Reklam

Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl açıköğretim kredili sistemde  ders ekleme silme işlemleri sırasında sorunlar oluşmuş olup bazı adaylar alttan dersi olmamasına rağmen üst sınıfın derslerini alamamış veya ders ekle sil işlemi yapamamıştır. Benzer sorunlar yaşanmaması için kayıt yenileme sırasında yapılan aöf ders ekle sil işlemlerinde aşağıdaki hususlara mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir.

1. Fakülte tarafından bu dönemde alabileceğiniz derslerin kredisi 30 ECTS* krediyi geçiyorsa en az 30 ECTS kredilik, geçmiyorsa tüm derslerin ataması ders kodu sırasında yapılmıştır. Atanan dersler bir sonraki sayfada tablo halinde gösterilmektedir.

2. Tabloda tekrar ettiğiniz dersler ve ilk kez alınan dersler farklı renklerde gösterilmiştir.

3. Kredili sistem gereğince atanan dersleri ders ekle-sil işlemi yaparak değiştirebilirsiniz. Bir dersi silmek için “Sil” butonuna, eklemek için  “Ekle” butonuna basmanız yeterlidir.

4. Atanan derslerin üzerine TOPLAM 45 ECTS krediyi geçmeyecek şekilde varsa üst dönemden ders ekleyebilirsiniz. Fakülte tarafından yapılan ders ataması sonucu atanmayan dersi kalan ve bu dersleri alması halinde mezun olabilecek durumdaki öğrenciler 45 ECTS krediyi   geçmeyecek şekilde ders ekle işlemi yapabilirler.

5. Ders silme, bir üst dönemin derslerinden başlayarak yapılabilir. Üst dönemin derslerinin tamamı silinmeden, bulunduğunuz dönemin derslerinden silme yapamazsınız. Ayrıca tekrar ettiğiniz dersleri silemezsiniz. 

6. Bir dersi silmeniz o dersten sorumlu olmadığınız anlamına gelmez. Sildiğiniz dersleri daha sonra ilgili dönemde almak zorundasınız. Dönemlik-Kredili programlarda tüm dersler zorunlu olup seçmeli ders bulunmamaktadır .Derslerin tamamından başarılı olmadan mezun  olamazsınız.

7. ÖNEMLİ: Kayıt yenileme tarihleri içerisinde bankaya kayıt yenileme bedelini ödemediğiniz sürece dilediğiniz kadar ders ekle-sil işlemi yapabilirsiniz.   Bankaya kayıt yenileme bedeli ödendikten veya kayıt yenileme tarihleri geçtikten sonra ders ekle-sil işlemi yapılması mümkün değildir. 

8. 22 Ekim – 13 Kasım 2012 tarihleri arasında kayıt yenileme bedelini bankaya ödeyen, ancak tekrar ders ekle işlemi yapmak isteyen öğrenciler  14, 15, 16 Kasım 2012 tarihlerinde 45 ECTS krediyi geçmeyecek şekilde ders ekle işlemi yapabilirler. Ders ekle işlemini yapan öğrencilerin  ekledikleri dersin öğretim gideri farkını 21-30 Kasım 2012 tarihleri arasında ödemeleri gerekmektedir.

9. Bakanlar Kurulu Kararında sayılan kanunlar kapsamına giren “Şehitlerin Eş ve Çocukları, Maluller, Şeref Aylığı Alan ve Bunların Eş ve  Çocukları” ders ekle-sil işlemini yaptıktan sonra, “bu kanunlar kapsamına girdiklerine dair” veya “bu kanunlar kapsamında aylık bağlandığına   dair” resmi yazı ile banka ödemesini yapmadan AÖF bürosuna başvuracaklardır.

