18
Mar
Yazar: | Okunma: 281.026 | Cevap: 850
Reklam

Başbakanlıkta bulunan ” Yargı hizmetlerinin etkinleştirilmesi amacıyla bazı kanunlarda değişiklik yapılması ve basın yayın yoluyla işlenen suçlara ilişkin dava ve cezaların ertelenmesi hakkında kanun tasarısı 30/01/2012 tarihli yazı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na gönderildi.

Yargı hizmetlerinin etkinleştirilmesi ve hızlandırılması amacıyla düzenlenen bu tasarıda bir çok değişikliğe gidilecek. Yapılacak değişiklik ile icra dairelerinde çalışan personelin uzmanlaşmasını sağlamak ve böylece hizmet kalitesini artırmak amacıyla, sadece icra dairelerinde çalışacak icra katipliği kadrosu ihdas edilecek. Ayrıca yapılan yeni düzenlemeye göre, icra müdür ve icra müdür yardımcıları, Adalet Bakanlığı tarafından yaptırılacak olan yazılı sınav ve yine Bakanlıkça yapılacak sözlü sınav sonucuna göre atanacaklar. İcra katipleri, merkezî sınavda başarılı olanlar arasından Bakanlıkça yetki verilecek adalet komisyonları tarafından yapılacak uygulama ve sözlü sınav sonucuna göre atanacak. İcra dairelerinde görev yapan kadrolu icra katiplerinin yeterli olmaması durumunda, Bakanlıkça belirlenecek esaslar çerçevesinde adalet komisyonlarınca icra dairelerinde zabıt katibi, mübaşir ve hizmetli görevlendirilebilecek.

Ayrıca bu kanun tasarısı ile Adalet Bakanlığı taşra teşkilatı İcra Dairelerinde görevlendirilmek üzere 126 İcra Müdürü, 782 İcra Müdür Yardımcısı ve 4448 İcra Katibi olmak üzere toplam 5396 kadro ihdas edilmiştir. Başbakanlığın 30/01/2012 tarih ve 464/544 sayılı yazısı ile TBMM’ye gönderilen kanun tasarısı yasalaştıktan sonra söz konusu kadrolara 2012 yılı içerisinde Adalet Bakanlığı tarafından sınav açılarak atamalar yapılacaktır.

İcra Katipliği Şartları ? : İcra katiplerinde de zabıt katibi alımlarında olduğu gibi, en az lise ve dengi mezunu olmak, bilgisayar ticaret adalet bölümleri dışındaki adaylardan sertifika sahibi olma,  kpss sınavından 70 puan alma, klavye sınavında 3 dakikada 90 kelime yazma şartları aranmaktadır.

ALINACAK PERSONEL SAYILARI VE KADRODERECELERİ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak link gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Bu yazı için 850 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Duyurular  Etiketler: , , , , , , , ,
Bu yazı için 850 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. begum diyor ki:

  editör bu kaynağı nerden edindiniz doğruluk derecesi ne kadar eğer olursa birde kurayla alınacaksa kpss den sonraya kalabilir

 2. Tolga.ceM diyor ki:

  Daha ortada sınav felan yok arkadaşlar. Bu sadece meclise gönderilmiş bir tasarı. Kabul edilecek. Sonra adalet bakanlığının uygun gördüğü bir tarihte ilan verilecek. Benim tahminim çok büyük bir ihtimalle 2012 kpss sonuna kalacaktır

 3. angel diyor ki:

  anlaşılan yine kppss yolu göründü…inş eylülden sonra olur..adaletmezunlarına da öncelik verilirse değmeyin keyiflere

 4. Tolga.ceM diyor ki:

  Angel katip alımında adalet mezunlarına öncelik verilmesi gibi birşey söz konusu olamaz. Çünkü daktilografi dersi meslek liselerinde de okutuluyor. Hatta Türkiye de ilk defa meslek liselerinde okutulmuştur. İlandan da anlaşılacağı üzere sınavda çıkacak metinlerde meslek liselerinde okutulan daktilografi kitabından alıntıdır.

