Reklam

Adalet Bakanlığı çalışanlarının şu günlerde en çok merak ettiği soruların başında: 2013 yılında fazla çalışma mesai ücretlerinin ödenip ödenmeyeceği, ödenecekse ne şekilde ödeneceği sorusu geliyor. Bildiğiniz gibi daha önce 3717 sayılı Kanunun 2/A  maddesinde yer alan, “Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ve Yüksek Seçim Kurulu ile Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı (ceza ve infaz kurumları hariç) ile Türkiye Adalet Akademisi kadrolarında, sözleşmeli personel dahil, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tâbi olarak çalışan personele, ayda elli saati aşmayacak şekilde fiilen yapılan fazla çalışma karşılığında, Bütçe Kanunu ile belirlenen fazla çalışma ücretinin üç katına kadar fazla çalışma ücreti ödenebilir. ” hükmü uyarınca saat ücreti 1.35 Tl nin 3 katı olan 4,05 TL, aylık 50 saat üzerinden 202.5 TL mesai ücreti ödenmekteydi.

Ancak şuana kadar yapılan mesai ödemelerine dayanak olan  8/5/1991 tarihli ve 3717 sayılı Kanunun 2/A maddesi 666 sayılı KHK ile 31/12/2011 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlükten kaldırıldı ve atıfta bulunan kanunun uygulanmasına 31/12/2012 tarihine kadar devam edileceği belirtildi. Yani 31/12/2012 tarihinden sonra eski usülde mesai ödemesi yapılmayacak.

2013 Yılında Mesai Ücretleri Ne Şekilde Ödenecek?

Konuyla ilgili Adalet Bakanlığına yazmış olduğumuz resmi yazıya cevap verilmiş olup: Verilen cevabi yazıda daha önce yayınlanan 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye atıfta bulunularak ilgili mevzuat uyarınca, 2013 yılında Adalet Bakanlığının talebi ve Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu Kararıyla ayda elli saati ve bir yılda altı ayı geçmemek üzere yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin beş katını aşmamak kaydıyla fazla çalışma ücreti ödenebileceği belirtilmiştir.

Yılın 6 Ayı En Fazla 362.5 TL Mesai Ücreti Ödenecek

Şuanda fazla çalışma saati ücreti 1.35 TL ve bunun 3 katını yani 4.05 TL alıyoruz, aylık bazda 50 saatte ise bildiğiniz gibi yılın 12 ayı  en fazla:

50*4.05=202,5 TL mesai ücreti almaktaydık.  Yeni yılda ise yapılan düzenleme ile en fazla 6 ay mesai ödemesi yapılacak. Mesai ücreti ayda 50 saati geçmeyecek ve fazla çalışma saatinin 5 katına kadar ödeme yapılabilecek. Şuanda fazla çalışma saat ücreti 10 kuruş zam ile 1.45 TL oldu.

Yeni verilerle yapılan hesaplamaya göre ise bakanlığımızın teklifi ve maliye bakanlığının olur vermesi halinde yılın 6 ayında:

En az: 50*1,45= 72.50 TL (fazla çalışma saat ücretinin 1 katı)

En fazla: 50*7.25= 362.50 TL (fazla çalışma saat ücretinin 5 katı) fazla çalışma mesai ücreti ödenecek.

Adalet Bakanlığı Mesai Ücretlerinin Ödenmesi İçin Talepte Bulancak mı?

30/10/2012 tarihinde Adalet Bakanlığı Kamu İşveren Vekilleri ve Büro Memurları Sendikası temsilcilerinin katılımı ile oluşturulan Kurum İdari Kurulu toplantısında sendika temsilcileri tarafından mesailerin son durumu, mesailerin kalkıp kalkmayacağı, kalkacak ise ne tür bir ödeme yapılacağı sorulmuş olup: Sendika temsicilerine Adalet Bakanlığınca verilen cevapta söz konusu kanun hükmünde kararname uyarınca ödeme yapılması için Maliye Bakanlığına gerekçeli yazı yazılacağı belirtilmiştir.