10. Özürlü olanlar ders ekle-sil işlemini yaptıktan sonra, banka ödemesi yapmadan sağlık kurulu raporu ile AÖF bürosuna başvuracaklardır.     Öğretim Gideri: Özürlülük oranı %40 ve daha fazla olanlar öğretim gideri ödemeyeceklerdir.
Öğrenci Katkı Payı/Öğrenim Ücreti: Öğrenim süresi içerisinde olanlar öğrenci katkı payı ödemeyeceklerdir. Öğrenim süresini aşanlar ile   uzaktan eğitim programı öğrencileri, özürlülük oranı kadar indirim yapıldıktan sonra kalan miktarı ödeyeceklerdir.

11. Fakülte tarafından atanan dersleri kabul etmeniz halinde ders ekle-sil işlemi yapmadan, bankaya 0,00 TL. geçmiş dönem borcunuzu ve   182,59 TL. kayıt yenileme bedelini ödeyerek kaydınızı yeniletebilirsiniz. (Kayıt yenileme bedelini K.K.T.C’deki bankaya ödeyecek    öğrenciler öncelikle AÖF Lefkoşa Bürosundan eski dönem borçlarını öğrenmelidirler.)

12. Tüm dersleri silmeniz halinde bankada ödeme oluşmayacak, kayıt yeniletemeyecek, öğrencilik haklarından yararlanamayacak ve   sınavlara giremeyeceksiniz.

13. Ders ekle-sil işlemi 3 basamaktan oluşmaktadır. En son basamakta mutlaka onay vermelisiniz. Yaptığınız işlemleri onaylamadığınız  takdirde, ders ekle-sil işlemleri geçersiz sayılacaktır.

* Merak ettiğiniz hususları konu altından sorabilirsiniz. –

Bu yazı için 58 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Açık Öğretim A.Ö.F  Etiketler: , , , , , , , , , ,
Bu yazı için 58 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. resul dedi ki:

  yanlş ders seçme gibi bi durum olurmu ? boşuboşuna yanlş ders seçip kafadan kalmayalm hangi dersleri seçmelyz ben işletme 2 öğrencsym

 2. ReinRaus dedi ki:

  ders seçimi yaptım parayıda yatırdım hiç sıkıntı çıkmadı aöf bursouna fln gitmem gerekiyormu

 3. samet dedi ki:

  ibrahim aynı sorun bende de var..bankaya gitmedim henüz ama geçmiş dönem borcu 0.00 tl görünüyor..sen nasıl hallettin?

 4. ASBY dedi ki:

  SLM BEN ÇEKO 1. SINIFA KAYIT YAPTIRDIM DAHA YENİ OLDUĞUMDAN HİÇ BİŞEY BİLMİYORUM. BEN DE DERS SEÇECEKMİYDİM. NEYE GÖRE SEÇİLİYOR BİLENLER AYDINLATIRSA SEVİNİRİM

 5. cansu dedi ki:

  ya ben yeni bu yıl kayıt yaptım benimde mi ders seçmem gerekiyor bu ne kafam karma karışık lütfen biri bilgi versin arkadaşlar

 6. svcn dedi ki:

  arkadaşlar çok geç bu soruyu sormak için ama umarım biri cevapler. Ben işletme 4. sınıf öğrencisiyim şuan ve geçen seneden iş ve sosyal güvenlik hukuku kalmıştı ders ekle sil falan da yapmadım haliyle girecek olduğum sınavlar arasında görünmüyor. Şimdi ne olacak bilen varsa açıklayabilir miii?

 7. sezen dedi ki:

  Sifresiz girişe izin vermediğiniz için not goruntuleme yapamazsınız.. uyarısı alıyorum aöf sınav sonuçlarını görüntüleyemiyorum. Kendi öğrenci sayfama girdiğimde tc numaramı yazıp sonuc ogrenecegim linke yonlendirilmiş ancak ben sifresiz girişe izin vermemiştim kendi sayfama giremediğim gibi sınav sonuclarıma hiç biyerden bakamıyorum aöf tamamaen sacma uygulamalarla magduruyetimizi arttırıyor bu kadar gec açıklanan ki hala siteye giriş yapılamıyor vize ardından 10 gun sonra final yapılmasıda bizi zor durumda bırakacak hadi hayırlısı..