  İllaki birilerine öncelik tanınacaksa o zaman bu öncelik sizlere değli meslek lisesi mezunlarına tanınır.

 5. serdar diyor ki:

  on numara haber bu …kpss den önce olur.2012 diyo çünkü ,kpss sonrasına yetişmez , o yüzden kpss sonrası

 6. serdar diyor ki:

  lise ler dahilkartallı diyorki:

  kimler başvura bilecek belli mi ?

  Yorumu beğenenler:0

 7. Tolga.ceM diyor ki:

  Serdar kpss sonrasına yetişir. Ayriyetten yineliyorum çok büyük bir ihtimalle kpss sonrasına kalacak. Çünkü mevcut alımlarda kazanan adayların bir kısmı hazirana kadar anca atanıyor.

 8. serdar diyor ki:

  kpss eylül ayında olacak mış. ben onu kasım sonu filan diye billiyodum , o yüzden snavdan önce olur demiştim. eylül aynda olduğuna göre yüksek ihtimalle sınavdan sonra

 9. önder diyor ki:

  kadrolu olarak çalışan 10\2 sinde olan memur icra katipliği için 10\2 derecesinde başvuru yapabilir mi?

 10. emirozan diyor ki:

  güzel bir haber atanamayanlar arasında olursak teselli olur bizlere :)

 11. samsunlu yaşar diyor ki:

  bu ne iş ya ne oluyoz ;) biz türkiyede mi yaşıyoruz acaba,,,,

 12. zombierhan diyor ki:

  inşallah atanırız bu sefer bide bu ilanı beklemek zorunda kalmayız. ilanın çıkması güzel ama atanamama korkusu artık geriyor.

 13. zombierhan diyor ki:

  Bu alımda herhalde gelecek yıl bu zamana kalır. Geçen yılda mayısta olacak dediler. Aha bu zamana kaldım. Bunlar son çırpınışlarım olacak.

 14. zeyninuri diyor ki:

  admin sabah sabah neşem yerime geldi tskler bilgi için..
  BU ALIM BÜYÜK İHTİMALLE MAYIS VEYA 2012 SONU DİYE DUSUNUYORUM

  EYLÜL AYINDAN SONRA YAPILIRSA 2012 KPSS GECERLİ OLACAKTIR

 15. norewsan diyor ki:

  arkadaşlaar normal zabıt katlpliği sınavına girenler de bu sınava girebilecekmi ki ne düşünüyorsunuz?

 16. yusuf33 diyor ki:

  lise mezunları için kpss sorunu olacağını zannetmiyorum. çünkü sınav eylülde o zamana kadar bu alımı yaparlar ama lisans sınavları erken yetişme ihtimali zayıf allah hayırlısın versin inş.

 17. serkan diyor ki:

  hay ağzına sağlık kardeşim herkes yerlşti sıra bize gelir artık hainliğe gerek yok gönüller bir olsun bu mübarek kandil günü inşallah dualarımız kabul olur tayfun allah gönlüne göre versin inşallah herşeyin hayırlısı ………

 18. fatma diyor ki:

  ben 2012 sınavına kalacağını düşünmüyorum. çünkü zaten amaç yargıdaki yükü hafifletmek. çok yakın zamanda olur arkadaşlar hadi hayırlısı olsun. bu arada herkesin mevlid kandilide mübarek olsun. Allah yardımcımız olsun. ve hak eden herkes kazansın diyorum

 19. pepe :) diyor ki:

  çok güzle bir haber gerçekten
  çok sevindim ben ::)

 20. reyhan diyor ki:

  Çok güzel bir haber, çok mutlu oldum. başvuru tarihleri ne zaman acaba sayın editör? Bir de, 2010 kpss puanı geçerli olabilecek mi acaba?