Adalet Babakanlığının yapmış olduğumuz resmi başvuruya verdiği cevabi yazı ve sendika temsilcileri ile yapılan toplantıda 2013 yılında mesai ödemesi yapılması için Maliye Bakanlığına yazı yazılacağının belirtilmesi hususları birlikte incelendiğinde: 2013 yılında da yukarıda en az ve en fazla miktarını belirttiğimiz şekilde veya hesaplanan en az ve en fazla ücret aralığında belirlenecek mesai ücretinin yılda 6 ayı geçmemez üzere ödenmesine devam edileceği anlaşılmaktadır.

Bu yazının tüm hakları saklı olup kaynak belirtilip bağlantı verilmeden alıntı yapılamaz.

Bu yazı için 128 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Duyurular  Etiketler: , , , , , , , , ,
Bu yazı için 128 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. ramazan dedi ki:

  kazandığım zaman bu konu hakkında yorum yapıcam=))))

 2. Fatih dedi ki:

  Tamamen kaldırılmasını kimse beklemiyor zaten kaldırılamazda ama umarım 5 katı ödenir 1 veya 2 katı ödeme yapılırsa büyük kaybımız olacak.

 3. merve dedi ki:

  Birde şöyle bir durum var 5 katı mesai ödemesi alsak bile şuan 1 yılda aldığımız ücretten daha az mesai alacağız her türlü kayıp olacak..

 4. HAKAN dedi ki:

  Bazı arkadaşlar tamamen kaldırıldığını söylüyor eğer bu şekilde ödenirse yine iyi

 5. Ankara Ad. dedi ki:

  Nöbet paraları, promosyonlar, havuz paraları, yol tazminatları hep kaldırıldı sıra bunda…

 6. serdar24 dedi ki:

  memur hakların içinde neler var,yani ikramiye ,yıl başı ikramiyesi yada başka herhangi bir sendikal yardımlar bütün bunlar ayrı mı dır yada böyle birşey var mıdır?

 7. bekir dedi ki:

  Ankara Ad. diyorki:

  Nöbet paraları, promosyonlar, havuz paraları, yol tazminatları hep kaldırıldı sıra bunda…
  Yorumu beğenenler:0

  Çok doğru söylemişsiniz zaten kaldırılacak birmesai kaldı.

 8. nermin dedi ki:

  hiç ödenmeyecek fikrinden daha iyi 🙂

 9. halil dedi ki:

  inş 6 ay boyunca 362 lira alırız bu habere sevindim.

 10. serpil dedi ki:

  12 aya böldüğümüz zaman 181 lira yapıyor aylık demekki 20 lira fln kesinti yapacaklar.

 11. SeLMaN dedi ki:

  nermin diyorki:

  hiç ödenmeyecek fikrinden daha iyi
  Yorumu beğenenler:0

  Hep bu hataya düşüyoruz işte hiç ödenmemesinden daha iyiymiş.elimizden paramızı alıyorlar onda dahi birazını geri verdiler diye dua ediyoruz ne hale geldik.

  Nöbet paraları, promosyonlar, havuz paraları, yol tazminatları hep kaldırıldı sıra bunda…
  Bu yorumada aynen katılıyorum

 12. idareci dedi ki:

  Arkadaşlar mevcut durumda zaten maaşlar düşük mesai güzel bir ilaçtı artması gerekirken kesiyorlar.hiç vermemelerinden iyi diyenler ise bu her zaman bir devlet politikası olmuştur tamamen kaldıracaz dedikten sonra iyimser görünerek en azından size bunuda veriyoruz diyorlar sevinelim diye!!!

