Reklam

31 Mayıs 2013 tarihinde duyurulan 2015 infaz koruma memuru öğrencisi alımıyla ilgili tüm detayları adaylar için daha yakından irdeliyoruz. Başvuru şartları, başvuru tarihleri, infaz koruma memuru öğrenciliği eğitim süreci, mülakat ve sözlü sınavlara ilişkin aklınızdaki sorular ve cevaplarını aşağıda görebilirsiniz.

1- Kaç Personel Alınacak?

Listede belirtilen yerlere toplam 3015 infaz koruma memuru öğrencisi alınacak. Hangi komisyonlara kaç kişi alınacağını görüntülemek için *tıklayın*

2- Başvuru KPSS Puan Şartı?

İnfaz koruma memuru öğrenciliğine başvuru için 2012 yılında yapılan KPSS sınavından (ön lisans, lisans, ortaöğretim) en az 70 puan almış olmanız gerekiyor.

3- Başvurular ne zaman başlayıp, ne zaman sona eriyor?

Başvuru Başlangıç: 13 Haziran 2013 – Bitiş: 20 Haziran 2013

4- Başvurular nasıl, nereye yapılacak?

Başvuruları direkt olarak başvuru yapacağınız komisyona yapabilirsiniz. Eğer başka bir yerde ikamet ediyorsanız orada bulunan mahal C. Başsavcılığına yapacaksınız başvurunuzu. Onlar sizden posta masrafını alıp aynı gün başvuru yaptığınız komisyona gönderecek evraklarınızı.

5- Birden fazla komisyona başvuru yapabilir miyiz?

Malesef birden fazla komisyona başvuru kabul edilmiyor. Birden fazla komisyona başvuru yapılması halinde tüm başvurular geçersiz sayılıyor.

6- Sözlü sınav ve mülakatlara kaç aday çağrılacak?

KPSS’den en ez 70 puan alanlar arasında sıralama yapılarak ilgili komisyona alınacak personel sayısının 5 katı aday çağrılacak sınavlara. Örnek verecek olursak Bursa Komisyonuna 10 erkek 5 bayan infaz koruma memuru alınacaksa bu sayıların 5 katı 50 erkek 25 bayan infaz koruma memuru adayı çağrılacak.

7- İnfaz koruma memuru öğrenciliği adayları listeleri ne zaman açıklanacak?

Sözlü sınav ve mülakata katılmaya hak kazananlar 1 Temmuz’da adliyelerin internet siteleri ve panolarından duyurulacak.

8- Boy kilo ölçümü ne zaman? Boy kilo ölçümlerine kimler katılacak?

İnfaz koruma memuru öğrenciliği için boy kilo ölçümleri başvuru listeleri açıklandıktan sonra 4 Temmuz ve devam eden günlerde yapılacak. Boy kilo ölçümlerine KPSS puan sıralamasında 5 katı aday sayısının içerisinde bulunan herkes katılacak.  Boy kilo ölçümünü geçenler ise 10 Temmuz’da duyurulacak.

9- Boy ve kilo şartı?

İnfaz koruma memuru öğrenciliği için erkeklerin en az 170 bayanların ise 160 cm uzunluğunda olması gerekiyor. Ayrıca kilonuzun, boyunuzun cm olarak son iki rakamından 13 kg fazla olmaması veya 17 kg az olmaması gerekiyor. Örnek olarak: Boyunuz 160 santim ise kilonuz en fazla 60 + 13= 73 olabilir, en az ise 60-17= 43 olabilir.

10- Sözlü sınav ve mülakat ne zaman?

Sözlü sınav ve mülakatlar 15 Temmuz ve devam eden günlerde yapılacak.

11- İnfaz koruma memuru öğrenciliği başvuru için gerekli belgeler neler?

a) EK-2 Başvuru Formu (İndirmek İçin TIKLAYIN)
b) Adlî sicil ve arşiv kaydının bulunmadığına dair beyan (Örnek Dilekçe İndirmek İçin TIKLAYIN)
c) Öğrenim belgesinin fotokopisi,
d) Merkezî sınav (KPSS) sonuç belgesinin fotokopisi,
e) Son altı ay içinde çekilmiş iki adet vesikalık fotoğraf

12- İnfaz koruma memurluğu erkekler için askerliği yapmış olmak şart mı?

Askerlik hizmetini bitirmiş olma şartı bulunmuyor. Askerlik çağına gelmemiş olmanız gerekiyor veya askerlikle ilginizin olmaması. (Askerliği yapmış olmak, tecilli olması)

13- İnfaz koruma memuru öğrenciliği yaş şartı kaç?