 8. fatma dedi ki:

  yaaa arkadaşlar ben kayıt yenileme yapcaktım ama benm kayıt yenileme tarihim gelmemiş yanlışlıklı para yatırdım.s sonra yeni kayıta yatırmışım napmam lazım.s şimdi benim bilen varsa ltfn yazsın

 9. HAYAL dedi ki:

  MERHABA.BEN AÖF 2.SINIFTAYIM.1 DERSTEN KALMIŞIM.O DERSİ 2.DÖNEM SEÇEBİLİYORMUYUM.TEŞEKKÜRLER.

 10. kasap osman dedi ki:

  arkadaşlar 30 45 kredi alabilirsiniz diyo anasayfada lakin ben daha 14 ün üstünde ders alabilmiş değilim , 2 sınıf öğrencisiyim acaba alttan dersim var diyemi üstten ders alamıyorumki acep öylemi?

 11. kasap osman dedi ki:

  HAYAL diyorki:

  MERHABA.BEN AÖF 2.SINIFTAYIM.1 DERSTEN KALMIŞIM.O DERSİ 2.DÖNEM SEÇEBİLİYORMUYUM.TEŞEKKÜRLER.

  seçemiyorsun 1.dönemden kalan dersler 3. dönemde
  2.dönemden kalan dersler 4. dönemde
  alınabilir ancak

 12. hazal dedi ki:

  sınıf geçememek diye bir şey varmı yoksa sınıfı geçip o dersleri vermekmi gerek yada sınıfı geçmezsek bu krediler gidermi

 13. rıdvan kurt dedi ki:

  merabalar ben 11 mart 2013 tarihinde ders ekle sil yapmadan yanlışlıkla dönem parasını harcını bankaya yatırdım fakat kaldığım dersler vardı ve para yatırdıktan snra kaydım yenilendiği için sayfadan alacagım derslere baktım kaldığım derslerden hiçbiri görünmüyor o dersleri seneyemi verecem yoksa????

 14. harun dedi ki:

  ya arkadaşlar böyle saçma şey olurmu arkadaş bu nasıl bir saçmalıktır!!! ::Ben alttan dersim yok diye ders ekle sil gibi şeylerle iligilenmiyordum…..kamu yönetimi 4. sınıftayım ilk dönem beş ders aldım ve onları geçtim bu nasıl bir saçmalıksa 2. dönem yedi dersim varmış ve derslerin kredisi otuzu geçiyormuş ve bir dersim eklenmemiş bende ders ekle işlemi yapmadan parayı yatırdım ve şimdi o bir ders yüzünden dönem uzatmak zorundayım yahu böyle birşey olamaz neden bana birinci dönem 6 ders değilde 5 ders verdiler yıl boyu toplam 12 dersim varsa 6 bir dönemm 6 ikinci dönem mantıklı olmazmıydı öyle olsa otuzu geçermiydi neden mağdur ettiler beni niye böyle be…..:):::(:::

 15. harun dedi ki:

  DERS EKLEMEDEN PARAYI YATIRAN VARSA OKUSUN!!!!!!!!!!!!!!! 22 MART 2013 GÜNÜ DERS EKLENEBİLECEK ::::::::………………………………….BİR ÖNCEKİ YAZDIKLARIMI GERİ ALIYORUM TEŞEKKÜRLER AÖF….:)))

 16. furkan dedi ki:

  ARKADAŞLAR. BENİM GÜZ DÖNEMİ NOTLARIM ÇOK KÖTÜ, BİR TEK CC VAR. DİĞERLERİ CD, DD GİBİ. 2. DÖNEM NOTLARIMDA ZATEN İYİ GELECEK AMA GENEL NOT ORTALAMAMIMI 2. VE ÜZERİ YAPAMAZSAM 1. SINIFIN GÜZ DÖNEMİNDEN 7 DERSİM KALACAK YANİ. BU KALAN 7 DERSİN 7 sinide 2. SINIFIN GÜZ DÖNEMİNDE HEPSİNDEN SINAVA GİREBİLİR MİYİM? İLGİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM…