Reklam

Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl açıköğretim kredili sistemde  ders ekleme silme işlemleri sırasında sorunlar oluşmuş olup bazı adaylar alttan dersi olmamasına rağmen üst sınıfın derslerini alamamış veya ders ekle sil işlemi yapamamıştır. Benzer sorunlar yaşanmaması için kayıt yenileme sırasında yapılan aöf ders ekle sil işlemlerinde aşağıdaki hususlara mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir.

1. Fakülte tarafından bu dönemde alabileceğiniz derslerin kredisi 30 ECTS* krediyi geçiyorsa en az 30 ECTS kredilik, geçmiyorsa tüm derslerin ataması ders kodu sırasında yapılmıştır. Atanan dersler bir sonraki sayfada tablo halinde gösterilmektedir.

2. Tabloda tekrar ettiğiniz dersler ve ilk kez alınan dersler farklı renklerde gösterilmiştir.

3. Kredili sistem gereğince atanan dersleri ders ekle-sil işlemi yaparak değiştirebilirsiniz. Bir dersi silmek için “Sil” butonuna, eklemek için  “Ekle” butonuna basmanız yeterlidir.

4. Atanan derslerin üzerine TOPLAM 45 ECTS krediyi geçmeyecek şekilde varsa üst dönemden ders ekleyebilirsiniz. Fakülte tarafından yapılan ders ataması sonucu atanmayan dersi kalan ve bu dersleri alması halinde mezun olabilecek durumdaki öğrenciler 45 ECTS krediyi   geçmeyecek şekilde ders ekle işlemi yapabilirler.

5. Ders silme, bir üst dönemin derslerinden başlayarak yapılabilir. Üst dönemin derslerinin tamamı silinmeden, bulunduğunuz dönemin derslerinden silme yapamazsınız. Ayrıca tekrar ettiğiniz dersleri silemezsiniz. 

6. Bir dersi silmeniz o dersten sorumlu olmadığınız anlamına gelmez. Sildiğiniz dersleri daha sonra ilgili dönemde almak zorundasınız. Dönemlik-Kredili programlarda tüm dersler zorunlu olup seçmeli ders bulunmamaktadır .Derslerin tamamından başarılı olmadan mezun  olamazsınız.

7. ÖNEMLİ: Kayıt yenileme tarihleri içerisinde bankaya kayıt yenileme bedelini ödemediğiniz sürece dilediğiniz kadar ders ekle-sil işlemi yapabilirsiniz.   Bankaya kayıt yenileme bedeli ödendikten veya kayıt yenileme tarihleri geçtikten sonra ders ekle-sil işlemi yapılması mümkün değildir. 

8. 22 Ekim – 13 Kasım 2012 tarihleri arasında kayıt yenileme bedelini bankaya ödeyen, ancak tekrar ders ekle işlemi yapmak isteyen öğrenciler  14, 15, 16 Kasım 2012 tarihlerinde 45 ECTS krediyi geçmeyecek şekilde ders ekle işlemi yapabilirler. Ders ekle işlemini yapan öğrencilerin  ekledikleri dersin öğretim gideri farkını 21-30 Kasım 2012 tarihleri arasında ödemeleri gerekmektedir.

9. Bakanlar Kurulu Kararında sayılan kanunlar kapsamına giren “Şehitlerin Eş ve Çocukları, Maluller, Şeref Aylığı Alan ve Bunların Eş ve  Çocukları” ders ekle-sil işlemini yaptıktan sonra, “bu kanunlar kapsamına girdiklerine dair” veya “bu kanunlar kapsamında aylık bağlandığına   dair” resmi yazı ile banka ödemesini yapmadan AÖF bürosuna başvuracaklardır.

10. Özürlü olanlar ders ekle-sil işlemini yaptıktan sonra, banka ödemesi yapmadan sağlık kurulu raporu ile AÖF bürosuna başvuracaklardır.     Öğretim Gideri: Özürlülük oranı %40 ve daha fazla olanlar öğretim gideri ödemeyeceklerdir.
Öğrenci Katkı Payı/Öğrenim Ücreti: Öğrenim süresi içerisinde olanlar öğrenci katkı payı ödemeyeceklerdir. Öğrenim süresini aşanlar ile   uzaktan eğitim programı öğrencileri, özürlülük oranı kadar indirim yapıldıktan sonra kalan miktarı ödeyeceklerdir.

