Reklam

Arkadaşlar son zamanlarda Adalet Bakanı açıklama yaptı ” personel ihtiyacı yokmuş savcı hakim ihtiyacı varmış 2012 yılında personel alımı yapılmayacak” şeklinde söylentiler çıktı.  Bu tür söylentilerin kesinlikle aslı yoktur. Adalet Bakanı Sadullah Ergin Kanal 24‘e katıldı ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. Açıklamalarının detayları ve konuşması aşağıda belirtilmiştir. Bu açıklamaları çok doğru analiz etmek gerekiyor. Bakan’ın açıklamasıyla ilgili yaptığımız analizi konu altında görebilirsiniz ve bakanın Adalet Bakanlığı personelleriyle alakalı yaptığı konuşmanın bir bölümünü video olarak alt kısımdan izleyebilirsiniz.

Haber : Cezaevlerinin dış güvenliğinin Jandarma’dan alınmasının söz konusu olduğunu söyleyen Sadullah Ergin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi bu anlamda biz bugün itibariyle ceza infaz kurumlarının güvenliğine ilişkin yasada değişiklik yapıyoruz, yeni bir yasa gönderiyoruz ve kademeli bir şekilde, planladığımız yapı 5 yıl içerisinde, 370 cezaevimizin dış güvenliğini ve cezaevlerinden nakilleri ve her türlü sevkleri tamamen Jandarma’dan alıp Adalet Bakanlığı’na bağlı birimlere devretmeyi öngörüyoruz. Bu yasamız bugün itibarıyla Başbakanlığa gönderildi. Ve Bakanlar Kurulu’ndan geçtikten sonra da parlamentoya tasarı olacak gidecek.” ifadelerini kullandı. Yargının sorunlarına baktığınız zaman birkaç başlık altında toplanması gerektiğini, bunun ilkinin fiziki, ikincisinin personelden kaynaklı sorunlar, mevzuattan kaynaklı sorunlar ve uygulamadan kaynaklı sorunlar.” şeklinde başlıklara ayıran Ergin, hepsinde çalışmaların sürdüğünü, fiziki alt yapı sorununun önemli ölçüde çözüldüğünü belirtti. Sadullah Ergin, Türkiye’de adliyelerin geldiği noktada son derece önemli gelişme kaydedildiğini ifade etti. Ergin, adliyelerin teknolojik bakımdan Avrupa Konseyi ülkeleri arasında ilk sıralarda yer aldığına dikkat çekti.

Mevzuattan kaynaklı sorunların da önemli ölçüde aşıldığının altını çizen Ergin, insan kaynaklarına dayalı sorunlar olduğunu, bunun da hakim, savcı dışındaki bölümün de aşıldığını aktardı. Ergin, hakim ve savcıların yüzde 10′undan fazlasının, bu yıl içerisinde alınarak büyük oranda açığın kapanacağını dile getirdi.

“DIŞ GÜVENLİĞİN JANDARMADAN ALININCA 25-30 BİN SİVİL PERSONEL ÇALIŞACAK”

Bu değişiklikle birlikte ne kadar personel gerekiyor ? Sorusuna Bakan Ergin, ” 17 bin civarında personelle şu anda Jandarmanın hizmet verdiğini, ancak Jandarma’nın çalışma şartlarıyla sivil personelin çalışma şartlarının farklı olduğunu, onun için 25 ile 30 bin arasında bir personelle bunu yapabileceklerini dile getirdi. ”

Analiz: ” Buradan çıkan sonuç ceza infaz kurumlarında dış güvenliğin jandarmadan adalet bakanlığına geçmesiyle birlikte 10 ile 15 bin arasında personel alımının yapılacağıdır.”

” Ayrıca Adalet Bakanı Ergin’in hakim savcı sayısında sıkıntı var zabit katibi, mübaşir, infaz koruma memurları sayısında sıkıntı yok demesi: Zabıt katibi infaz koruma memuru alınmayacak anlamına gelmiyor. Bu açıklama daha çok ihtiyacın hakim savcı sayısında olduğunu anlamına gelir. Bildiğiniz gibi her yıl ihtiyaç kadar alım yapılıyor ve kadrolar dolduruluyor. Peki bir sonraki yıl tekrar neden alım yapılsın ? neden alım yapılır ? Personel ihtiyacı % 100 tamamlansa bile her yıl vefat edenler, emekliye ayrılanlar, özellikle icra müdürlüğüne ve yazı işleri müdürlüğüne geçenler olduğu için, kadrolarda açık oluyor  alım yapılması zorunlu bir hal alıyor. Son zamanlarda yeni adalet saraylarının, istinaf mahkemelerinin açıldığını, yargının hızlanması biriken dosyaların eritilmesi için daire sayılarının artırıldığını düşünürsek personel alımı olmazsa olmazdır. Yapmanız gereken söylentileri bir kenara bırakıp sınava hazırlanmaktır. Herkese iyi çalışmalar. ” – Editör-

Adalet Bakanı’nın Personel Alımı ve Cezaevlerinde Dış Güvenliğin Adalet Bakanlığına Geçmesiyle İlgili Konuşmasının Bir Bölümü [VİDEO]

Bu yazı için 214 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Bilgi Alışverişi  Etiketler: , , , , , , , , ,
Bu yazı için 214 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. NazLı diyor ki:

  Sayın editör açıklamalarınız için çok teşekkürler gerçekten. Bazılarıda laf çıkarıyor personel eksiği hiç yokmuş diye…

 2. Hrn diyor ki:

  Arkadaşlar bencede alıma en fazla 3 5 ay kaldı herkes bu şekilde söylüyor genelde. Sanırım cezaevlerine yapılacak olan yüklü alım infaz koruma memurluğu olacak.