Son başvuru tarihi olan 20 Haziran 2013 itibariyle 18 yaşını doldurmuş olmak ve  merkezi sınav (KPSS) tarihi itibariyle 30 yaşını bitirmemiş olmak gerekiyor. ( Yani lisans mezunları için 07 Temmuz 1982 ve sonrası, önlisans ve ortaöğretim mezunları için 22 Eylül 1982 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecek.)

14- Sözlü sınav ve mülakatta puanlama nasıl olacak?

A)Sözlü sınav;
a) İlgilinin atanacağı kadronun gerektirdiği mesleki bilgi 40,
b) Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi 20,
c) Genel kültür 40,
puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden değerlendirilecektir.
İlgilinin atanacağı kadronun gerektirdiği mesleki bilgi tespit edilirken; genel hukuk, infaz mevzuatı ve ceza infaz kurumu idaresine ilişkin konuların birinden veya birkaçından soru sorulacaktır.
B) Mülâkat;
a) İlgilinin davranışı ve genel fiziki durumu 50,
b) Bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği 50,
puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden değerlendirilecektir.
Öğrenci adayının sözlü sınavda ve mülâkatta başarılı sayılabilmesi için sözlü sınav ve mülakattan ayrı ayrı 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alması gerekmektedir.

Nihaî başarı listesi, adayların merkezî sınav, sözlü sınav ve mülâkatta aldıkları puanların aritmetik ortalamasına göre belirlenecektir.

15- Hukuk veya Adalet mezunlarına öncelik var mı?

Nihaî başarı listesi en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere sıralanacaktır. Sözlü sınav ve mülâkatta başarılı olmak kaydıyla hukuk fakültesi veya adalet meslek yüksek okulu mezunlarına, mezunları kendi aralarında sıralanacak, diğer bölüm mezunları bunları takiben sıralanacaktır.
Sınav sonuç listesi, sözlü sınav ve mülâkatı yapan adlî yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlıklarına sınavın bitimini takip eden on gün içinde ilân edilecektir.

16- İnfaz koruma memuru öğrenciliği nedir? Eğitim kaç ay sürüyor? Öğrencilere ücret veriliyor mu? Öğrenciliği istediğiniz zaman bırakabilir misiniz?

Süresinde başvurmayanlar, istenilen belgeleri süresinde ibraz etmeyenler ve öğrenciliğe başvuru şartlarını taşımadıkları sonradan tespit edilenlerin yerine nihaî başarı listesindeki sıralamaya göre uyum eğitimi süresince yedek öğrenci alınacaktır. Eğitimin başladığı tarihten itibaren mazeretlerine bakılmaksızın öğrenci alımı yapılmayacaktır. Öğrencilerin hangi eğitim merkezinde eğitim görecekleri ve eğitim takvimi daha sonra duyurulacaktır.

Eğitime başladıkları tarihte, sağlık raporu ve güvenlik soruşturması işlemleri tamamlanmamış olanlar için geçici kayıt yapılacaktır. Sağlık raporunun tamamlanması ve güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanmasından sonra kesin kayıt yapılacaktır. Sağlık raporunun ibraz edilememesi veya güvenlik soruşturmasının olumsuz sonuçlanması halinde adayların öğrencilikle ilişikleri kesilecek ve yerlerine öğrenci alınmayacaktır.

Kayıt kabul işlemleri eğitim merkezlerinin öğrenci işleri sorumluları tarafından yürütülecektir.

a) Hizmet öncesi eğitim alan öğrencilere, eğitim süresince (3000) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarda (ilan tarihi itibariyle 219,00 TL) aylık harçlık ödenecektir.
b) Hizmet öncesi eğitimin süresi eğitim kurulu tarafından belirlenen 5 aylık süredir. Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personeli Ankara, Erzurum, İstanbul, Denizli ve Kahramanmaraş Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde yapılacak hizmet öncesi eğitim, zorunlu olarak yatılı şekilde sürdürülür. Eğitim merkezlerinin ve yatılı tesislerinin her türlü gereksinimi, giderleri ve hizmet öncesi eğitime alınanların resmî kıyafet ve harçlıkları Bakanlık bütçesinden karşılanır.
c) Eğitim görenler, eğitim süresi içinde kendilerine öğretilen konularda yazılı, sözlü ve/veya uygulamalı sınava alınacaktır. Hizmet öncesi eğitimi başarı ile tamamlayan infaz ve koruma memurluğu öğrencilerinin infaz ve koruma memurluğuna atamaları yapılacaktır. Başarısız olan öğrencilerin eğitim merkezi ile ilişiği kesilecektir.
d) Başarısızlıkları veya sağlık durumları haricinde herhangi bir nedenle öğrenciliği sona erdirilenler veya isteği ile öğrencilikten ayrılanlar, mecburi hizmet süresini tamamlamadan görevinden çekilenler ile göreviyle ilişiği kesilenlerden, kendileri için yapılmış bulunan bütün giderler iki katı fazlasıyla birlikte geri alınır.
e) Hizmet öncesi eğitim görerek ataması yapılanlar her öğretim yılı karşılığında iki yıl süre ile mecburî hizmetle yükümlüdürler.

