14
Apr
Yazar: | Okunma: 9.450 | Cevap: 32
Reklam

Arkadaşlar ben ankara adliyesinde 2 yıllık 657 4-B  sözleşmeli katibim, ben bir senet kaybettim, hakkımda görevi ihmal suçundan sulh ceza mahkemesine dava açıldı, sabıkam yok, büyük ihtimalle H.A.G.B. olacak deniyor fakat bu benim sözleşmemi etkiler mi ? Yüz kızartıcı suç değil diye biliyorum ama ? Yardımlarınızı bekliyorum, lütfen bilen birisi cevaplasın.


Dikkat: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları saklıdır. Yazıların tamamen veya kısmen kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. İhlal eden siteler ve yöneticileri hakkında Ankara C. Başsavcılığında yasal takip başlatılmaktadır.


Bu yazı için 32 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Memurlar, Soru Cevap  Etiketler: , , ,
Bu yazı için 32 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. Murat Çetinf says:

  Geçmiş olsun Adalet Bakanlığı’ndan soruşturma izni alındımı acaba ?

 2. Selin says:

  Hagb olursa mahkumiyet olmayacak sonuçta bir sorun olmaz diye düşünüyorum.

 3. Vedat says:

  9.Madde- Sözleşmenin Feshi:

  a) Personelin, bu sözleşmeye veya 6.6.1978 gün ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar”a aykırı davranışı tespit edildiğinde, bu durumu Kurumca personele yazılı olarak tebliğ edilir. Tebligatta belirtilecek günden geçerli olmak üzere sözleşme sona erer.

  b) Personelin, sözleşme akdetme şartlarından herhangi birini taşımadığının sonradan anlaşılması veya görevi esnasında bu şartlarından birini kaybetmesi halinde sözleşmesi sona erdirilir.

  c) Personelin 65 yaşını doldurduğu tarihte hiçbir işleme gerek kalmaksızın sözleşmesi sona erer.

  d) Taraflar, bir ay önce ihbar etmek şartıyla, sebep göstermeksizin sözleşmeyi her zaman feshedebilir.

  e) Kurum, döner sermaye gelirinin yetersiz kalması veya sözleşmeli personel ihtiyacının ortadan kalkması halinde sözleşmeyi feshedebilir.

  f) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125 inci maddesinde belirtilen uyarma veya kınama cezasını gerektiren fiil veya hallerin dört defa, aylıktan kesme cezasını gerektiren fiil veya hallerin üç defa, kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektiren fiil veya hallerin iki defa, Devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektiren fiil veya hallerin bir defa işlendiği, yapılacak disiplin soruşturması sonucunda tespit edilmesi halinde sözleşmesi feshedilir.

 4. Dursun Zeyrek says:

  2010 yılı 12. ayda TCK 257′de değişiklik yapıldı cezalar yarıya indirildi. Bu değişiklikle verilen hapis cezasının paraya çevrilmeside söz konusu olur. Sözleşme açısından sağlam bir avukatla görüş veya sendika üyesiysen oranın avukatlarındanda bilgi alabilirsin.

 5. Mine says:

  Of ya sözleşmeli memur bu kadar ip üstündemi bi evrak kayboldu diye atarlar mı ?

 6. Mustafa says:

  Kaybolan evrakın aslımıydı ? Uyapta fln yokmuydu ?

 7. Askeri Personel says:

  Ben askeriyede çalışıyorum. Bir çok arkadaşımız hakkında zaman zaman bu suçtan (evrak kayboldu, neden işlem yapılmadı, gecikti) dava açıldı ve hagb aldılar. Hiç birisi işten çıkarılmadı ama 4/b halinde ne yapılır pek fikrim yok.

 8. muratfb20 says:

  inşallah sorun olmaz kardeşim

 9. Süleyman says:

  Sicilin kaç kardeş ? pandiondan ekleyim.