 3. ufuk diyor ki:

  inş 15000 kadar personel alırlar bu sefer

 4. vural diyor ki:

  arkdaşlar bakan açık açık alım yapacağız diyor buna göre adımımızı atalım bence iyi çalışmalar

 5. Duman diyor ki:

  Şahsen bu açıklama beni fazla tatmin etmedi. Geçen yıl şubat ta alım olacakken bu tarihlerde 9.500 zabıt katibi ve infaz koruma memuru alacağız diye açıklama yapmışlardı. Şuanda ise yeterince eleman aldık ama boş kadrolar yine var demeleri beni tedirgin etti.

 6. başakkkkk diyor ki:

  artık sınav olmayacak giibi bir durum söz konusu olamaz adam açık açık alım yapılacak diyor daha ne desin bize düşen çalışıp tevvekkül etmek

 7. fgd diyor ki:

  inş çok alım olur :S aylardır bekliyoruz.

 8. hafize diyor ki:

  neden kimse net bir şey söylemiyor bakan da net konuşmuyor yuvarlak cevaplar verip duruyor burda çok da olumlu şeyler söylememiş zabıt katipliği alımlarıyla ilgili hep bir ihtimal var mı deyim ümitleniyoruz umarım en kısa zamanda kesin bir söz söylenir de bu belirsizlikten kurtulmuş oluruz

 9. Duman diyor ki:

  İnfaz koruma memurluğu için güzel açıklamalar var tabiki, ama katipler için pek bir şey söylemedi. :) Umarım olumsuz düşünerek yanılıyorumdur.

 10. mithat diyor ki:

  Arkadaşlar, infaz koruma memurluğu için yaş sınırlaması nedir. Yaş sınırlamasının kalkması gibi bir durum var mı?

 11. başakkkkk diyor ki:

  arkadaşlar editörün yorumlarını okumuyormusun hiç yapılmassa bile rutin alımlar kesin yapılacaktır diyor karamsar olmayın alımın yapılması kaçınılmaz

 12. SaMsUn_LuYuz diyor ki:

  Arkadaşlar her sene ikinci alım olacak diye söylertiler çıkıyor, ama üç senedir bu haberlerin çıkmasına karşın ilan aralık ayında veriliyor ve üç seneden beri sınav şubat ayında yapılıyor, bu sene de üç senedir olduğu gibi ilanın aralık gibi verilmesine kesin gözüyle bakıyorum. Benim de temennim daha erken olması ama şu an için bu pek mümkün gözükmüyo. Herkese iyi çalışmalarrr…..

 13. aslı a. diyor ki:

  alımlar rutin şekilde devam edecek gibi herkes alım yapılmasını çok istiyor ama açık çok değilse yapılcak pek birşey kalmıyor umarım emek veren herkes karşılığını alır arkadaşlara katılıyorum çalışmaya devam ki ben daha 90 bile yazamıyorum herkese iyi dileklerimi yolluyorum :)

 14. sema diyor ki:

  bilmiyorum benimde kafam karıştı arkadaşlar hakim ve savcıda açık var demiş özellikle zabıt katibi mübaşir infaz korumada yok demiş ya arkadaşlar ne bilim ya olsada alım az olacak gibi ama inş çok olur ne diyelim

 15. fgd diyor ki:

  ikm 17 bin kişi alınırsa süper olur birsürü kişi iş sahibi olur. katiplik olmasada o kadar kiişinin ekmek yiyeceğine sevindim yinede ben. katiplikten bahsetmediğine göre ihtiyaç çok değil demektir alım az olur belki

 16. sidemir07 diyor ki:

  zabit katipliği için ihtiyaç yok demiş..sınav için ümitlenmeyin arkadaşlar :( bu sene olmayabilir :(

 17. hakan diyor ki:

  allah aşkına nerde dedi alım yapılacak diye katip mübaşir v.s alımı aşıldı diyor duymadınızmı

 18. ew diyor ki:

  bencede alım olmayacak olursada az olucak.fazla ümidim kalmadı.
  her sene alım yapılıyor diye az biraz alır bırakır. bakalım sonumuz ne olcak. az alım olur diye metnide zor sorarlar haberiniz olsun biraz daha çalışalım. hadi onu geçtim gene mülakatı var . of . allah nasip eder inş bizlere…
  AMİN..

 19. wwewe diyor ki:

  ya bu zabıt katipliği gibi alım yapan başka yerler yok mu..
  konuyla alakası yok ama. sadece bu alımları beklemekten yoruldum.. ilanlara da bakıoyrum ama denk gelmiyo hiç bilen var yazsın lütfen..

 20. emine diyor ki:

  Bence doğru bi analiz olmuş teşekkürler. Alım yapılacak her yıl olduğu gibi. Çünkü analizde bahsedildiği gibi Müdürlük sınavlarına çalışan çok sayıda zabıt katibi var ve bunların emekli olanları vardır mutlaka.