EK- 1 Öğrenci alınacak yerler ile sınav yapacak komisyonları gösterir liste,
EK- 2  Başvuru formu.

Cevabını bulamadığınız soruları konu altından sorabilirsiniz…

Kaynak: İnfaz Koruma Memurları.Net

Bu yazı için 349 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: İnfaz Koruma Memuru  Etiketler: , , , , , , , ,
Bu yazı için 349 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. alpaslan demir dedi ki:

  ankaraya yapacağız bakalım hakkımızda hayırlısı ne diyelim

 2. ahmedo2323 dedi ki:

  gercekten 2013 ayı tam hayat kurtarma ayı iki defa katiplik gardiyan polislik koruma memuru diğer katiplik alımı ve ilerleyen zamanlarda daha hangi sınavlar çıkar belli değil güzel bence

 3. cansu dedi ki:

  boy 1.73, kilo 63

 4. Editör Editör dedi ki:

  cansu diyorki:

  boy 1.73, kilo 63

  173 73-17=56 yani 63 kurtarıyor..

 5. black dedi ki:

  teşekkür ederiz çok güzel bilgiler

 6. gül dedi ki:

  millet bu gar diyanlık sözleşmeli mi kadrolu mu

 7. okuloncesiterk dedi ki:

  gül diyorki:

  millet bu gar diyanlık sözleşmeli mi kadrolu mu

  onu yazmamışlar

 8. ebruuuuuuuuuuu dedi ki:

  ya benım boy 1.58 kılo 50 olmuyo mu yaaaa offf

 9. adem dedi ki:

  ebruuuuuuuuuuu diyorki:

  ya benım boy 1.58 kılo 50 olmuyo mu yaaaa offf

  kilo sorun değilde boy sorun 160 istiyo

 10. tayyar dedi ki:

  boy 1.82 kilo 98 oluyr mu.lutfn yardm eder misnz

 11. HAWA dedi ki:

  hadi bakalım hayırlı olsun bi de 5000 katip alım ilanı verilirse bizden mutlusu olmaz maşallah bu sene çok güzel gelişmeler oluyor inşaallaaaah en kısa zamanda katiplik alımları olur ya.

 12. ahmet dedi ki:

  maksimum 95 kilo olmanız gerekiyor zayıflamaya başlayın bence tayyar diyorki:

  boy 1.82 kilo 98 oluyr mu.lutfn yardm eder misnz

 13. gülllllllllllllllll dedi ki:

  Bu diyarbakır neden bukadr cok alıyor ızmırden gıtmeye değermi acaba

 14. ZEYNEP_ANKARA dedi ki:

  gülllllllllllllllll diyorki:

  Bu diyarbakır neden bukadr cok alıyor ızmırden gıtmeye değermi acaba

  gül puanın kaç

 15. burcu çevikel dedi ki:

  arkadaşlar üniversite okuyorum şuan. pmyo için okulla ilişik kesmem gerekmişti. bu eğitim içinde aynı şey gerekir mi sizce?

 16. gülllllllllllllllll dedi ki:

  78.852 puanım gelirmi acaba sıra senin puanın kaç zeynep

 17. ZEYNEP_ANKARA dedi ki:

  gülllllllllllllllll diyorki:

  78.852 puanım gelirmi acaba sıra senin puanın kaç zeynep

  benim puan 83,… yani bilmiyorum ama tek hatırladığım istanbulun 76 lara düştüğü tam olarak hatırlasam karar verebilcem ve yönlendirebilcem de 🙁

 18. gülllllllllllllllll dedi ki:

  Bi arkdsm söyledi bayanlarda 80 gördü izmir istanbul diye bimyrm ya diyarbakır cok uzak puanın iyiymiş bak sana sıra gelir istanbulda 🙂

 19. ZEYNEP_ANKARA dedi ki:

  gülllllllllllllllll diyorki:

  Bi arkdsm söyledi bayanlarda 80 gördü izmir istanbul diye bimyrm ya diyarbakır cok uzak puanın iyiymiş bak sana sıra gelir istanbulda

  zaten kızlarda en çok ist ve diyarbakır alıyo ama az alanmı, çok alanmı mantıklı orasını düşünüp kesin karar vermek lazım iyi düşünmek lazım hala net değilim.bi de diyarbakır çok uzak nasıl gitcem bi dolu masraf :))

 20. gülllllllllllllllll dedi ki:

  Aynen cok zor karar herkes 10 kısı alcak bura kmse basvrmaz derken yıgılma olcak az yerlere belkide bana da 18 saat ama sıra gelipte cagrılcaksak memurluk için değer sanırım 🙂 🙂