Reklam

2012 Adalet Bakanlığına alınacak olan 3.380  sözleşmeli 665  kadrolu zabıt katibi alımlarıyla ilgili olarak merak ettiğiniz ( farklı illerde sınava başvuru, sınav tarihleri, yaş kpss şartı vb.) hususları konu altından sorabilirsiniz. Ayrıca sık sorulan sorular ve cevapları başlığa eklenecektir. Öncelikle eklenmiş soru cevapları okursanız aradığınız bilgiye daha kolay daha kısa zamanda ulaşabilirsiniz.

1- Kadrolu ve Sözleşmeli Katiplik için farklı illerde başvuru yapılır mı ?

Bu konuda farklı bilgiler veriliyordu. Adalet Bakanlığı taşra ataba şube şefliğinden bizzat aldığımız bilgiye göre sadece bir komisyonda başvuru yapılmasına izin veriliyor. Eğer bulunduğunuz ilde sadece sözleşmeli alım yapılıyorsa kadrolu alım için başka ilde başvuru yapamıyorsunuz. Her iki alıma birden başvuru yapmak istiyorsanız hem kadrolu hem sözleşmeli katip alımı yapan komisyona başvurmanız gerekiyor.

2- 2012 Zabıt Katipliği Başvuru Tarihleri Ne Zaman ? :

Başvurular 23 Ocak 2012 Pazartesi günü başlayıp, 3 Şubat 2012 Cuma günü mesai saati bitiminde sona erecektir.

3- 2012 Zabıt Katipliği Klavye Sınavları Ne Zaman ?:

Kadrolu Katiplik : 18 Şubat 2012 Cumartesi

Sözleşmeli Katiplik : 19 Şubat 2012 Pazar

4- Sözleşmeli zabıt katipleri kadrolu katiplik sınavına başvuru yapabilir mi ? :

Sözleşmeli zabıt kâtibi olarak görev yapan adaylar yalnızca kadrolu zabıt kâtipliği sınavına (başvuru şartlarını taşımaları kaydıyla, KPSS-2010 ve diğer şartlar) başvurabileceklerdir.

5- Başvurunun sınava girilecek adliye komisyonuna mı yapılması gerekiyor ? Postayla mı gönderilecek ? :

Örnek : Samsun’da ikamet edip Yozgat komisyonunda katiplik sınavına girecek olan kişinin Yozgat’a gitmesine gerek yok. Samsun C. Başsavcılığından Yozgat C. Başsavcılığına gönderilmek üzere başvuru evraklarınızı vereceksiniz posta masrafıyla birlikte. Aynı gün evraklarınız aps ile gönderilecek.

6- Hem Sözleşmeli hem Kadrolu Katiplik Sınavına Başvuru Yapılır mı ? :

Eğer komisyon hem sözleşmeli hem kadrolu katip alıyorsa ikisinede başvuru yapabilirsiniz. Başvuracağınız komisyonun hem kadrolu hem sözleşmeli alım yapması gerekiyor. Farklı komisyonlara başvuru kabul edilmiyor.

7- Klavye sınavında hangi metinler sorulacak ? :

Klavye sınavında daktilografi kitabından komisyonlarca seçilecek olan metin sorulacak. 

8- Klavye Sınavı Ekrandan mı yapılacak ? Kağıttan mı yazdırılacak ? :

Bu konuyla ilgili komisyonlar arasında bir uygulama birliği olmayıp, yapılan son zabıt katipliği sınavında da komisyonlarca farklı uygulamaya gidilmiştir. Bazı adliyeler ekrandan bazı adliyeler ise kağıttan yazdırmıştır. Yargıtay danıştay ve bazı adliyeler yeni yeni ekrandan yazdırmaya başladığı için bu sınavda tüm adliyeler ekrandan yazdırabilir veya bir önceki sınava göre daha çok adliye ekrandan yazdırabilir. İlan’da da net bir bilgi bulunmadığını düşünersek her iki ihtimalede hazırlıklı olun !