11. Fakülte tarafından atanan dersleri kabul etmeniz halinde ders ekle-sil işlemi yapmadan, bankaya 0,00 TL. geçmiş dönem borcunuzu ve   182,59 TL. kayıt yenileme bedelini ödeyerek kaydınızı yeniletebilirsiniz. (Kayıt yenileme bedelini K.K.T.C’deki bankaya ödeyecek    öğrenciler öncelikle AÖF Lefkoşa Bürosundan eski dönem borçlarını öğrenmelidirler.)

12. Tüm dersleri silmeniz halinde bankada ödeme oluşmayacak, kayıt yeniletemeyecek, öğrencilik haklarından yararlanamayacak ve   sınavlara giremeyeceksiniz.

13. Ders ekle-sil işlemi 3 basamaktan oluşmaktadır. En son basamakta mutlaka onay vermelisiniz. Yaptığınız işlemleri onaylamadığınız  takdirde, ders ekle-sil işlemleri geçersiz sayılacaktır.

* Merak ettiğiniz hususları konu altından sorabilirsiniz. -


Dikkat: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları saklıdır. Yazıların tamamen veya kısmen kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. İhlal eden siteler ve yöneticileri hakkında Ankara C. Başsavcılığında yasal takip başlatılmaktadır.


Bu yazı için 58 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Açık Öğretim A.Ö.F  Etiketler: , , , , , , , , , ,
Bu yazı için 58 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. ibrahim says:

  merhabalar
  4.sınıfa geçiyorum banka benden kayıt yenileme ücretini bir türlü alamıyor 2 kalem borç var
  1.si 0.00TL
  2.si 236.49 TL

  1. 0.00TL tahsil edilmeden 2.sini alamıyorlar. Zaten 0.00TL yide tahsil edemiyorlar aöf den 0.00TL yi sildir dediler Aöf öyle bir şey yapamıyor parayı ATM den yatırmaya çalıştım aynı sorun ordada çıkıyor. AÖF bürosu sende sıkıntı yok diyor. Bankada parayı alamıyor. Sormadığım yer kalmadı.

  Aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaş varsa lütfen paylaşsın.

 2. sercan says:

  derya diyorki:

  arkadaşlar lütfen yard. olun ben kamu 4. sınıf öğrencisiym (geçen yıl önlisans diploması aldım) alttan tek dersim var ve sınıfı geçtim suan kayıt yenileme sayfasına giriyorum tc şifre ama güvenlik koduna gelince lisans tamamlama 23 ekim saat 15 diyor doğru yazmama rağmen kabul etmiyor anlamıyorum ya sisteme giriş diye bir yer var oraya girdiğimde ise 6 ders bu yıldan 1 ders alttan kalan var acaba ekle sil yapamıcakmıyım e ben kayıt yenileme nasıl yapıcan bu durumla karşılaşan ve çözüm bulan varsa banada yrd. olun şimdiden teşekkürler

  Yorumu beğenenler:0

  bende 4.sınıfa geçtim 3.sınıftan bir alttanım var ama alttan dersimle birlikte toplam 5 ders görünüyor bende ve 24 kredi hepsi

 3. emre says:

  meraba iktisat 4. sınıfa geçtim alttan dersim yok son sınıf iktisat 4. sınıfa geçtim, sistemde bu sekilde gözüküyor…

  TÜRK DİLİ 1 7. Yarıyıl 3,0 Sil
  VERGİ HUKUKU 7. Yarıyıl 4,0 Sil
  AVRUPA BİRLİĞİ 7. Yarıyıl 5,0 Sil
  İKTİSADİ KALKINMA 7. Yarıyıl 5,0 Sil
  FİNANSAL EKONOMİ 7. Yarıyıl 5,0 Sil