 13. Fırat dedi ki:

  idareci diyorki:

  Arkadaşlar mevcut durumda zaten maaşlar düşük mesai güzel bir ilaçtı artması gerekirken kesiyorlar.hiç vermemelerinden iyi diyenler ise bu her zaman bir devlet politikası olmuştur tamamen kaldıracaz dedikten sonra iyimser görünerek en azından size bunuda veriyoruz diyorlar sevinelim diye!!!
  Yorumu beğenenler:0

  Malesef malesef… çok doğru demişsiniz. Kepçeyle al kaşıkla ver mantığı.

 14. acerkatip dedi ki:

  kaybedenlerden birisi de yine katipler arkadaşlar para kesmeye gelince her şeyden keserler ama vermeye gelince yok yakında maaştan da kesinti yaparlar artık bu size fazla geliyor biz bunun yarısını alalım diye olmaz demeyin burası türkiye her şey beklenir.
  Kepçeyle alıyorlar ama çay kaşığı ile veriyorlar

 15. arife dedi ki:

  ramazan diyorki:

  kazandığım zaman bu konu hakkında yorum yapıcam=))))
  Yorumu beğenenler:8

  aynen katılıyorum

 16. Ugursel dedi ki:

  ARKADAŞLAR BU BİLGİLER ÖNEMLİ
  1. Aylık 202 TL olan mesai ücretine ek zam gelmesi gerekirken neden 20 TL indirmelerine sebep olarak temsil ettiğiniz memura kazık attınız.
  “İyileştirme adı altında veriliyor bu mesailer, memurumuz zaten çalışıyor savcım, 50 saat dediğiniz göstermelik, memur kazansın” diye yalvara yalvara mesai yazdıran yazı işleri müdürleri, şu zamandan itibaren hangi hakim/savcıyı ikna edebilecek 50 saat mesai konusunda. Farzedelim ki ikna oldu bir kısmı, peki ya ikna olmayanlar… Hangi hakim/savcı fazla mesaiye karşılık ortalama ayda 6 gün size izin verecek. Kaldı ki uygulamada hiç bir memur günde 2 saat, ayda 50 saat mesaiye kalamayacaktır. Türk Büro-Sen’in kazanımlarını mirasyedilerin hükümete peşkeş çekerek UTANMADAN, çok bir kaybımız yok ayda 20 TL kaybımız var, o kadar da olsun deyip yüzsüzleşmesine de pes doğrusu, bütün samimiyetimle kınıyorum sizi SARI SENDİKA MEMUR-SEN, yazıklar olsun yazıklar olsun.

 17. susam dedi ki:

  Bu durumda mesai ücreti olan 172 TL ne kadar bi zam alacak. yanıt verirseniz sevinirim..

 18. oğuzhan dedi ki:

  susam diyorki:

  Bu durumda mesai ücreti olan 172 TL ne kadar bi zam alacak. yanıt verirseniz sevinirim..
  Yorumu beğenenler:0

  Kardeş sen sözleşmelisin heralde zam yok mesaiye aksine kesinti var yeni yılda 202 olan kadroluların mesai 181 e iniyor. Sizinkide 150 e fln düşer.

 19. leader dedi ki:

  arkadaşlar ceza infaz kurumu personelleri unutuluyor onlarda adalet bakanı personeli niye ceza infaz kurum personeli hariç ibaresi var. bizlere niye fazla mesai ucreti verilmiyor.bizler bayram larda resim tatillerde dahi çalışıyoruz ona rağmen hiç bir ek zam yok !!!!!!!!!!!!!!!!!!11

 20. Ferhat KLC dedi ki:

  Bu Türkiye’de ilgilenilmeyen tek kurum Adliyelerdir. Daha doğrusu ilgilenilmeyen tek memur kesimi katipler ve mübaşirlerdir. Yaf arkadaş ben anlamıyorum ki sabahtan akşama kadar eşek gibi çalış ve aldığımızın daha fazlasını hak et sonra biri çıksın mesaileri kaldırsın. Boynumuzda bir ip var ve istedikleri yere gidiyoruz. Yine de şükür ne diyeyim ki.

1 2 3 5
Hemen Yorum Yap