9- Noktalama işaretlerine dikkat edilecek mi ? :

İlanda bu konuyla ilgili herhangi bir bilgi bulunmayıp bu konuda da komisyonlar farklı uygulamalar yapmaktadır. Ayrıca geçen sınav imlalı sınav yapan komisyon bir sonraki sınav imlasız yapabiliyor. Çünkü komisyonlar komisyon başkanları ve üyeleri sürekli yer değiştirmektedir. Hem imlalı yazmaya hem imlasız yazmaya hazırlıklı olun çalışmalarınızı ona göre yapın.

10- Klavye sınavında F – Q fark eder mi ?

Klavye sınavına istediğiniz dil f veya q ile giriş yapabilirsiniz. Sınavda öncelik verilen bir bir klavye türü yok. Yazdığınız kelime sayısı önemli.

Cevabını bulamadığınız diğer soruları konu altından sorabilirsiniz en kısa zamanda zabıt katibi olarak görev yapan editör arkadaşlarımız tarafından yanıtlanacaktır. Tüm aday arkadaşlarımıza iyi çalışmalar.

Bu yazı için 941 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Bilgi Alışverişi  Etiketler: , , , , , ,
Bu yazı için 941 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. hamza dedi ki:

  sayın editör 2011 yılında üniversiteden mezun oldum 2010 kpss ortaöğretim sınavına girdim ortaöğretim puanımla adalet bakanlığının 2012 adalet bakanlığını alımlarına başvurabilir miyim başvurursam sorun olur mu cevaplarsanız sevinirim daha önce yargıtayın sınavına girdim sorun olmadı… teşekkürler

 2. Yavuz dedi ki:

  Kolay gelsin,

  Benim birkaç sorum var. Mesala meslek lisesi; metal, motor, elektirik vb. bölümünden mezun biri için, Bu bölümlerden mezun olması mülhakatta bir dezavantaj mı? mülhakatı yapan komisyon, bu bölümlerin zabıt katipliği ile ilgili olmaması sebebiyle, bu bölümlerden mezun olan kişileri daha kolay eler mi? bunu merak ediyorum.

  ikicisi de 10 kişilik bir alımda klavye sınavını 9 kişi geçebilirse, geçen 9 kişi ve boşta kalan 1 kişilik kadro için ne yapılır? sınavı geçen 9 kişi mülhakata kalırsa mülhakatta elenme ihtimali var mıdır?

  cevaplar için şimdiden taşekkür ederim.

 3. mehtapp dedi ki:

  Kolay gelsin sayın editör benim sorularım olucak, hem sözleşmeliye hem de kadroluya başvurabiliyomuyuz.eğer başvurabiliyosak ayni yerderler mi başvurmamız lazım.Birde çalışmalarımızı noktalama işaretlerine yoğunluk vererek mi çalışmamız lazım bir fikir verin lütfen.. Teşekkürler

 4. hakan dedi ki:

  klavye sınavındaki metinlerde noktalama işareti olacak mı ?

 5. şanssızım şanssız dedi ki:

  hakan diyorki:

  klavye sınavındaki metinlerde noktalama işareti olacak mı ?

  hiç belli olmaz normalde sormuyorlar inşallahda sormazlar

 6. hamza dedi ki:

  hakan ilden ile değişiyormuş geçen sene bazı iller de varmış bazı illerde yokmuş başvuru yoğunluğuna göre oluyor diyorlar fazla başvuru yapılırsa elemek için imla koyuyarlar benim bildiğim…..

