28
Ara
Yazar: | Okunma: 19.295 | Cevap: 32
Reklam

İstanbul AK Parti Milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Genel Başkanı Ekrem Erdem, İstanbul Aydın Üniversitesi’nde düzenlenen Aydın Düşünce Platformu’nda Türkçe’nin kullanımına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Erdem, “F klavyenin üzerindeki yeni standartlar belirlendi. Türkiye’de 2017’den itibaren kamu kurumları artık F klavyeye geçecek” dedi.

Türkçe’nin çok güçlü bir dil olduğunu güçlü olduğunu ve bu sayede bugüne kadar karşılaştığı bütün sorunların üstesinden geldiğini ifade eden Ekrem Erdem şöyle konuştu;

“Türkçe, dünyanın en eski dillerinden bir tanesi. İlk günden beri büyümeye ve gelişmeye devam etmiş bir dil. Büyürken hem kendi öz kaynaklarından bir takım kelimeler üretmiş hem de dışarıdan kendi diline uygun şekilde yeni kelimeler almış. Örneğin ‘scala’ Türkçe’de’ iskele’ olmuş.

‘Scala’ İtalyanca bir kelimedir ama Türkçe’de ‘iskele’ olmuştur. Günümüzde ise bu artık böyle yapılmıyor. Yabancı kelimeler aynı şekilde Türkçe’nin içine giriyor. Dünyada en sıkıntılı dillerin başında İngilizce geliyor. İngilizce ‘de yeni kelimeler üretilmekten çok bir takım kelimelerin baş harflerinin bir araya gelmesi ile yeni bir dil oluşuyor. Umuyorum, inanıyorum ki İngilizler de bundan rahatsızdır”

“Bugün Türkiye milleti Türkçe’yi doğru kullanmıyor” diyen Erdem şöyle devam etti;

“Sosyal medyaya baktığımız zaman Türkçe dilden başka her şeye benziyor. Ne imla kurallarına dikkat ediliyor ne kelimeler usulüne uygun, düzgün bir şekilde yazılıyor. En büyük tehlikelerden bir tanesi de harflerin seslendirilmesi. Artık “f” ve “t” kalmadı. Bu harfler Türkçe yerine İngilizce seslendiriliyor.

Siz isimlerinizin harflerini İngilizce seslendirin bakalım karşınıza ne çıkıyor? Buna benzer saymakla bitmeyecek sıkıntılar var. Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Bu sıkıntıların nasıl üzerinden geliyor ve gelmeye devam ediyorsak Türkçe de inşallah bu sıkıntıların üzerinden gelecektir”

“F KLAVYENİN ÜZERİNDEKİ YENİ STANDARTLAR BELİRLENDİ”

Başbakan Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanlığı döneminde Türkçe için önemli adımlar atıldığını hatırlatan Erdem, konuşmasına şöyle devam etti:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde F klavye ile ilgili genelge yayınlamıştı. F klavyenin üzerindeki yeni standartlar belirlendi. Kelimelerin tamamı Türkçe olacak. Örneğin; klavye tuşları üzerinde önceden inceltme tuşları yoktu, onlar olacak. Euro, Dolar simgesi vardı TL’nin yoktu onlar olacak. Hazırlıklar devam ediyor. Türkiye’de 2017’den itibaren kamu kurumları artık F klavyeye geçecek.”

Erdem son olarak, “Burada herkese önemli görevler düşüyor. Medyaya da önemli görevler düşüyor. Kamuya da önemli görevler düşüyor. Hepimize çok önemli görevler düşüyor. Bu önemli görevleri ifa ettiğimiz zaman inanıyorum ki Türkçe karlı çıkacak. Türkçe kendini koruyan bir dil. Nasıldı? İşte siz duyduğunu gibi yazıyordunuz, yazılıyı da okuyordunuz. İşte bu şimdi kalktı. Biz buraya dikkat çekiyoruz” dedi.

“ÜNİVERSİTELER DEVLETİNİ BESLEMEK ZORUNDA”

İAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın

“Aydın Düşünce Platformu’nun son toplantısını yapıyoruz. Aydın Düşünce Platformu’nda her ay bir veya iki güncel konuyu masaya yatırıyoruz. Siyaset bilimciler, alanında uzman arkadaşlarımız burada değerli kurucularla beraber konuyu masaya yatırıyorlar, değerlendiriyorlar. Bu değerlendirme sonucunda kısa ve özet halinde bir rapor ortaya çıkıyor. Bu raporları daha sonra konusuna göre devletin ilgili makamlarına gönderiyoruz. Üniversiteler bir bilgi birikimi ile bir beyin hazinesi. Dolayısıyla üniversiteler devletini beslemek zorundalar”diye konuştu.

Bu yazı için 32 yorum yapılmış yorumları alt kısımdaki yorumlar bölümünden görebilir yorum yapabilirsiniz.