  TUTAR 188 Alınan Toplam Kredi : 22 YAZIYOR ders ekle yok bu şekilde doğrumu son sınıfta 4 dersdenmi mesulum sadece bilgisi olan varsa yardomcı olursa memnun olurum…

 4. şuayip says:

  arkadaşlar ben kamu yönetimi okuyorum,ticaret hukuku dersinden sorumlu olarak 3 sınıfa geçtim,ders ekle sil işlemini nasıl yapacağım allah rızası için bana yardımcı olurmusunuz

 5. tuba says:

  kübra harçlar kaltı diyorlar ama kaldırdıkları sadece katkı payı yani bizden yine harç alacaklar ama devlet katkı payını almıyor yani bizden almayacakları 50 -100 tl arası birşey laf cambazlığı yapıyorlar anlayacağın Kübra diyorki:

  Harç kalktı dediler 182 lira çıktı …
  Yorumu beğenenler:0

 6. Tuğba says:

  Arkadaşlar Merhaba,Kamu yönetimi 4. sınıf öğrencisiyim alttan tek dersim kalmıştı kentleşme ve konut politikaları olarak değişmiş. buraya kadar herşey normal, fakat listede 4.sınıf derslerinden 5 tanesi çıkıyor TVS ve İNG yok. kredim de 26 da kalıyor 30 a tamamlamak için ne yapmam gerekiyor. Lütfen yardımcı olur musunuz

 7. YEŞİM GÖY says:

  benim 2 dersim eklenmiş onun haricinde 8 ders seçme hakkım var bunları seçer ve verirsem dersleri. önümüzdeki dönem tekrar ders eklenecekmi ben anlamadım bunu.yoksa bu mudur derslerin hepsi ?

 8. banu says:

  arkadaşlar önce parayı yatırdıysanız benim gibi bende aynı hatayı yaptım kontrol etmeden fakat bugün aöf bürosuna gidip danıştım bizim için kasımın14.15 ve 16 sında tekrar ders ekle sil açılacakmış ve orada eklememiz gereken ders var ise ekleyebilecekmişiz bilginiz olsun içiniz rahat olsun :)

 9. özge says:

  arkadaşlar merhaba 4.sınıftan 2 dersim kaldı. kayıt yenilemeye girdiğimde ders seçerken sadece güz dönemi için bir ders çıkıyor.bankaya para yatırmaya gittiğimde de sistemde 205 tl gözükmesine rağmen benden 189 tl aldılar.bi yanlışlık var mı? yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

 10. prian says:

  arkadaslar ben hala bu konuda aydinlanamadim :( 4. sinif isletme ogrencisiyim. alttan iki dersim kaldi.maliyet muhasebesi ve is ve sosyal guvenlik hukuku.ama derslerim arasinda is ve sosyal guvenlik hukuku yok.. neye gore ders secicem.sildigim dersleri daha sonra mi vercem.kafam karisti.allak bullak oldum..lutfen bi yardimci olun..:(

 11. htc says:

  Musa korkmaz diyorki:

  Arkadaşlar ben ders ekleme işlemi yapmadan direk bankaya para yatırdım ve otomotikmen dersler seçilmiş bir ders’im altan kalmış kredim yetmesine rağmen eklememisler.bunun düzeltmesi olmuyor mu bilgisi olan varsa yazsin teşekkü ettim şimdi de

  Yorumu beğenenler:2

  ben görüştüm aöf ile parayı yatırdıktan sonra işlem yapamıyoruz ancak mazeretli kayıt tarihinde tekrar işlem yapabiliyoruz 45 krediye kadar derslerinizi alıp onların ek ücretini tekrar bankaya yatırıyorsunuz. benim 2 dersim kalmış senem uzamasın diye onlarıda alacağım kayıtlı mazeret tarihini bekliyorum kasım 14 te başlıyor

 12. serıfe says:

  ya arkadaslar ben 1. sınıftaydım tek dersten gectım gerısınden kaldım ama sayfamı actıgımda ekel sıl yok 8 ders gorunuyor ekle sıl yapmıycam mı hıc bısey anlamadım yenı kayıt gıbı mı olcak

