiyet ile ilgili kısıtlama koşulları açıkça belirtilmiştir.

  Bu hükümden yola çıkıldığında, burada açıkça belirtilenler haricinde alınan mahkumiyet kararlarının memur olmayı engellemediği gibi, memuriyete girme anlamında da bir sınır oluşturmayacağı açıkça anlaşılmaktadır.
  Yine 657 sayılı yasanın 48/B-2.maddesinde de “Kurumların özel kanun veya diğer mevzuatında aranan şartları taşımak” şeklinde özel nitelikli şart getirilmeye imkan verilmiştir.

  Özetle 657 sayılı yasanın 48/A-5.maddesinde yer alan şart ile aynı yasanın 48/B-2.maddesinde yer alan ve kurumlarca konulacak ek şartların aynı anda yürürlükte bulunması zorunludur.
  Kurumlarca ek düzenlemeler ile getirilecek şartlar ile genel şart olarak düzenlenen 48/A-5.maddede yer alan kısıtlama genişletilemez veya daraltılamaz. Zira aynı anda birbiri ile çelişen iki şart geçerli olarak hukuken bulunamaz.
  Bunun yanında 657 sayılı yasanın 48.maddesi ile birlikte yürürlükte olan aynı kanunun 98.maddesi anlamında konuya bakmak sanırım faydalı olacaktır.
  657 sayılı yasanın 98/b.maddesinde “Memurluğa alınma şartlarından her hangi birini taşımadığının sonradan anlaşılması veya memurlukları sırasında bu şartlardan her hangi birini kaybetmesi” şeklinde ki hükümden de anlaşılacağı gibi, girerken öngörülen şartlar, memuriyet sırasında yitirilir ise, memuriyet son bulacaktır. Hiç mahkum olmama gibi bir şart girişte konulmuş ise ve bu şart memur iken yitirilirse, yani 1 gün hapis cezası alınır ise, bu durumda memuriyetin sona ermesi gibi 657 sayılı yasa ve memur güvenliği ile bağdaşmayan pek çok Danıştay kararı ile çelişen garip ve hesap edilmeyen bir duruma gelinir.
  Kısacası, 657 sayılı yasanın 48/A-5.maddesinde belirtilen mahkumiyet ile ilgili kısıtlama, aynı maddenin 48/B-2.maddesine dayanılarak çıkarılacak yönetmelikler ile genişletilemez veya daraltılamaz. Ancak memuriyetin niteliğine göre adayın boyu, kilosu, eğitimi vs koşullar elbette getirilebilir. Zaten bu benzeri koşullar, yürürlükte olan 48/A-5.madde ile çelişmemekte, aynı anda yürürlükte bulunmalarına engel teşkil etmemektedir.
  Başka ve özel bir kanun ile farklı bir düzenlemeye gidilebilir.

 15. ayşegül türk diyor ki:

  cevabın için teşekkür ederim fakat bunda yazmıyor babamın davası beni etkilermi diye

 16. duygu diyor ki:

  bence babanın suçuna göre değişir öyle diyorlar yüzkızarttıcı bir suç ise mülakatta elenme ihtimalin olabilir.belli olmaz herşeye hazırlıklı olmalısınz

 17. ayşegül türk diyor ki:

  ben mülakatı kazanmışım. bakanlıga gidecek onaylanması için:) orda sorun olurmu

 18. emel diyor ki:

  mrb ben ceza infaz kurumunun kadrolu bölümüne atandım.dayımın oğlunun sabıkası beni etkiler mi.şu an sorusturma aşamasındayım.

 19. emel diyor ki:

  lütfen bilen biri varsa cevab yazsın

 20. KatipPenguen diyor ki:

  emel

  Etkilemez