Reklam


Kategori: Bilgi Alışverişi  Etiketler: , , , , , ,
Bu yazı için 32 yorum yapıldı.


Katipler.Net haber listesine "E-Mail Adresinizi Ekleyin" Gelişmelerden Anında Haberdar Olun !!!

E-Mail Adresiniz:

Açılan sayfada doğrulama kodunu yazarak "complete" butonuna tıklayınız. Onay maili gönderilecektir.

 1. Yoruldukkk dedi ki:

  EdiT ör başlık bulamamış yorum sizlerin artık bu siteye elvada

 2. adana dedi ki:

  olması gerekendi zaten… bununla ilgili paylaşım yapagına ilan ile ilgili bir şeyler paylaşsaydın iyidi edittör…

 3. AYŞEM dedi ki:

  hı hı evet tamam editön

 4. jack jones dedi ki:

  Katiplik sınavlarında F klavye zorunlu mu olacak yani?

 5. seda brn dedi ki:

  bunu herkes merak ediyor cevap verilirse seviniriz>

 6. ser24 dedi ki:

  Editör artık insanlar anlık haber takip ettikleri için gelişmelerden 2 gün önce haberdar dı zaten.Insanlara şu lazım yeni alımlar kpss şartı varmı yokmuş?
  Devlet memuru alımları kısıtlamaları katiplik için de geçerli mi?

 7. Katipgüzeli dedi ki:

  ser24 diyorki:

  Editör artık insanlar anlık haber takip ettikleri için gelişmelerden 2 gün önce haberdar dı zaten.Insanlara şu lazım yeni alımlar kpss şartı varmı yokmuş?
  Devlet memuru alımları kısıtlamaları katiplik için de geçerli mi?

  Yok ya öyle olsaydı derkerdi f klavyeden çalişin

 8. Katipgüzeli dedi ki:

  Arkadaşlar ilanin çıkması. yakın 1 yasa 2 hafta daha sabredin çünkü klavyeden bahsdiyyor alıştırma alıştırma açıklayacak editör heyecandan gitmeyelim diye

 9. Katiphane dedi ki:

  Imlalimi soruluyo acaba metinler

 10. Katiphane dedi ki:

  Sitede calisirken metinler ılar i şeklinde olar ö seklinde neden oyle yazmak zor oluyo

 11. Katiphane dedi ki:

  Deneme sinavi da acilmiyo sitede bi sorunmu var

 12. Zeyf dedi ki:

  2017 de yapilacak olan zabit katipligi uygulama sinavi sadece f klavyeyle mi yapilacak o zaman q ile yazanlar ne yapacak bu kadar kisa surede ?

 13. katip adayı dedi ki:

  f klavye kullanıyorum f klavyede on parmak kullanma şansın var arkadaşlara tavsiyem kursa gidip pratik yapmaları

 14. Zeyf dedi ki:

  katip adayı diyorki:

  f klavye kullanıyorum f klavyede on parmak kullanma şansın var arkadaşlara tavsiyem kursa gidip pratik yapmaları

  F klavye q ya gore daha avantajli ama biz alismisiz kucuklugumuzden beri q kullanmaya 2017 ye girmeye 4 gun kala bunun aciklanmasi beni cok uzdu sinava kadar hic kullanmadigim bir klavyeyi ne derece kullanabilirim bilmiyorum moral 0

 15. Katip dedi ki:

  Evet f klavye çok önemli türkçe kelimelerde f klavye çok rahat fakat yargitay sınavında türkçe f klavye ile İngilizce kelime olmasi da çok manidar değil mi ? Saçma sapan bir sistemin içinde memur olmak için çabalıyoruz 🙁

 16. 1994esraa dedi ki:

  Q ile verilen o kadar emek boşuna mı gitti şimdi. Mülakatlar kesin f ile mi açılır bir bilen yok mu yaa öyleyse hiç uğraşmayayım

 17. erse dedi ki:

  arkadaşlar yakında ilan mı çıkacak biri geçen gün pazartesiye kadar icra takipliği ilanı çıkacak dedi. bilgisi olan varmı icra mı çıkar zabıt mı . ? ilamlalı mı? icra sınavı ankkarada mı ? :))

 18. erse dedi ki:

  Zeyf diyorki:

  2017 de yapilacak olan zabit katipligi uygulama sinavi sadece f klavyeyle mi yapilacak o zaman q ile yazanlar ne yapacak bu kadar kisa surede ?

  bende q çalışıyorum daha yeni klavye aldım bence bu yıl q dan alım devam eder 2018 de full f olur yoksa binlerce insanın emeği boşa gider

 19. Muhammed. dedi ki:

  Sa arkadaşlar . Bende ilk defa girecem . F q farketmez benim için önemli olan şu . Bu sınavda da kayırma var mı ..

 20. Mustafa AKYILDIZ dedi ki:

  Bu sınav ne zaman yapılacak acaba ?