 13. yavuz says:

  arkadaşlar ben sınıf tekrarı yapıyorum şimdi atm den harç parasını yatırmaya çalışıyorm yanlız harç parasını YATIRAMADIM ATMDEN Mİ YATIRABLİYOR MUYZ

 14. emine says:

  kamu 4. sınıftayım, ekle sil yapıp ücretini de bankaya yatırdım, kayıt yenilettim, 7 dersten 3 tanesinden muafım 4 desim var güz döneminden, ancak maliye politikası-1 in kitabını aldım diğer kitapları alamadım, sınav süreleri çok yakın, kitapların ne zaman verileceği belli değil, başka aöf bürolarından ve başka illerin aöf bürolarından kitap alma şansımız var mı, bir de anadolu üniversitesi öğrencileri için bütünleme sınavı olacakmı, şimdiden tşkl.

 15. sümeyra says:

  yaa arkadaşlar herkes aynı şeylerı yazmıs yazıları okursanız aslında admın cvp wermıs bazılarına ordan anlarsınız.bişey war kii siz yazıları weya klavuzu baştan sawma okumuşsunuz .neyse admın ben ders ekle sili yaptım sonra parayı yarın yatırcam . kıtapları hemen aöf bürosundan alabılır mıyım? çünkü geçen sene 1 ay geç werdiler bze yıne aynısı mı olur weya herkesın ölemi bn ilçede kaldıgım için gelip gitmem zor oluyor.yardımcı olursan sewınırım..

 16. sümeyra says:

  serıfe diyorki:

  ya arkadaslar ben 1. sınıftaydım tek dersten gectım gerısınden kaldım ama sayfamı actıgımda ekel sıl yok 8 ders gorunuyor ekle sıl yapmıycam mı hıc bısey anlamadım yenı kayıt gıbı mı olcak
  Yorumu beğenenler:0

  şerife tek dersten gecmıssın ya yanı bütünlemeye girmişsin bgun tkrar dene 5 kasımda bütünlemeye girenlere ders ekle sil o zamn başlayacak. sen şimdi tekrr dene olmazsa aöf burosuna bıan önce tel et bilgi al

 17. emine says:

  kamu yönetimi 4. sınıf öğrencisiyim, ekle sil yapmak suretiyle 22.10.2012 tarihinde bankaya parayı yatırdım, kaydımı yenilettim, kitap almak için başvurduğumda sadece 1 kitabım verildi diğer 3 dersin kitapları verilmedi, kitapların olmadığı söylendi. malum sınav süresine çok aç bir zaman kaldı, kitapların gelip gelmeyeceği konusunda kesin bir şey söylenmiyor, Anadolu Üniversitesi genel merkeze mail gönderin neden paramı yatırdığım halde kitaplarım verilmiyor diye söylendi, mail gönderebilmem için hangi sayfaya girmem lazım, mail ve faks numaralarının ne olduğunu ve hangi sayfadan mail gönderebileceğim konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden çok teşekkürler

 18. mert says:

  Bu dönem Allatan bir dersim var, fakat alttan kalan dersim ekle/sil ekranında gözükmüyor? nasıl alacağız alttan derlerimizi. bilgi rica.

 19. burcu says:

  Aöf tarafından atanan bazı dersleri sildikten sonra toplam kredim 22 olarak kayıt oldum. en az 30 kredi mi olması gerekiyor ???

 20. bünyamin says:

  Merhaba,

  Aöf 2. sınıftayım. Geçen sene 7 dersten kaldım :( kayıt yenileyeceğim ancak kimse yardımcı olmuyor. Sisteme giriş yaptığımda ders ekle veya sil şeklinde değilde aöf ün otomatik olarav vermiş olduğu dersler var. Bu şekilde mi onaylamam gerekiyor acaba ? Aşağıda ekran linkini koydum. Yardımlarını bekliyorum. Lütfen yardımcı olurmusunuz :)

  http://f1211.hizliresim.com/13/7/fq4fc.jpg