 10. Ank-Katip says:

  Arkadaşlar, ben maddeleri ya da cezai sorumluluğu biliyorum 257′den dava açıldı, bilen birisi cevaplasın lütfen, bu benim normal sicilime yansımayacak, hgb sicilime yansıyacak, önemli olan burada sözleşmenin feshidir, emanet makbuzu, adli tıp raporu, şüpheli ikrarı, müşteki beyanı, dosya da herşey mevcut, dosya direkt kararlık bir dosya, fakat söz konusu olan senet arkadaşlar, komisyon katibi olan birisi bilir bunu, böyle bir durumda sözleşme yenilenir mi, direkt fesh mi edilir.

 11. Gülcan says:

  Komisyondaki arkadaşım şimdiye kadar sözleşmelilerde hiç olmadı belli olmaz diyor. Bencede karışık bir durum zaten. İnş sorun yaşamazsın.

 12. sidemir07 says:

  vay vay vay diyorum..bizler önce stresli ve zor olan 90 kelime sınavına hazırlanıyoruz..sonra mülakat uçurumu var..sonra ankaraya dosyam gitti acaba bani katip yapacaklar mı işkencesi..katip oldun mahkemelik oldun …vay vay diyorum..

 13. isa says:

  sidemir07 daha dur neler göreceksin katiplik dünyanın en pis işlerinden biri yol yakınken dön derim. kardeş senin soruna ben cevap vereyim 257 den dava açıldıysa kesinlikle sözleşmen fesh olmaz için rahat olsun benim arkadaşımın başına da aynı şey geldi korkacak bişey yok ama hagb alırsın gibime geliryor hagb alsan bile sözleşmen fesh olmaz rahat ol allah yardımcın olsun…

 14. Rıza says:

  İsa bey yol yakınken dön diye bir olay yok her işin zorluğu var evet katiplikte stresli zor bir iş ama kişinin çalışabileceği geçimini sağlayabileceği daha iyi bir iş yoksa tabiki mecburen çalışacağız. Sonuçta 1500 tl e yakın maaş sigorta sabah 8 akşam 5 hafta sonları tatil bunlarıda görmek lazım.

 15. Ank-Katip says:

  isa = arkadaşın sözleşmelimiydi ? kaybettiği emanet neydi ? hakkında ne karar verildi ? adli soruşturmanın yanında idari soruşturma açıldı mı ? açıldıysa idari soruşturma nasıl sonuçlandı ? arkadaşının hakkında HAGB kararı verildi fakat, 257/2 maddesine göre ceza 6 aydan 2 yıla kadar diye biliyorum ve sözleşmeli katipin alacağı 6 aylık bir ceza HGAB olsa bile sözleşmesi yenilenmez diye biliyorum, kadroluda böyle bir sıkıntı yok ama sözleşmelide var malesef.

 16. vecihi1981 says:

  kardeş bizim adliye manisada bizim bir arkadaşın da başına gelsi onlar çek kaybettiler soruştuma devam ediyor ancak sanmıyorum bir şey olacağını sen içini ferah tut

 17. vecihi1981 says:

  bu arada hangi adliyeymiş acaba sabah sekiz akşam beş söyleyin hemen becayiş ayarlayalım

 18. Marquez says:

  Sözleşmen fesh olmaz. Ayrıca yeni başlayacak arkadaşlara şunu belirtmek isterim ki adliye çalışanları diğer kurumlarda olduğu gibi soruşturma izni felan bakanlıktan istenmez ve sözleşmeli kadrolu ayrımı olmaksızın bu tür durumlarda anında soruşturma açılabilir. Böyle adaletsiz bır kurum işte.

 19. hamza says:

  bence atamazlar seni yüz kızartıcı bir suç değil kasti bir davranış değil o kadar kolay değil arkadaşım merak etme sen kalbini ferah tut

 20. Rıza says:

  Vecihi İstanbul Ankara İzmir Bursa Kayseri Diyarbakır haricindeki illerin % 80′i sabah 8 akşam 5 tir istediğin yere git özellikle ilçelerde bu durum var. Ve en önemlisi bu olay katibe bağlıdır hafta içi işini bitiremezsen gider hafta sonuda çalışırsın. Ben şuan mahkeme salonunda karar yazıyorum bu gün yetiştiremezsem hafta sonu gelmem lazım ama hızlı bir şekilde yazaracak yetiştireceğim :)