 7. şanssızım şanssız dedi ki:

  editör
  sitede sıkıntımı var birkaç gündür yazdıklarım çıkmıyor niye? ayrıca katiplik sınavına ankarada giricekler diye başlık açtım ama onay vermediniz lütfen cvp bekliyorum

 8. şanssızım şanssız dedi ki:

  kaç yazıyorsunuz arkadaşlar

 9. BursaAyse dedi ki:

  Sayın editör Sizce sınav ekrandan mı olur yoksa geçen sınavlardaki gibi kağıttan bakarak mı yazarız? Fikrinizi paylaşırsanız memnun olurum.. Şimdiden teşekkürler 🙂

 10. ahmet dedi ki:

  SAYIN EDİTÖR NOKTALAMA İLE İLGİLİ DÜŞÜNCENİZ NEDİR BİRDE KAĞITTANMI YAZDIRIRLAR TŞKR

 11. şanssızım şanssız dedi ki:

  hangi tür klavyelere çalışmalıyız adalet bakanlığını genelde dümdüz bir klavyesi oluyormuş bana o denk gelmişti şubattakinde

 12. sema_60 dedi ki:

  hamza diyorki:

  sayın editör 2011 yılında üniversiteden mezun oldum 2010 kpss ortaöğretim sınavına girdim ortaöğretim puanımla adalet bakanlığının 2012 adalet bakanlığını alımlarına başvurabilir miyim başvurursam sorun olur mu cevaplarsanız sevinirim daha önce yargıtayın sınavına girdim sorun olmadı… teşekkürler
  Yorumu beğenenler:1

  hamza bende seninle aynı durumdayım bende araştırdım bir sorun olmuyormuş inşallah kazanırz.

 13. 19seher05 dedi ki:

  ben eskişehirden giricem sınava ve ben burda yöntem nasıl oluyo size söyliyeyim birincisi metinler hem ekrandan veriliyo hem kağıttan yani isteyen istediği gibi yazıyo ikincisi de noktalamaya dikkat edilmiyo üç dakikalık yazma programı var aynı yargıtaydaki gibi yazıyosun geçiyosun

 14. gulsah soldas dedi ki:

  Q YADA F klavye farkediyor mu yoksa F klavye bilencelere öncelik veriliyor mu bilen var mı

 15. kardeleny dedi ki:

  çanakkale adliyesinde mı bursa adliyesinde mı sınava girsem?

 16. hayatımız sınav olmuş dedi ki:

  sayın editör ; şubatta yapılacak sınavdan sonra kazanamzsak 2.bir sınav ne zaman olur olursa 2010 kpss geçerli olur mu ben daha 60 yazıyorum sanırım şubata yetişmeyecek . bir daha ki sınav içinde kpss ye hazırlanmak kabus gibi bişey olur …inş buna gerek kalmaz … şimdiden teşekür ederim..

 17. nilsa dedi ki:

  editor bey bu bilgileri nereden alıyorsunuz farklı biyerden mi bizzat adalet bakanlığına gidip sordum hata defalarca sordum adliyelerin komisyonlarında tanıdıklarım var onlardan da ısrarla sordum sözleşmeli ve kadrolu için farklı illerde sınava girilebileceğini söylediler üstelik dün akşam sizlerde olabileceğini söylüyordunuz eğer bu yazdığınız yazı da bir bilgi yanlışlığı varsa inanın burada sınavdan sonra büyük sorunlar ortaya çıkacaktır

 18. SivasLı dedi ki:

  gulsah soldas diyorki:

  Q YADA F klavye farkediyor mu yoksa F klavye bilencelere öncelik veriliyor mu bilen var mı

  Yorumu beğenenler:0

  Farketmiyor arkadaşım istediginiz klavye türünden girebiliyorsunuz.

 19. katibe dedi ki:

  nilsa
  evet ben de bir çok adliye komisyonuna sordurdum bana da farklı illerdeki komisyonlara başvuru yapabilirsin dediler yani kadroluya istanbulda sözleşmeliye izmirde başvurabilirsin gibisinden…
  editör bu bilginin doğruluğundan emin misiniz??????

 20. SivasLı dedi ki:

  Sivastayım burda bi ilçede sözleşmeli sınavına gireceğim sivas merkezde yok kadolu sınavı kayseride var oraya da müracat edebiliyormuyum kesin bi Cevap alabilirmiyim ??

Hemen Yorum Yap